Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Turbina wiatrowa swojego projeku

jackassek 23 Apr 2013 00:51 2184 2
    jackassek
    Level 10  
    Witam,

Piszę tu pierwszy raz więc mam nadzieję, że nic nie spartole. Chcę zbudować turbinę opartą o swój projekt. Jest tylko jedna kwestia. Jak sądzicie, jakie kryteria wielkości musiałaby spełnić turbina żeby osiągnąć moment w okolicy 600 Nm? Turbina standardowa oparta o 12 łopatek. Więcej nie mogę powiedzieć na tym etapie.

Jestem w pełni świadomy, że nie ma możliwości odpowiedzieć rzeczowo na takie pytanie z tak niewielką ilością danych. Proszę tylko o szacunkową średnicę.

Drugie pytanie dotyczy prędkości obrotowej. Zakładając idealne profile łopatki. Czy jest możliwość osiągnięcia prędkości obrotowej ok 400rpm.

Jeżeli dobrze liczę, to przy założeniu 600 Nm jest to około 61 kg/m.co daje okolo 6 kg na łopatkę licząc z zapasem.

Podam tylko, że chciałbym wykorzystać bardzo podobne goneratory jak te:
    firmy alxion. Model o mocy max 22 kw. ale interesuje mnie moment potrzebny by to ruszyć i prędkość obrotowa.

Są to jedne z lepszych na rynku, ale i tak chciałbym je trochę zmienić.

Zależy mi na informacji co do momentu i obrotów.

Zakres wiatru od 2m/s do 12 m/s . Porywów nie bierzemy pod uwagę.

Tylko proszę nie mówcie o tym że takie wartości nie występują. Proszę o pomoc opartą o te dane.

Dla mnie idealne rozwiązanie byłoby takie, które dałoby zakres orotów do 600 przy prędkości 12 m .

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc
    jackassek
    Level 10  
    Nie ukrywam, że nie o takie informacje mi chodziło. Niestety prgram wiatrak w tym wypadku nie ma zastosowania. Czekam dalej