Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

regulator obrotów - jaki sterownik do ogromnego silnika bezszczotkowego

noel200 23 Apr 2013 09:38 5436 2
IGE-XAO
    noel200
    Level 26  
    Witam, nabyłem silnik elektryczny 12V. Myślałem, że będzie to szczotkowy silnik, ale jak się okazało jest to bezszczotkowiec 3f.
    Silnik jest z przekładnią ślimakową, której również potrzebuję więc mam komplet. Całość pochodzi z toyoty rav 4 i jest to układ wspomagania kierownicy.
    W związku z tym, że nie wystarczy tego podłączyć do akumulatora żeby zaczęło się kręcić, mam pytanie skąd i jaki sterownik do tego zastosować. Silnik ma uzwojenia w stojanie (dziś zmierzę ile par) a wirnik ma wbudowane magnesy trwałe.
    Oryginalnie sterownik miał bezpiecznik 60A, więc jest to silnik ogromnej mocy.
    Zastanawiam się, czy taki typowy regulator będzie z tym działać, np. taki:
    Link
    Te regulatory teoretycznie mają odpowiednie prądy, przynajmniej na papierze. Wiem też, że tego typu silniki można sterować jak bldc i blac czyli pmsm. Które jest lepsze? Na wałku tego silnika jest jeszcze jakby zębatka i kilka uzwojeń. Zębatka jest zrobiona z miękkiej magnetycznie blachy, więc myślę, że służyć to może do pozycjonowania wirnika a działa na zasadzie silnika o zmiennej reluktancji.
    Potrzebuję więc sterownika do silnika 3f bezszczotkowego na duży prąd, niskie napięcie (15V), niskie obroty (max 1500rpm), z regulacją momentu i zmianą kierunku obrotów lewo-prawo. Aha i musi startować od razu w zadanym kierunku pod obciążeniem. Będzie całość zasilana z akumulatora kwasowego ołowiowego 60Ah.
    Najlepiej byłoby taki kupić, ale jeżeli kosztowałby 100-150zł. Zbudować też mogę. Trochę programuję procki avr, mam możliwość wykonywania płytek pcb, posiadam akurat w szufladzie kilka tranzystorów IRL8113.
    Proszę was o porady co najlepiej uczynić w tej sytuacji.
    Aha, z tego co się orientuję to najprostsze sterowanie zasila jednocześnie dwie cewki. Ale można też sterować jednocześnie trzema. Chciałbym wycisnąć z tego silnika jak najwyższy moment.
    Pozdrawiam
  • IGE-XAO
    vilus1
    Level 11  
    Czasem można dostać używane sterowniki na allegro lub na forum cnc, okazja to cena ok 100-150 zł. Sterowanie +-10 V.
    Regulatory z modeli chyba będą za słabe. Są jeszcze regulatory z silników rowerów elektrycznych, ale nie wiem czy można zmieniać kierunek obrotów. Na allegro też widziałem tani sterownik BLDC z jakieś pralki.
    noel200
    Level 26  
    Z racji zbyt wielu niewiadomych opracowałem jakiś tam sterownik do tego silnika.
    W centrum jest atmega 8. Napięcie odniesienia zrobione na tl431 w razie jakbym chciał znać pozycję wirnika. Z tyłu na wirniku jest jakby zębatka i malutki stojan z trzema uzwojeniami. Jedno ma inny opór niż dwa pozostałe. Jak podam na nie przebieg prostokątny to na dwóch pozostałych w funkcji obrotu wirnika zmienia się zaindukowane napięcie od -1 do 1v (podawałem prostokąt z 5v przez rezystor 100ohm, częstotliwości już nie pamiętam). Silnik fabrycznie obraca się z prędkościami poniżej 2000rpm, a ja chcę obracać nim jeszcze wolniej. Silnik ma 24 kroki na obrót. Czyli przełączając odpowiednio uzwojenia 6 razy obrócił mi się o 1/4 obrotu. Ja chcę nim sterować też w podobny sposób, bardziej jak silnikiem krokowym kontrolując pozycję wirnika, a nie prędkość. przy odrobinie szczęścia nie będę potrzebował podawać tego prostokąta i sprawdzać pozycji wirnika. Powyżej taki bardzo partyzancki schemat układu, który chciałbym na próbę zrobić, napisać kawałek programu i zobaczyć co z tego wyjdzie. Muszę sprawdzić w trakcie obrotu z prędkością 60rpm (za przegładnią) czyli ok 1140rpm na silniku (przekładnia 1:19) moment na wale. Na wyjściu jest wymagane ponad 15Nm. Jeśli bym to osiągnął można by wtedy zrobić konkretniejszy sterownik z jakimś zabezpieczeniami itd.
    Ale czy ten powyższy przy pierwszym odpaleniu nie zasygnalizuje swojej pracy chmurą dymu? Czy nie ma tam jakiś oczywistych błędów? Tranzystory to IRl8113, a drivery to TC427.
    Przyznam, że nigdy nie robiłem urządzenia na 40A ciągłego prądu. O ile ten sterownik to w ogóle wytrzyma.
    Pozdrawiam.