Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nieprawidlowy VID/PID po zmianie sterownika kamery

24 Kwi 2013 03:30 4782 19
  • Poziom 10  
    Witam

Mam mały kłopot wynikły z własnej winy z kamerką internetową wbudowana w laptopa Asus F3ka. Zainstalowałem niezgodny sterownik i wymusiłem instalacje tego sterownika (świadomie) podając informacje czyli plik *.inf.
    Nastąpiła zmiana VID/PID i kamerka przestała działać. Sterowniki się instalują bez przeszkód ale VID/PID nie ulega zmianie. Próbowałem usunąć Oem*(13).inf i zaimportować *inf sterownika za pomocą "pnputil.exe" i wszystko przebiega bez problemu.Nawet usunąłem klucze rejestru do tego VID/PID na prawach administratora(psexec) ale nic to nie daje(widać czegoś nie usunąłem) . Usuwałem tez plik INFCACHE. Gdy chciałem usunąć VID/PID za pomocą CDM Unistallera nie znajdował go.W jaki sposób to zmienić?

Sterownik w wersji V6.21.70.003 używałem kiedy kamerka działała. Później po instalacji innej wersji przestała działać i zmieniły się dane identyfikacji sprzętu. Gdy teraz instaluje ten V6.21.70.003 to menadżer urządzeń pokazuje 1.3M UVC WebCam,ale w USBDeview jest wyłączony czyli szary.

(domyślny który instaluje windows to camera 2.0 ale wyświetla w USBDeview jako urządzenie kompozytowe na zielono czyli włączone).

Windows Vista Ultimate SP2 X64
    O ile to istotne(a słyszałem ze nie )podaje raport z chip genius

Description: Urządzenie kompozytowe USB
    Protocal Version: USB 2.00
    Current Speed: High Speed
    USB Device ID: VID = 0C45 PID = 62C0
    Device Revision: 0100
    Controller Vendor: SONiX
    Controller Part-Number: SN9C288PFG
    Reference Product: USB Camera?????

Do instalacji używałem sterowników wersji V6.21.70.003 ze strony producenta
    (HW_ID_8 = USB\VID_174F&PID_5A35)

Z tego co pamiętam i według rejestru windows występował poniższy identyfikator i te wpisy są w rejestrze
    USB\VID_174F&PID_5A35&REV_0411&MI_00
    USB\VID_174F&PID_5A35&MI_00

raport usbview:

Device Descriptor:
    bcdUSB: 0x0200
    bDeviceClass: 0xEF
    bDeviceSubClass: 0x02
    bDeviceProtocol: 0x01
    bMaxPacketSize0: 0x40 (64)
    idVendor: 0x0C45 (Sonix Technology Co., Ltd.)
    idProduct: 0x62C0
    bcdDevice: 0x0100
    iManufacturer: 0x02
    iProduct: 0x01
    iSerialNumber: 0x03
    bNumConfigurations: 0x01

ConnectionStatus: DeviceConnected
    Current Config Value: 0x01
    Device Bus Speed: High
    Device Address: 0x01
    Open Pipes: 1

Endpoint Descriptor:
    bEndpointAddress: 0x83 IN
    Transfer Type: Interrupt
    wMaxPacketSize: 0x0010 (16)
    bInterval: 0x06
  • Specjalista AGD
    Spróbuj sterownika w wersji V6.21.20.004 : Link

Wcześniej usuń sterowniki kamery (upewnij się czy pliki snp2uvc.sys, csnp2uvc.dll są usunięte z dysku).
  • Poziom 10  
    Własnie chodzi o to że takich rzeczy już próbowałem i nic to nie zmienia.Nie wiem dlaczego tak się dzieje.Gdyby to nie był mój laptop to nie wiedziałbym ze to jest problemem.Jest wyświetlany VID/PID więc skąd mogę wiedzieć że jest nieprawidłowy.
    Zrobiłem log po instalacji.
  • Specjalista AGD
    Tu jest inny ID. Więc inny sterownik: ASUSTeK-5.8.46000.2
  • Poziom 10  
    Cały czas w ten sposób instaluje sterownik.Ten podany po wskazaniu pliku inf zaczyna instalować ale kończy się komunikatem ,,nie znaleziono pliku,,.
    Problem leży w błędnym identyfikatorze.Nie jestem w stanie ustalić dokładnie sterownika który spowodował problem.
    Sterowniki które mam zapisane w folderze pobierania:

Camera_Chicony_5.8.33.007_XPx86_A
    Camera_Chicony_CNF7129_WIN7_64_V615200270
    Camera_Chicony_CNF_9059_Win7_64_Z061005200440
    Camera_D-MAX_Win7_32_64_721701
    Camera_D-MAX_WIN7_32_Z7312191
    CMOS_Camera_Chicony_CNF6131_VT_071213
    CMOS_Camera_D-Max_GD-5A31_XP_VT
    CMOS_Camera_D-Max_GD-5A35_Vista_070622
    CMOS_Camera_D-Max_GD-5A35A_VT_071213
    CMOS_Camera_D-MAX_GD_5A31_VT32_64_081027
    CMOS_Camera_D-Max_Vista_070216
    D-Max_Camera_GD_5A35_6.21.20.004

Najprawdopodobniejsza wersja to
    CMOS_Camera_D-MAX_GD_5A31_VT32_64_081027
    ale tam nie ma identyfikatora 0c45&Pid_62c0

menadżer urządzeń z płyty Live Cd i w systemie windows pokazuje Vid0c45&Pid_62c0

Po instalacji systemu gdy kamera działała był
    USB\VID_174F&PID_5A35&REV_0411&MI_00
    USB\VID_174F&PID_5A35&MI_00

Załączam oryginalne sterowniki z płyty.
  • Poziom 10  
    Przecież napisałem że instalacja sterownika spowodowała problem.Z rejestru starałem się wykasować wszelkie ślady sterowników i oznaczeń VID/PID który mam teraz.Jak dla mnie to coś się dodało do rejestru co trudno znaleźć bo ma zapis binarny albo coś innego,sam nie wiem.Próbowałem też wykasować filtry i nic.Coraz bardziej jestem przekonany ze VID&PID jest prawidłowy a domyślnie była jakaś emulacja która zmieniała identyfikator.Powoli brak mi pomysłów.Założyłem temat na forum asusa,może mają jakieś informacje techniczne przy takich przypadkach.Pierwszy raz się spotykam z takim problemem.I bardzo mnie ciekawi co się stało.

Po zainstalowaniu sterownika w/w bez zmian.
  • Admin grupy komputery
    VID i PID nie może zostać zmieniony, chyba że przez zmianę firmware urządzenia.
    Dlatego też pytałem, co instalowałeś, że niby zmieniło identyfikator.

Zainstaluj sterownik z załącznika tą metodą:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=11042475#11042475
  • Poziom 10  
    Właśnie też mi się wydaje że musiałbym zmieniać firmware a nic takiego nie robiłem,jedynie to co opisałem.I co najdziwniejsze ze CDM uninstaller nie znajduje identyfikatora VID 0c45 a znajduje VID 174f.
  • Specjalista AGD
    Chyba, że zmuszenie komputera do instalacji niewłaściwego sterownika, uszkodziło same urządzenie.
  • Poziom 10  
    Nie można tego wykluczyć.Mogło się tak zdarzyć. Będę miał chwilę pod koniec maja to przy okazji wymiany pasty i czyszczenia układu chłodzenia spróbuje coś ustalić z tą kamerką.Jak będziesz miał jakiś pomysł to daj znać.
  • Poziom 10  
    DriverMSG:
    Przy próbie instalacji sterownika który podałeś pokazał się błąd (kod 39), ale po restarcie w rejestrze i w menadżerze jest jako zainstalowany.
    Filtr w kluczu {6bdd1fc6-810f-11d0-bec7-08002be2092f} jest usunięty.
    Oczywiście dalej bez zmian.
  • Poziom 10  
    Jednak się coś wysypało z firmware.Zainstalowałem na próbę Camera_Sonix_1.0.0.2_Vistax64Vistax86_A i kamerka ruszyła.Domyślnie instaluje się jako gateway i obraz jest odwrócony do góry nogami.Po zainstalowaniu sterowników do USB 2.0.1M UVC Web Cam działa ale ma odwrócony mirror.W opcjach nie ma możliwości zmian.Jedynie w programie producenta LifeFrame. Nie pamiętam którą wartość zmienić przed instalacją sterownika aby domyślnie był mirror obrazu.Na razie zostawiam tak jak jest i postaram się zająć tym końcem maja.Obecnie nie można instalować domyślnie sterownika bo instaluje się sterownik "gateway".Będę szukał rozwiązania z firmware do VID 174f PID5A35,chyba że jakiś starszy sterownik do tej wersji zadziała.
    Identyfikator urządzenia po zmianie firmware to:
    USB\VID_04F2&PID_B027&REV_9324&MI_00
    USB\VID_04F2&PID_B027&MI_00

Nurtuje mnie jednak pytanie w jaki sposób doszło do zmiany firmware.

Dzięki za pomoc.Pozdrawiam
  • Admin grupy komputery
    doom27 napisał:
    Nurtuje mnie jednak pytanie w jaki sposób doszło do zmiany firmware.
    Odpowiedź leży tu:
    doom27 napisał:
    Zainstalowałem niezgodny sterownik i wymusiłem instalacje tego sterownika (świadomie) podając informacje czyli plik *.inf.
    Nastąpiła zmiana VID/PID i kamerka przestała działać.

Dodano po 2 [minuty]:

doom27 napisał:
    Nie pamiętam którą wartość zmienić przed instalacją sterownika aby domyślnie był mirror obrazu.

W pliku .inf szukaj frazy Flip 0x00010001,0.
    Jedynki zamień na zera lub odwrotnie.

Dodano po 3 [minuty]:

doom27 napisał:
    Camera_Sonix_1.0.0.2_Vistax64Vistax86_A
    W archiwum znajduje się plik eeprom, czyli fiirmware. Należy teraz odszukać sterownika do twojej kamerki z takim plikiem.
  • Poziom 10  
    Stary temat ale nie zamknięty wiec w ramach uzupełnienia:
    Rozwiązanie w przedostatnim poście.Z racji ze nie szukałem firmware do poprzedniego VID /PID zostałem przy obecnym tzn.zmienionym i sterownikami opisanymi w przedostatnim poście z małą zmiana pliku konfiguracyjnego aby obraz nie był odwrócony.