Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Modernizacja instalacji elektrycznej w starym drewnianym domu.

shop 23 Apr 2013 16:31 7830 28
IGE-XAO
    shop
    Level 16  
    Witam serdecznie.
    Postanowiłem unowocześnić starą instalację elektryczną w domu, nie zamierzam robić nie wiadomo ile obwodów, zamierzam przeprowadzić ją etapami. Jako że w mieszkaniu są 2 pokoje, kuchnia i łazienka, modernizację postanowiłem zacząć od dużego pokoju i łazienki. W tym celu postanowiłęm przejść z instalacji typu TN-C na TN-C-S i wstawić wyłącznik różnicowoprądowy. Nie posiadam za dużego doświadczenia w tym sprawach, dlatego proszę wszystkich którzy by mogli mi pomóc o radę. Mianowicie, czy schemat podłączeniowy który rozrysowałem jest prawidłowy?
    Czy przewody neutralne mogę podłączyć do szyny w rozdzielnicy?
    Problem jest z silnikiem, gdyż będzie on na razie podłączony do starej cześci instalacji i nie jestem pewny, czy gdy uziemię go w ten sposób nie będzie różnego rodzaju problemów (mam rury metalowe i chcę uniknąć pojawienia się na nich napięcia). W późniejszym okresie planuję modernizacji całości, ale na razie mnie na to nie stać. Bezpiecznik C25 był podłączony przez ZE, więc wolę go zostawić.
    Pozdrawiam.
    Modernizacja instalacji elektrycznej w starym drewnianym domu.
  • IGE-XAO
    kkas12
    Level 43  
    Ty kolego nie tylko nie posiadasz małego doświadczenia, ale Ty wręcz nie masz pojęcia o tym co chcesz zrobić.
    RCD w TN-C stosować nie wolno pod żadnym pozorem.
    Gdzie są żyły ochronne?
    Co z połączeniami wyrównawczymi?
    Skąd pewność, ze sieć zasilająca pracuje w układzie TN-C?

Więc nie zabieraj się z coś co przerasta Cię kilkukrotnie.
    Skontaktuj się z elektrykiem i jemu powierz wykonanie tego zadania, tym bardziej, że jak sam piszesz obiekt jest drewniany, więc i zagrożenie pożarem jest jak najbardziej realne.
  • IGE-XAO
    shop
    Level 16  
    Zauważ, że rozdzieliłem przewód PEN na PE i N. Rozdzielenie to uziemiłem. Wiem, że układ jest TN-C, gdyż zakład energetyczny tak twierdzi. Więc mój typ sieci będzie TN-C-S więc niby dlaczego nie mógłbym stosować RCD? Przewody ochronne na moim schemacie są koloru żółtego (wiem, że powinny być żółtozielone). Połączenia wyrównawcze: wydaje mi się, że uziemienie samej pompy wystarczy, gdyż wszystkie rury mam metalowe, łącznie z centralnym ogrzewaniem, które także ma metalowe rury ( a połączenie między tymi rurami na pewno będzie, choćby w bojlerze). Jeśli się mylę, to proszę o poprawienie. RCD będzie stanowić ochronę dodatkową, działającą prawidłowo na razie tylko w zmodernizowanej części instalacji, w starej części instalacji nie mam gniazdek z bolcem, więc nie jest tam poprowadzony przewód ochronny.
    Pozdrawiam
    shop
    Level 16  
    Po powiększeniu obrazka wszystko widać, przynajmniej u mnie. Wydaje mi się, że obecnie wymagane jest, żeby przewód ochronny był żółto-zielony. Połączenia wyrównawcze powinno się prowadzić do metalowych części dostępnych z tego co wiem, w tym do metalowych rur. Nie wiem, gdzie miałbym jeszcze prowadzić te połączenia wyrównawcze. Czy musiałbym prowadzić dodatkowy przewód ochronny połączony z rurami? Nie wystarczy przewód ochronny połączony do obudowy silnika? (który ma połączenie elektryczne przecież z rurami)
    Pozdrawiam.
    shop
    Level 16  
    Przekroje standardowo, w nowej instalacji dla oświetlenia YDYżo 3x1,5mm^2, dla gniazdek YDYżo 3x2,5mm^2. Stara instalacja będzie zmieniana w późniejszym okresie, gdyż jest aluminiowa i dwuprzewodowa. Wiem, że nie powinno się mieć jednocześnie instalacji miedzianej i aluminiowej, gdyż połączenie między miedzią i aluminium będzie korodować, jednak to połączenie będzie tymczasowe, jedynie na szynie. Część rur mam na wierzchu, dodatkowo na wierzchu mam kaloryfery żeliwne, więc to na jedno moim zdaniem wychodzi.
    Nie posiadam raczej żadnych innych metalowych elementów, który musiałbym objąć połączeniami wyrównawczymi. Dzięki za info o uziemieniu szyny PE.
    A co z samym połączeniem zabezpieczeń? Czy na schemacie zrobione jest to prawidłowo? Czy wyłącznik różnicowoprądowy nie będzie przeszkadzać w działaniu niezmodernizowanej części instalacji przy takim podłączeniu? Stara część instalacji wydaje się być sprawna.
    Pozdrawiam.
    a-rafal
    Level 10  
    shop wrote:
    A co z samym połączeniem zabezpieczeń? Czy na schemacie zrobione jest to prawidłowo?

Nie. Tylko nowe obwody wyposażone w przewód PE powinny być objęte działaniem RCD. Poza tym dobrze by było wydzielić obwód łazienkowy gniazd wtyczkowych.
    a-rafal
    Level 10  
    Łukasz-O wrote:
    Nie tylko obwód łazienkowy. Również kuchenny i wszystkie inne odbiorniki powyżej 2kW na osobnych obwodach.

Racja. Wspomniałem tylko o łazience ponieważ:
    shop wrote:
    modernizację postanowiłem zacząć od dużego pokoju i łazienki.

Przystępując nawet do częściowej modernizacji warto już na tym etapie zaplanować jak ma wyglądać instalacja docelowo. Choćby po to by zamontować odpowiednio dużą rozdzielnicę.
    shop
    Level 16  
    Rozdzielnicę planuje mieć większą a łazience jest tylko jedno gniazdko. Więc gdybym podłączył to tak jak narysowałem, RCD by nie zadziałało w razie niebezpieczeństwa? Czy by po prostu działało bez przyczyny? Dowiedziałem się dzisiaj, że nie muszę robić uziemienia, wystarczy sam mostek w rozdzielnicy. Czy to prawda?
    Pozdrawiam.
    shop
    Level 16  
    Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Proszę jeszcze o wyjaśnienie, czy powinienem zastosować dodatkowe uziemienie, do którego podłączyłbym szynę PE? Czy wystarczy sam mostek?
    shop
    Level 16  
    Zapoznałem się z linkiem, RCD będzie obejmował tylko nową część instalacji a gniazdko w łazience będzie na oddzielnym bezpieczniku.
    a-rafal
    Level 10  
    shop wrote:
    czy powinienem zastosować dodatkowe uziemienie, do którego podłączyłbym szynę PE? Czy wystarczy sam mostek?

Dodatkowe uziemienie nie zaszkodzi. Ale ważniejsze jest aby wyrównać potencjały i PE połączyć z GSW. A GSW powinna być uziemiona.
    shop
    Level 16  
    GSW czyli główna szyna wyrównawcza? Czy potrzebuję wogóle wprowadzać tą szynę, jeżeli jedynym elementem jaki bym objął połączeniem wyrównawczym, byłaby instalacja wodna i centralnego ogrzewania? A w piwnicy znajduje się pompa, którą bym uziemił do tego samego uziomu, co planowałbym dla szyny PE. Pompa jak pisałem wcześniej jest metalowa, wszystkie rury również, więc byłyby siłą rzeczy na tym samym potencjale (tak mi się wydaje).
    Chcę uniknąć ciągnięcia niepotrzebnych przewodów.
    Łukasz-O
    Admin of electroenergetics
    shop wrote:
    Zapoznałem się z linkiem, RCD będzie obejmował tylko nową część instalacji a gniazdko w łazience będzie na oddzielnym bezpieczniku.

To super, tyle, że link nie dotyczył tego... Odechciewa się w ogóle pomagać, szkoda czasu.

Oto przykład:
    shop wrote:
    GSW czyli główna szyna wyrównawcza? Czy potrzebuję wogóle wprowadzać tą szynę, jeżeli jedynym elementem jaki bym objął połączeniem wyrównawczym, byłaby instalacja wodna i centralnego ogrzewania? A w piwnicy znajduje się pompa, którą bym uziemił do tego samego uziomu, co planowałbym dla szyny PE. Pompa jak pisałem wcześniej jest metalowa, wszystkie rury również, więc byłyby siłą rzeczy na tym samym potencjale (tak mi się wydaje).
    Chcę uniknąć ciągnięcia niepotrzebnych przewodów.

Gdybyś się zapoznał, nie zadawałbyś takich pytań, niestety.
    shop
    Level 16  
    Czytałem artykuły zawarte w tych linkach, jednak czy uziemienie, jakie zrobię do uziemienia szyny PE nie może byś jednocześnie uziemieniem GSW? Czy muszę robić kolejne uziemienie, tylko i wyłącznie dla GSW?
  • Helpful post
    a-rafal
    Level 10  
    shop wrote:
    Czytałem artykuły zawarte w tych linkach, jednak czy uziemienie, jakie zrobię do uziemienia szyny PE nie może byś jednocześnie uziemieniem GSW? Czy muszę robić kolejne uziemienie, tylko i wyłącznie dla GSW?

Raczej odwrotnie. Jeśli uziemioną GSW połączysz z szyną PE to nie musisz już PE dodatkowo uziemiać.
    kSmuk
    Level 21  
    Kolego autorze, nie gniewaj się, ale zaproś proszę elektryka, niech on wykona Ci instalację, byś miał pewność, że nie obudzisz się w nocy w drewnianym domu wypełnionym płomieniami. I to nie jest żart, ani złośliwość z mojej strony.

Co do połączeń wyrównawczych, powinienieś objąć nimi wszelkie elementy przewodzące dostępne oraz elementy przewodzące obce. Napewno kilka takich elementów znajdziesz (stalowy brodzik prysznica, wanna stalowa, kominek z płaszczem wodnym, rure gazową, etc.).
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Przenoszę do Początkujących.
    Pytania Autora są na poziomie żenującym.
    shop
    Level 16  
    Nie wydaje mi się, że brak doświadczenia jest żenujący. Chcę coś zrobić sam, zrobić to jak potrafię najlepiej. Widzę, że Panowie mają znaczne doświadczenie w tych sprawach, więc chyba nic nie stoi na przeszkodzie, aby podzielić się swoim doświadczeniem. Wiedzę teoretyczną posiadam, jednak praktycznej nie, i to właśnie jest najgorsze, gdyż jestem studentem elektrotechniki i widzę, że wiedza, którą nam tam wpajają, mało ma wspólnego z realnymi problemami.
    Więc czy ostatecznie moja instalacja może wyglądać tak? Czy lepiej jednak w rozdzielnicy wstawić kolejny bezpiecznik przed RCD, który mógłbym wykorzystać później?
    Pozdrawiam Modernizacja instalacji elektrycznej w starym drewnianym domu.
    kSmuk
    Level 21  
    1) Czy Twoja instalacja jest jedno- czy trójfazowa?

2) Podłączenie starej instalacji do nowej powinno znajdować się w tablicy rozdzielczej przed rozdzieleniem przewodu PEN na PE i N, ale nie powinno być podłączone bezpośrednio do licznika, jak na rysunku.
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    shop wrote:
    Nie wydaje mi się, że brak doświadczenia jest żenujący. Chcę coś zrobić sam, zrobić to jak potrafię najlepiej.

Nie napisałem, że brak doświadczenia jest żenujący. Pisałem o poziomie pytań. Bo żeby pisać na forum "Instalacje i sieci" to trzeba reprezentować jakiś poziom wiedzy technicznej. Twój poziom znajomości instalacji na razie nie pozwala tam pisać.

Piszesz, że chcesz coś zrobić sam. To bardzo chwalebny zamiar. Ale Kolego, gdy ja byłem studentem elektrotechniki, to nie brałem się za instalacje sieciowe, w dodatku trudne (bo na drewnianym podłożu jest trudniej), tylko sprawdzałem teorią bateryjką i żaróweczkami. Wtedy nawet inżynierom bez praktyki nie pozwalali samodzielnie niczego robić. Jest to zbyt niebezpieczne.
    Dlatego pochwalam zamiary, ale nie przyłożę ręki (na razie) do podpowiedzi, gdyż nie dość że nie masz wystarczającej wiedzy, to brakuje Ci pokory wobec prądu elektrycznego.
    A to najlepiej świadczy o tym, że dobrej instalacji na razie nie masz szans wykonać.
    shop
    Level 16  
    Gdyby mi brakowało pokory wobec prądu elektrycznego, to nie prosiłbym Panów tutaj o pomoc. Moja instalacja jest jednofazowa. Dodam tylko, ze obecnie u mnie w domu cała instalacja jest podłączona bezpośrednio pod licznik, w którym znajduje się jedno zabezpieczenie 16 A.
    Pozdrawiam.
    Krzysztof Reszka
    Moderator of Electrical engineering
    Ciekawe jaki jest przekrój tego PEN-a i z czego ?
    shop
    Level 16  
    Przewód do licznika jest miedziany, 2x2,5 mm^2