Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amica PCP5580B23 - Przełącznik programów

gumac 22 Kwi 2013 10:10 5655 7
  • #1 22 Kwi 2013 10:10
    gumac
    Poziom 2  

Witam

Poszukuję przełącznika programów do pralki Amica PCP5580B23, chodzi mi dokładnie o ten żółty przełącznik wlutowany w płytkę, przeszukiwałem neta ale nigdzie nie mogę tego elementu znależć.

Na przełączniku jest opis

ROLD RC SERIES
    1-1A/2-2A 16(8)A 250VAC
    3-8 16mA 5VDC 1E4 T125

Amica PCP5580B23 - Przełącznik programów

3 7
  • #2 22 Kwi 2013 18:10
    skryn
    Admin grupy AGD

A cóż temu przełącznikowi się stało, że chcesz go wymienić?

2
  • #3 22 Kwi 2013 19:02
    gumac
    Poziom 2  

Wydawało mi się że ten przełącznik był sprawcą problemów z moją pralką ale się myliłem. Rozebrałem go i zacząłem doginać i rozginać znajdujące się w nim blaszki i w chwili obecnej jest tak iż albo się pralka nie wyłącza jak ustawię pokrętło na zero, lub w przypadku gdy za mocno dognę blaszki to nie styka i w ogóle prąd nie dochodzi do przełącznika. A poza tym w wyniku moich prób rozbierania i ponownego składania przełącznika wyłamał się jeden zaczep i teraz gdy zmieniam programy pokrętłem pralka się wyłącza bo obudowa przełącznika na płytce się rozwala pod wpływem nacisku ze strony pokrętła.

A tak poza tym to poszukuję w Bydgoszczy osoby która mogła by się przyjżeć bliżej programatorowi mojej pralki bo wszystkie elementy w pralce posprawdzałem oczywiście poza programatorem, są sprawne a pralka sobie pierze jak chce.

0
  • Pomocny post
    #4 22 Kwi 2013 21:05
    tom71
    Poziom 19  

To może napisz, co tej pralce było, że sprawdzałeś wszystkie elementy, jakie objawy i czemu tak głęboko zaszedłeś? Nie wiem co jeszcze narobiłeś, ale obawiam się ,że fachowiec może być drogi :D

0
  • #5 23 Kwi 2013 08:04
    gumac
    Poziom 2  

hehe no tak biorę to pod uwagę iż po moich próbach naprawy fachowiec może być naprawdę drogi :)

A więc tak sytuacja wygląda następująco. Pralka ma 7 lat jednakże dopiero od 2 lat jest używana wcześniej czekała na swoją kolej, więc pomimo tylu lat jest jak nowa. Jakiś czas temu raz kiedyś szwankowała w ten sposób iż nie chciała się załączyć, dopiero przytrzymanie przycisku start przez dłuższą chwilę powodowało iż pralka wystartowała, jednakże wszystkie inne funkcje pralki były bez zarzutów. Ostatnio pojawił się większy problem a mianowicie, również nie chciała się załączyć a gdy już się załączyła to pobrała sobie dwukrotnie tylko trochę wody, ustawiła sobie jakiś czas z kosmosu i zaczęła prać. Podczas prania zauważyłem iż strasznie grzeje się woda, pomimo iż był ustawiony program tylko na 30 stopni. Po jakiejś 1,5 godzinie wyłączyłem pralkę bo obawiałem o pranie. Generalnie problem jest też tego typu iż nie na wszystkich programach pralka reaguje. 4 przyciski od ustawień prania działają bez zarzutów.

Zabrałem się więc do sprawdzania krok po kroku. Zacząłem od elektrozaworu który doprowadza wodę do komory z proszkiem. Sprawdziłem i okazało się że obie cewki maja taki sam opór coś około 1,6 kΩ , a poza tym podają wodę więc raczej z nimi nie ma problemu. Oprócz tego sprawdziłem :

- wszystkie kable pomiędzy podzespołami i płytką sterującą
    - filtr przeciwzakłóceniowy – nie widać na nim żadnego śladu zużycia, podpalenia czy coś w tym temacie, prąd do przełącznika programów dochodzi za każdym razem bez problemów
    - Hydrostat skontrolowałem według porady zamieszczonej chyba na pralko poradnik, oczywiście jest sprawny, wężyk hydrostatu drożny
    - pompa wody jest również sprawna
    - grzałka nie ma przebicia opór jej to 26,9 Ω
    - termostat w grzałce również sprawny, w momencie pomiaru miał opór 6,3 k Ω
    - zawór rozdzielający sprawny, podłączyłem 230 V i zaczął powoli działać, po odłączeniu zasilania zawór powrócił do poprzedniego ustawienia
    - mikrowyłącznik wycieku wody również sprawny, normalnie jest zamknięty
    - silnik również sprawny
    - przełącznik zamkniętych drzwi sprawny
    - wszystkie węże w pralce zdemontowałem i poczyściłem, również pompę i filtr pompki

Pozostaje mi tylko programator do sprawdzenia bo już więcej podzespołów do sprawdzenia ta pralka nie posiada :)

0
  • Pomocny post
    #6 26 Kwi 2013 07:03
    tom71
    Poziom 19  

Kolego! Moim zdaniem, zagłębiłeś się. Dlaczego? Sprawdzasz zawór przesterowania, podłaczając napięcie z zewnątrz, a powinieneś sprawdzić, czy dostaje napięcie z modułu sterującego. Sprawdziłeś, tylko poszczególne elementy i zabrałeś się za płytke, wyciągając ją. Czy nie zauważyłeś, że pralka sygnalizuje jakiś błąd? Przegrzewanie wody, wydłużenie czasu prania, za mało wody pobierała - coś powinna sygnalizować. Odpinałeś wężyki od dozownika proszku? Pospieszyłeś się z tą płytką. Mam taki przełącznik na zbyciu, ale najlepiej oddaj pralkę w ręce fachowca.

0
  • #7 26 Kwi 2013 08:13
    gumac
    Poziom 2  

W tym problem że absolutnie żaden błąd nie był wyświetlany. Jedyne co się pojawiało na wyświetlaczu to P6 ale to nie oznacza błędu.

Dodano po 2 [minuty]:

Wężyków od dozownika proszku nie odpinałem, a co w ten sposób sprawdzę?

0
  • #8 26 Kwi 2013 19:33
    tom71
    Poziom 19  

Kiedyś kolega wymieniał łożyska i przy składaniu założył jeden wężyk nie w to miejsce co trzeba i pralka brała za mało wody, ale jeżeli nic nie odpinałeś to, błąd jest gdzie indziej. Z przełacznikami wyboru programów w tych pralkach, było raczej mało problemów i naprawa ich przeważnie polega na przelutowaniu połączeń na płytce. Przegrzewanie wody - albo czujnik NTC, albo sklejone styki przekaźnika grzałki. Wydłużony czas prania - miałem tak w swojej pralce i wtedy poszła grzałka. Pamiętaj ,że jeżeli jest zbyt mało wody ( 1 poziom ) to tez możesz nie mieć grzania , a przy podłączonej płytce, mogłeś sprawdzić, czy na zawór przesterowania dochodzi napięcie. Powodzenia.

0