Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Willem PRO 4 ISP - Programowanie pamięci M25P20

23 Kwi 2013 15:16 7473 32
  • Poziom 17  
    W jaki sposób można zaprogramować pamięć M25P20 przy pomocy Willema PRO 4 ISP?
    W opisie jest informacja, że ta pamięć jest obsługiwana, ale napięcie Vcc musi być ustawione na max 3,6 V tylko nie ma opisu, jak to zrobić.
  • Poziom 43  
    arnip napisał:
    W jaki sposób można zaprogramować pamięć M25P20 przy pomocy Willema PRO 4 ISP?
    W opisie jest informacja, że ta pamięć jest obsługiwana, ale napięcie Vcc musi być ustawione na max 3,6 V tylko nie ma opisu, jak to zrobić.
    A na stronie producenta, czy w Instrukcji Obsługi, widziałeś to:
    czy też oglądałeś - górny prawy róg - i nie zauważyłeś?
  • Poziom 17  
    A co to ma wspólnego z programowaniem pamięci M25P20 ? To jest regulacja napięcia dla złącza ISP.
  • Poziom 43  
    arnip napisał:
    A co to ma wspólnego z programowaniem pamięci M25P20 ? To jest regulacja napięcia dla złącza ISP.
    A jak myślisz; skąd to napięcie na na złączu ISP jest podawane?
  • Poziom 35  
    Panie Quarz, jeżeli myślisz, że w podstawce 25cxx będziesz miał 3,3V, to nie myśl tak. Aby tam uzyskać 3,3V, to trzeba trochę pokombinować (dodatkowa podstawka i zasilanie z ISP).
  • Poziom 43  
    Gienek napisał:
    Panie Quarz, jeżeli myślisz, że w podstawce 25cxx będziesz miał 3,3V, to nie myśl tak. Aby tam uzyskać 3,3V, to trzeba trochę pokombinować (dodatkowa podstawka i zasilanie z ISP).
    Przecież jest oczywistą oczywistością - przynajmniej dla mnie - że nie w podstawce od 25Cxx, a za pomocą podstawki podłączonej do ISP.
    Wszak inaczej tego układu M25P20 nie zaprogramuje.
  • Poziom 17  
    No właśnie obniżyłem zasilanie Vcc do 3,4 V tzn. zrobiłem adapter bardzo prymitywny ale jest i co dalej, nie mogę zaprogramować tej pamieć, używam softu 98d12c3.
    Efekt jest taki, że programowanie kończy się od razu co jest już sukcesem bo w pustej podstawce programator coś zapisuje nawet robi weryfikacje i wychodzi mu że wszystko jest OK.
    Obniżyłem napięcie na pinie 8 czyli Vcc do 3,4 V i co jeszcze można zrobić?
    Programator jest na gwarancji dlatego nic nie chce w nim zmieniać.

Kolego Quarz w jaki sposób mam zaprogramować pamieć M25P20 przez złącze ISP w tym programatorze ?
  • Poziom 43  
    arnip napisał:
    No właśnie obniżyłem zasilanie Vcc do 3,4 V tzn. zrobiłem adapter bardzo prymitywny ale jest i co dalej, nie mogę zaprogramować tej pamieć, używam softu 98d12c3.
    Efekt jest taki, że programowanie kończy się od razu co jest już sukcesem bo w pustej podstawce programator coś zapisuje nawet robi weryfikacje i wychodzi mu że wszystko jest OK.
    Obniżyłem napięcie na pinie 8 czyli Vcc do 3,4 V i co jeszcze można zrobić?
    Programator jest na gwarancji dlatego nic nie chce w nim zmieniać.
    Przecież w tym programatorze - oprócz zmiany położenia zworek - niczego zmieniać nie trzeba.

arnip napisał:
    Kolego Quarz w jaki sposób mam zaprogramować pamięć M25P20 przez złącze ISP w tym programatorze ?
    Patrz mój tu poprzedni post i w nim linka do DataSheet oraz specyfikacja złącza ISP w tym WillemProg.
  • Poziom 17  
    Jakim softem mogę zaprogramować tą pamieć przez złącze ISP?
    Programator jest podłączony do kompa przez port równoległy to raczej PonyProg2000 odpada.
  • Poziom 43  
    arnip napisał:
    Jakim softem mogę zaprogramować tą pamięć przez złącze ISP?
    A w używanym sofcie do tego programatora widzisz w menu tę pamięć (podaj tu, jakiej wersji używasz)?

arnip napisał:
    Programator jest podłączony do kompa przez port równoległy to raczej PonyProg2000 odpada.
    Do WillemProg tylko dedykowany soft należy używać.
  • Poziom 17  
    Używam softu 98d12c3 i na liście obsługiwanych pamięci jest M25P20 , jest to oprogramowanie do Willema PCB50 , oprogramowanie to nie obsługuje złącza ISP.

Testowałem jeszcze na innym sofcie do Willema PCB3 tj. 97d12c2 i tam też jest ta pamieć na liście obsługiwanych.
  • Poziom 43  
    arnip napisał:
    Używam softu 98d12c3 i na liście obsługiwanych pamięci jest M25P20, jest to oprogramowanie do Willema PCB50, oprogramowanie to nie obsługuje złącza ISP.

Testowałem jeszcze na innym sofcie do Willema PCB3 tj. 97d12c2 i tam też jest ta pamięć na liście obsługiwanych.
    Czegoś tu nie rozumiem, ponieważ skoro jest - jak sam napisałeś - na liście tej wersji softu ta pamięć, to i musi być obsługiwane złącze ISP.
  • Poziom 17  
    Złącze ISP to taki dodatek, jest podobno kompatybilne z STK200 ale nie jest obsługiwane przez soft dedykowany do Willema.
  • Poziom 43  
    arnip napisał:
    Złącze ISP to taki dodatek, jest podobno kompatybilne z STK200 ale nie jest obsługiwane przez soft dedykowany do Willema.
    Tiaa... a wg Ciebie to, co widać niżej to co to jest?
  • Poziom 17  
    To nie to oprogramowanie. Zaraz dołączę zrzut ekranu.
  • Poziom 43  
    arnip napisał:
    To nie to oprogramowanie. Zaraz dołączę zrzut ekranu.
    To zmień na właściwe...
  • Poziom 17  
    Willem PRO 4 ISP - Programowanie pamięci M25P20 Willem PRO 4 ISP - Programowanie pamięci M25P20

To są wersje softu jakie używam, są to wersje z płyty instalacyjnej dołączonej do programatora.
  • Poziom 43  
    arnip napisał:
    Willem PRO 4 ISP - Programowanie pamięci M25P20 Willem PRO 4 ISP - Programowanie pamięci M25P20

To są wersje softu jakie używam, są to wersje z płyty instalacyjnej dołączonej do programatora.
    I uważasz, iż widoczne tam złącze ICSP to atrapa?
  • Poziom 17  
    Według opisu jest to złącze do programowania mikro-kontrolerów PIC a nie pamięci.
  • Poziom 43  
    arnip napisał:
    Według opisu jest to złącze do programowania mikro-kontrolerów PIC a nie pamięci.
    Ehh... ręce opadają - a na innym forum pewnej pani, cycki - a co tu jest istotne bardziej - nadrzędne - to co programujesz, czy wedle jakie protokołu - tu SPI - programujesz?
    To jeśli tak uważasz, więc poczytaj sobie w instrukcji do tego programatora - ja go nie posiadam - gdzie włożyć ową pamięć i ja zaprogramować.
    A skoro kupiłeś ten programator w znanej nam Firmie to ich pytaj o to, skoro sam nie radzisz sobie z tym.
  • Poziom 17  
    Widzę, że kolega nie ma pojęcia o czym pisze.
    Ja bym chciał konkretnej porady, a nie gdybanie. Zgodnie z opisem ta pamieć powinna być programowana w podstawce do 25Cxx .
  • Poziom 35  
    Panie Quarz okazuje się, że "oczywista oczywistość" nie jest oczywistością.
    Zalecam dodatkowe studia i zapoznanie się z ISP i SPI (zaręczam, że to nie to samo).
    Pamięć M25P20 jest z interfejsem SPI, dlatego sygnałów sterujących ze złącza ISP nie można wykorzystać do jej zaprogramowania (za wyjątkiem VCC i GND).
    Oprogramowanie Willema przy próbie programowania tej pamięci odwoływać się będzie do podstawki 25Cxx.
    Aby zaprogramować tą pamięć, należy z podstawki 25Cxx "wyprowadzić" przewodami odpowiednie sygnały i podłączyć do dodatkowej podstawki, w którą włożymy programowaną pamięć:
    Podstawka 25Cxx - pin -> Dodatkowa podstawka - pin
    1 -> 1
    2 -> 2
    3 (nie wyprowadzać) -> 3,7,8 (zewrzeć te piny i podać na
    nie 3,3V ze złącza ISP
    4 (GND) -> 4
    5 -> 5
    6 -> 6
  • Poziom 43  
    arnip napisał:
    Widzę, że kolega nie ma pojęcia o czym pisze.
    A ja widzę, iż jednak jest odwrotnie, oto fragment schematu WillemProg 4,5
    gdzie wyraźnie widać, że sygnał szyny DATA - RB7 - to negacja sygnału szyny DATA2.
    I polecam pod uwagę, że korzystając ze złącza ICSP można programować tę pamięć - M25P20 - tak samo jak była ona w podstawce dla 25Cxx, a co ja znam z autopsji.
    Cały schemat zamieściłem w załączniku: willem_SCH45.pdf

arnip napisał:
    Ja bym chciał konkretnej porady, a nie gdybanie. Zgodnie z opisem ta pamięć powinna być programowana w podstawce do 25Cxx.
    Takie porady tu już otrzymałeś (o obniżeniu napięcia zasilania tej pamięci), ale nie jest moją winą, iż z powodu braku u Ciebie logicznego myślenia oraz kojarzenia podanych tu faktów nie potrafisz z tych porad właściwie skorzystać.
    Załączniki:
  • Poziom 43  
    Gienek napisał:
    Panie Quarz okazuje się, że "oczywista oczywistość" nie jest oczywistością.
    Zalecam dodatkowe studia i zapoznanie się z ISP i SPI (zaręczam, że to nie to samo).
    I vice versa - patrz wyżej/niżej...

Gienek napisał:
    Pamięć M25P20 jest z interfejsem SPI, dlatego sygnałów sterujących ze złącza ISP nie można wykorzystać do jej zaprogramowania (za wyjątkiem VCC i GND).
    Oprogramowanie Willema przy próbie programowania tej pamięci odwoływać się będzie do podstawki 25Cxx.
    Aby zaprogramować tą pamięć, należy z podstawki 25Cxx "wyprowadzić" przewodami odpowiednie sygnały i podłączyć do dodatkowej podstawki, w którą włożymy programowaną pamięć:
    Podstawka 25Cxx - pin -> Dodatkowa podstawka - pin
    1 -> 1
    2 -> 2
    3 (nie wyprowadzać) -> 3,7,8 (zewrzeć te piny i podać na
    nie 3,3V ze złącza ISP
    4 (GND) -> 4
    5 -> 5
    6 -> 6
    Patrz wyżej...
    I nie potrzeba tu w/w "alpejskich kombinacji" - i taka przejściówka dla przedmiotowej pamięci jest mi znana - gdzie potrzeba wspomnianej wyżej przeze mnie negacji sygnału szyny DATA, a obniżenie napięcia zasilania z 5V - dla tej pamięci - odbywa się tu banalnie prosto poprzez włączenie w szereg dwóch krzemowych diod.
  • Poziom 35  
    Panie Quarz proszę trochę ochłonąć, bo w tym "zacietrzewieniu" popełniasz Pan coraz więcej gaf. W tej chwili u Pana ISP, ICSP i SPI to to samo. :D
    Ja od lat stosuję "swoją wersję" i nigdy mnie nie zawiodła - raz zrobiona "przejściówka" wykorzystywana jest też do innych pamięci SPI. (nie potrzeba żadnych negacji)
  • Poziom 43  
    Gienek napisał:
    Panie Quarz proszę trochę ochłonąć, bo w tym "zacietrzewieniu" popełniasz Pan coraz więcej gaf. W tej chwili u Pana ISP, ICSP i SPI to to samo. :D
    Nie, nie jest to samo - wypraszam sobie taki insynuacje - przeczytaj, przeanalizuj, dokładnie podany przeze mnie schemat WillemProg oraz moje uwagi co należy zrobić.

Gienek napisał:
    Ja od lat stosuję "swoją wersję" i nigdy mnie nie zawiodła - raz zrobiona "przejściówka" wykorzystywana jest też do innych pamięci SPI. (nie potrzeba żadnych negacji)
    Każdy zachwala to, co ma swojego...
  • Poziom 35  
    Czytać potrafię.
    W poście:
    Cytat:
    Przecież jest oczywistą oczywistością - przynajmniej dla mnie - że nie w podstawce od 25Cxx, a za pomocą podstawki podłączonej do ISP. Wszak inaczej tego układu M25P20 nie zaprogramuje.

Cytat:
    Patrz mój tu poprzedni post i w nim linka do DataSheet oraz specyfikacja złącza ISP w tym WillemProg.

Cytat:
    Czegoś tu nie rozumiem, ponieważ skoro jest - jak sam napisałeś - na liście tej wersji softu ta pamięć, to i musi być obsługiwane złącze ISP.

Cytat:
    I uważasz, iż widoczne tam złącze ICSP to atrapa?

Cytat:
    Ehh... ręce opadają - a na innym forum pewnej pani, cycki - a co tu jest istotne bardziej - nadrzędne - to co programujesz, czy wedle jakie protokołu - tu SPI - programujesz?
    To jeśli tak uważasz, więc poczytaj sobie w instrukcji do tego programatora - ja go nie posiadam - gdzie włożyć ową pamięć i ja zaprogramować.

Cytat:
    I polecam pod uwagę, że korzystając ze złącza ICSP można programować tę pamięć - M25P20 - tak samo jak była ona w podstawce dla 25Cxx, a co ja znam z autopsji.

I tutaj bym prosił o identyfikację sygnałów ICSP i sygnałów niezbędnych do zaprogramowania pamięci.

A pamięć to SPI.

Dlatego sądzę, że dalsze komentarze są zbyteczne.
  • Poziom 43  
    Gienek napisał:
    Czytać potrafię.
    W poście:
    [ ... ]
    Cytat:

I tutaj bym prosił o identyfikację sygnałów ICSP i sygnałów niezbędnych do zaprogramowania pamięci.

A pamięć to SPI.

Dlatego sądzę, że dalsze komentarze są zbyteczne.
    Już raz napisałem co jest co, więc w imię czego mam powtarzać się?
  • Poziom 17  
    Zrobiłem adapter zgodnie ze wskazówkami, pamieć jest identyfikowana przez soft jak na obrazku poniżej

ale nie można nic zapisać oprócz zer. Można ją kasować.
    Zgrałem zawartość pamięci potem wszystko wykasowałem i spróbowałem nagrać ponownie. Za każdym razem nagrywa się kilka pierwszych bajtów z błędami i to wszystko.
  • Poziom 35  
    A dlaczego "suwaczek" poniżej napisu "SPI FLASH..." masz ustawiony na 0?
    Ustaw np. 5 uS i wtedy przejdź do programowania.