Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dodatkowa cewka indukcyjna

turkey_kebab 23 Kwi 2013 23:10 1599 7
  • #1 23 Kwi 2013 23:10
    turkey_kebab
    Poziom 2  

Potrzebuję uzyskać więcej prądu od swojego skuterka. Na płytce brak miejsca na trzecią cewkę. Czy jeśli zabezpieczę izolacją którąś z cewek i nawinę na nią dodatkowe zwoje to utworzę w ten sposób tę dodatkową? Czy na jednym rdzeniu mogą prawidłowo działać dwie cewki? Dodatkowa cewka indukcyjna

0 7
  • #2 23 Kwi 2013 23:35
    grzes_ee
    Poziom 9  

Pytanie jest: jakie masz w tej chwili napięcie wyjściowe a jakie chcesz uzyskać, czasem wystarczy przedłużyć istniejącą cewkę o przykładowo 4 zwoje i problem rozwiązany.
    Poprzez robienie cewki na cewce nic nie zyskasz a możesz jeszcze stracić.
    Mogę się mylić ale ta w czarnej izolacji wygląda na cewkę od układu zapłonowego, jeśli tak jest to lepiej jej nie ruszaj.

0
  • #3 24 Kwi 2013 11:34
    turkey_kebab
    Poziom 2  

Napięcie jest na 12V. Takie też chciałbym uzyskać. Całkiem możliwe, że cewka czarna jest od zapłonu. W takim układzie ta druga była by od świateł i ładowania akumulatora. Zależy mi na możliwie najwyższym dodatkowym amperażu do dyspozycji.
    Jeśli zwiększyć liczbę zwojów, tak jak napisałeś to jak zrobić aby światła i akumulator dostawały swoje prawidłowe natężenie a nadmiar powędrował na moje dodatkowe potrzeby?

Przepraszam za zapewne rażący brak wiedzy w dziedzinie o którą zapytuję ale tak właśnie jest- wiem ledwo cokolwiek.

0
  • #4 24 Kwi 2013 18:13
    Reprint
    Poziom 16  

Zadanie niewykonalne. Musisz zrobić drugą identyczną cewkę i połączyć ją równolegle, ale nie wiadomo czy by to działało.

0
  • #5 24 Kwi 2013 23:05
    Darom
    Specjalista elektryk

Witam kolegów

Powiem szczerze. Moim zdaniem mamy bardzo ograniczone pole manewru i raczej nic nie uda się kol. turkey_kebab zrobić.

Trzeba zadać sobie pytania:

1. Ile kolega chciałby zabrać energii na swoje potrzeby: 0,5W, 2W czy może 10W?

2. Czy nie może to być jedno zasilanie - te które podładowuje akumulator i zasila oświetlenie?

Z tej jednej cewki za dużo nie wyciągniemy, a na drugą nie ma miejsca.

Moc jaką można wyciągnąć z tej jednej cewki jest funkcją takich czynników jak jej przekrój rdzenia, "siły" magnesów (remanencja i koercja) i predkości kątowej koła magnesowego. Dołożenie paru zwojów wcale nie musi skutkować zamierzonym efektem - wręcz przeciwnie.

Taki mały przykład. Jak byłem mały - często jeździłem do wuja, który miał motocykl WSK-125. Motocykl ten posiadał też iskrownik prądnicę podobną do tej. Była jedna cewka zapłonowa i dwie cewki z oddzielnym obwodem do ładowania akumulatora (6V) i oświetlenia, i drugim obwodem tylko do żarówki świateł mijania/drogowych. Była to żarówka 6V 25W/25W. Jednak ktoś zauważył, że jeśli zamiast niej włoży inną dostępną w sprzedaży żarówkę 12V 35W/45W to światła potrafią jaśniej świecić (może niekoniecznie na wolnych obrotach silnika). Dla niektórych może to być trochę paradoksalne, bo raczej spodziewać można było czegoś odwrotnego 12V żarówka powinna ciemniej świecić. A tak naprawdę wynikało to z dopasowania energetycznego.
    Prawdopodobnie ten sam efekt można byłoby uzyskać wstawiąjąc zamiast żarówki 6V 25W/25W żarówkę 6V 35W/35W i odwijając z cewki trochę zwojów (czyli jakby zmniejszając jej napięcie).

I tą ciekawostką kończę.

pzdr
    -DAREK-

0
  • #6 25 Kwi 2013 10:44
    turkey_kebab
    Poziom 2  

Dzięki Darom za odpowiedź.

Wnioski takie:
    - rezygnuję z dodatkowej cewki
    - rezygnuję z modyfikacji cewek istniejących

Ad. 1. Załóżmy, że wystarczy mi energii wykorzystywanej na światła (ok. 45W)
    Ad. 2. Może być to obwód z cewki aku/światła.

W takim układzie chciałbym zostawić ładowanie akumulatora takim prądem jak być powinno a prąd na światła zabrać dla siebie. Jak tego dokonać?

0
  • #8 25 Kwi 2013 20:25
    turkey_kebab
    Poziom 2  

Oka. Dzięki wszystkim za odpowiedzi, teraz już sprawę ogarnę.
    Temat zamknięty.

0