Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mini lodówka sieciowa 40W

23 Kwi 2013 14:12 2280 11
 • Poziom 8  
  Witam. Od jakiegoś czasu myślałem nad konstrukcją lodówki sieciowej o mocy ok 40W. Czy mógłby ktoś podesłać jakieś schematy, bo nic nie mogłem znaleźć ani na elektrodzie ani na innych forach.
  Jeszcze jedno pytanie, czy do transformacji napięcia mógłby posłużyć transformator z zasilacza komputerowego 12V 30A? Proszę o podpowiedź, jeśli za bardzo pokręciłem, to bardzo przepraszam ;)
 • Poziom 20  
  Zainteresuj się "ogniwem Peltiera" . Ten element przy przepływie prądu z jednej stromy chłodzi , z drugiej grzeje - a więc to proste rozwiązanie dla małej chłodziarki.
 • Poziom 8  
  Właśnie mam taki zamiar. Interesuje mnie ogniwo o napięciu maks. 15,4V, (ok. 12V przy ciągłej pracy) i o prądzie maks. 5A. Jak obliczyć rezystancję tego ogniwa, przez podzielenie którego napięcia, maks. czy przy ciągłej pracy przez podany prąd maks.?
 • Poziom 28  
  Do czego Ci potrzeba rezystancja tego ogniwa ?
 • Poziom 26  
  mimitaria napisał:
  Witam. Od jakiegoś czasu myślałem nad konstrukcją lodówki sieciowej o mocy ok 40W. Czy mógłby ktoś podesłać jakieś schematy, bo nic nie mogłem znaleźć ani na elektrodzie ani na innych forach.
  Jeszcze jedno pytanie, czy do transformacji napięcia mógłby posłużyć transformator z zasilacza komputerowego 12V 30A? Proszę o podpowiedź, jeśli za bardzo pokręciłem, to bardzo przepraszam ;)  Po primo trafo z zasilacza impulsowego nie nadaje się do podłączenia bezpośrednio do sieci (: Ono przystosowane jest do o wiele większej częstotliwości niż 50Hz (:
 • Poziom 8  
  Sorki trochę źle pytanie zadałem, kolegi z klasy pytałem i trochę źle mi coś wytłumaczył, rezystancja mi rzeczywiście nie potrzebna.

  Dodano po 1 [godziny] 32 [minuty]:

  Czyli będzie mi potrzebny taki transformator jak na przykład ze stacji lutowniczej??
 • Poziom 8  
  Jaką moc powinno mieć ogniwo Peltiera na 15l pojemność lodówki??
 • Poziom 11  
  Moc takiego Ogniwa zależy od delty temperatur jakie chcemy uzyskać tzn delta=temperatura otoczenia - temperatura ,, pożądana'' w środku lodówki.
  zapoznaj się z tabliczkami znamionowymi i tabelami które określają zależność mocy od temperatury
  znalazłem! Taką delte można uzyskać na ogniwach 3/4/5/6 A

  Moc pobierana max 61,6W
  Moc odprowadzana max 33,4W
  Prąd 3A (max 4A)
  Napięcie 12V (max 15,4V)
  Rezystancja 2,7 - 4,5 Ohm
  Długość kabli połączeniowych 25cm
  Delta Tmax 59°C
  Temperatura minimalna -135°C
  Trwałość (h) 200 000
 • Poziom 8  
  Ale objętość też musi mieć znaczenie, w końcu łatwiej ogrzać mniejszą niż większą.
 • Poziom 11  
  No tak ale w przypadku 15 litrów myślę nie będzie większego problemu. Możesz dodać wiatraczek i dodatkowo do niego radiator który będzie służył np za podstawkę na puszkę coli kombinacji jest wiele. Zawsze możesz spróbować z jednym ogniwem a kiedy okaże się ono nie wystarczające dołączysz szeregowo drugie ogniwo. Odizolowanie wnętrza lodówki też będzie mieć duże znaczenie
 • Poziom 8  
  Ok, spróbujemy ;)
 • Poziom 11  
  informuj nas o swoich doswiadczeniach podczas budowy tego cacka. Tez mam zamiar zrobic sobie taka lodowke w szafce tez okolo 10-15 l mozesz potem zrobic cos w postaci malego termostatu na termistorze ntc potencjometrze i jednym mosfecie