Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCIM Europe 2019
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.
itemscope itemtype="https://schema.org/QAPage"

Zasilacz impulsowy 12v 1.6A podwyższenie napięcia do 13.8V

Michał97 22 Kwi 2013 17:21 5820 2
  • Zasilacz impulsowy 12v 1.6A podwyższenie napięcia do 13.8V

Poziom 8  

Witam po raz kolejny.
    Potrzebuję przerobić zasilacz impulsowy / stabilizowany 12v 1.6A , tak aby podnieść napięcie do 13.8V przy zachowaniu mocy.
    Niestety nie wiem jak się do tego zabrać, ponieważ jestem jeszcze początkującym...
    Zasilacz jest sterowanym mosfetem FTA04N6N:

http://www.bwdevice.com/pdf/bwdeviceDatasheet/IPS/FTP04N65_FTA04N65_A_DataSheet.pdf

Trafo po stronie pierwotnej ma dwie cewki, po wtórnej jedną.

Ponieważ zdjęcia czasem zastępują tysiące słów poniżej zdjęcia.

Jest sens to przerabiać czy lepiej zrobić swój projekt?
    Pytam, bo może jest możliwość, np wstawienia innego rezystora/kondensatora i wszystko będzie git.

Jeśli trzeba mogę odczytać wartości napięcia przy włączonym zasilaczu, wstawić fotki z oscyloskopu, pomierzyć elementy itp.

Myślę, że napięciem steruje ten mosfet na stronie pierwotnej trafa, ale mogę się mylić ;) Więc pytam...

Pozdrawiam

Edit:
    Teraz dopiero tak myślę, że nie uzyskam większego napięcia jak trafo jest nawinięte na dokładnie takie napięcie. Więc musze sprawdzić sam transformator...
    Na stronie pierwotnej są dwie cewki, jedna ma opór 0,6 oma a druga 1.3 oma. Jak te trafo podłączyć aby go nie uszkodzić, tzn. do której cewki mam przyłożyć napięcie 230v. Wole zapytać niż upalić trafo. Ale i tak dla pewności pozakładam bezpieczniki topikowe szybkie i żarówkę...

Zasilacz impulsowy 12v 1.6A podwyższenie napięcia do 13.8V Zasilacz impulsowy 12v 1.6A podwyższenie napięcia do 13.8V Zasilacz impulsowy 12v 1.6A podwyższenie napięcia do 13.8V Zasilacz impulsowy 12v 1.6A podwyższenie napięcia do 13.8V Zasilacz impulsowy 12v 1.6A podwyższenie napięcia do 13.8V Zasilacz impulsowy 12v 1.6A podwyższenie napięcia do 13.8V Zasilacz impulsowy 12v 1.6A podwyższenie napięcia do 13.8V Zasilacz impulsowy 12v 1.6A podwyższenie napięcia do 13.8V Zasilacz impulsowy 12v 1.6A podwyższenie napięcia do 13.8V Zasilacz impulsowy 12v 1.6A podwyższenie napięcia do 13.8V

0 2
    Poziom 26  

1. Sprawdzić element ZD1. To jest prawdopodobnie zabezpieczenie zwarciowe (dioda zenera) napięcia wyjściowego. Przekroczenie 13V może spowodować zwarcie diody. Powinna być wlutowana ZAPOROWO- katoda do + , anoda do -, wyjścia. Wylutować ją, a po zmianie napięcia na 13,8V wlutować zenera na 14-15V.
    2. Napięcie wyjściowe można podnieść o 1-2V najprościej, zmieniając dzielnik napięciowy ( dwa resystory) w obwodzie układu U1. Dobrze jest wiedzieć KTÓRE, czyli potrzebna aplikacja U1.
    3. Sprawdzić kondensatory elektrolityczne na wyjściu (muszą mieć więcej niż zmienione napięcie).

0
    Poziom 8  

Tak dioda ZD1 to zenerka.
    Co do U1 to trudno powiedzieć co to za stwór, udało mi się odczytać napis na nim - 62919 i to wszystko co o nim wiem... Próbowałem znaleźć do niego pdf-a, ale nie ma.
    Przesłałem fotki koledze z innego forum i powiedział, że:

Pierwsza opcja: w szereg z transoptorem wstawiasz po stronie "wtórnej" dwie diody szeregowo.
    Opcja druga to zmiana dzielnika napięciowego ( R12 i R13 )
    ZD1 jeśli to dioda Zenera to do wymiany/usunięcia.

To w końcu który dzielnik mam zmienić???
    Ten przy U1 CZY U3??? A może wsio jedno który :D ???

Co o tym myślicie???

Edit:

Wziąłem nowy zasilacz, wylutowałem tą zenerkę i wstawiłem peereke 200k równolegle na R13 tak aby po wlutowaniu na pcb było 4,4k, podłączyłem obciążenie 20w i woltomierz, i udało mi się ustawić potencjometrem na 13.8V. Napięcie nie zmienia się jak odłączę obciążenie lub podłączę.

Teraz jest wszystko gut.

Także dziękuję za pomoc i temat można zamknąć.

0