Zasilacz TNPA4467. Witam jak w temacie mam uszkodzoną diode zenera na źródle n-mosa przy transformatorze pomocniczym. Dioda włączona równolegle z dwoma rezystorami 0,33 ohm i 0,22 ohm. Oznaczenie na diodzie to T-10 niewiele mówiące, natomiast oznaczenie Panasonica to B0BA1000070 i również brak danych co do właściwości i jaki dobrać zamiennik w takim razie ?
Dziękuję koledze za pomoc z diodą niestety jednak nie uleczyło to zasilacz.
Zaczynając od początku TV trafił do mnie z padniętym bezpiecznikiem i FETem Q7005 o oznaczeniu 2SK3683, wymieniłem na identyczny nie zamiennik. TV ożył i wszystko było super przez półtora tygodnia aż znów padł. Sądziłem że może to samo ale nie tym razem padła ultra szybka dioda 10 Amperowa D7023 obok wcześniej wymienionego N-MOSa oraz druga dioda TVS 10V D7021. Po wymianie obydwóch diod zasilacz znów ożywa ale aż za bardzo. Zasilacz zaczyna pracować po sekundzie dziwny hałas główny kondesator C7028 220µF 450V nagrzewa się i puchnie przez napięcie które na nim się pojawia ponad 600V. Wszystkie półprzewodniki wydają się być ok więc co może być przyczyną tak wysokiego wzrostu napięcia. Czy ktoś może miał podobny problem. Bezpiecznik ok nie pada tylko kondesator się gotuje.
Zasilacz zaczyna pracować po sekundzie dziwny hałas główny kondesator C7028 220µF 450V nagrzewa się i puchnie przez napięcie które na nim się pojawia ponad 600V. Wszystkie półprzewodniki wydają się być ok więc co może być przyczyną tak wysokiego wzrostu napięcia.
No a co jest odpowiedzialne za wartość napięcia wyjściowego przetwornicy PFC? Też nie widać na schemacie?
Myślę że może być to zależne od sterowania przez układ ic7002 ale bez pewności wolał bym nie inwestować niepotrzebnie w nowy. wszystkie diody i kondensatory ceramiczne są ok otaczające PFC więc tak za bardzo nie wiem czego szukać. Mógłbym prosić o jakąś wskazówkę jeśli to nie problem.
Dziękuję panie lisek za kolejną wskazówkę jeśli chodzi o kit naprawczy wszystko z listy sprawdzone bądź wymienione i jest ok oprócz IC7002 FA5501A którego dziś podmienię dla pewności oby to było rozwiązanie gdyż wszystkie elementy wokół niego są sprawne a kondensatory ceramiczne mają wzorcowe wartości.
Jeśli chodzi o układ IC7003 powiem szczerze nie brałem go raczej pod uwagę z tym że nie jest to u mnie MR4040 a jeśli się nie mylę zgodnie z danymi z innego forum FA5531 PWM Controller. Sam już nie wiem wszystko wydaje się być w porządku wiec dlaczego to napięcie tak rośnie bez końca aż do ponad 600V ?
No widzisz lisku jaki to pożytek z pisania bzdur?
To teraz wytłumacz koledze jaki wpływ na wysokość napięcia PFC w tym telewizorze ma układ IC7003. W dodatku MR4040.
Dodano po 8 [minuty]:
daywalker1 napisał:
Jeśli chodzi o układ IC7003 powiem szczerze nie brałem go raczej pod uwagę z tym że nie jest to u mnie MR4040 a jeśli się nie mylę zgodnie z danymi z innego forum FA5531 PWM Controller.
FA5531 może być, ale nie wprost. Porównaj aplikacje - schemat > rzeczywistość na płycie > wyprowadzenia FA5531.
daywalker1 napisał:
IC7002 FA5501A którego dziś podmienię dla pewności oby to było rozwiązanie gdyż wszystkie elementy wokół niego są sprawne
No to podmień. Nie wiem co to da. Może jednak nie wszystkie elementy są sprawne? Wiesz już co decyduje o poziomie napięcie wyjściowego przy sprawnym układzie scalonym, czy nadal nie wiesz?
Użyj autotransformatora, bo C7028 znów ci odparuje. A dobry kosztuje więcej niż scalak.
To teraz wytłumacz koledze jaki wpływ na wysokość napięcia PFC w tym telewizorze ma układ IC7003. W dodatku MR4040
Sz.kol. jesli nie potraficie odróznic info. uzytecznego (dzielnik w IC od PFC ) ...od inf.ogólnej (IC7003 MR4040) to soory! ('')
Za kilka dni ktoś znowu napisze o tym ,że "odparował"mu IC7003 i na skutek "odparowania cz. z napisem " nie wie nikt > jaki to scalak?
A ten scalak ulatuje w niebyt tylko w takiej postaci.
zaś elektronik -serwisat powinien wiedzieć ,że ten IC w ŻADEN sposób NIE MA wpływu na wysokość napięcia PFC .
Na temat tego FA5501A napisano sporo i to na naszym forum.
http://www.farnell.com/datasheets/39200.pdf
I to była info. ogólna o zasilaczu TX-37LZD80/ *nie bzdura.
_________
Reszta jak pisałem w poście z 20.04 Link
Szczerze nie wiem sądziłem że to napięcie zależne jest od wartości kondensatora polypropylenowego jak to się dzieje np. w zasilaczach vestela 17pw20 gdzie przez wadliwe kondensatory napięcie odbiega od normy. Niestety tutaj wszystkie na testerze są ok idealne pojemności prawie. Co do głównego elektrolitu to odparowałem już z 5 co prawda używane z innych zasilaczy ale też szkoda. Jeśli chodzi o autotransformator to niestety takowego nie posiadam. Udało mi się już w życiu naprawić wiele zasilaczy również z pomocą forum elektrody ale takiego przypadku nigdy nie miałem.
I to była info. ogólna o zasilaczu TX-37LZD80/ *nie bzdura.
A gdzie w tym zasilaczu jest MR4040?
Pokazać na obrazku - schemat. I w naturze - zdjęcie płyty.
Dodano po 6 [minuty]:
daywalker1 napisał:
Szczerze nie wiem sądziłem że to napięcie zależne jest od wartości kondensatora polypropylenowego
A podałem aplikację trzech różnych, choć tożsamych, układów scalonych do przeanalizowania!
Tam jest wszystko dokładnie opisane. I nawet odpowiednie wejście układu jest opisane tak samo, jak w innych układach regulowanych!
W dodatku lisek prawie na tacy podał.
Rozumiem że chodzi o feedback ? ale napięcie dochodzi do tego pinu przez 8 szeregowo połączonych rezystorów w sumie około 0,5 MΩ więc już jestem głupi bo jak inaczej układ może regulować napięcie niż sprawdzając aktualne.
Tak racja nie tylko 8 rezystorów napisałem to zbyt pochopnie ale pozostałe podłączone do F/B też są ok więc co jeszcze ma wpływ na sterowanie tym układem bo naprawdę nie wiem.
Chyba łatwiej i szybciej było by przenieść cały układ PFC z innego zasilacza do tego, niż naprawić to japońskie cudo.
Może tylko wydaje ci się, że OK? Może miernik cię (i siebie samego) okłamuje?
daywalker1 napisał:
więc co jeszcze ma wpływ na sterowanie tym układem bo naprawdę nie wiem.
Nic więcej. Oczywiście pomijając sam układ scalony, który teoretycznie też może być uszkodzony.
Miałeś przemyśleć jak to działa, że stabilizuje. Konkretnie od jakiego parametru zależy napięcie wyjściowe przetwornicy!
Która to noga US chyba już ustaliliśmy.
Dodano po 28 [sekundy]:
daywalker1 napisał:
Chyba łatwiej i szybciej było by przenieść cały układ PFC z innego zasilacza do tego, niż naprawić to japońskie cudo.
Jesli masz Panasonic TX-32lzd80 chassis LH69 (wer. UK ) to "słabej jakości manual do podpatrzenia na Link
Tam zasilacz jest opisywany jako TNPA4467.
A po co komu słabej jakości, skoro w naszej bazie jest w jakości HD? Poza tym on ma TX-37LZD80, o czym jednoznacznie świadczy tytuł tematu. Nie ma żadnych "jeśli".
lisek napisał:
Link_aplikacja MR4040 w panasonicach
A po co komu to, co jest w innych Panasonicach, skoro obecnie zajmujemy się zupełnie czym innym?
A jednak problem leżał cały czas w IC7002. Po odlutowaniu nóżka numer 2 odpadła sama razem z kawałkiem obudowy, szkoda tylko że z góry nie było tego od razu widać. Odzyskałem identycznego scalaka z innego starszego zasilacza Panasonica którego miałem na części i TV znów działa jak należy. Tak więc wymieniłem w sumie od początku naprawy wszystko co oferują w kicie naprawczym oprócz tych dwóch rezystorów 0.22Ω i 0.33Ω które są sprawne. Czy jest jeszcze coś na co powinienem zwrócić uwagę aby tym razem PFC zasilacza znów nie padło po tygodniu użytkowania ??
OK, to teraz wreszcie napisz nam, jak to działa, że kilka rezystorów (a praktycznie dwa), powoduje stabilizację. Przeanalizuj, co będzie się działo z napięciem wyjściowym, jeśli zmieniać się będzie wartość górnego rezystora. Co będzie, jeśli zmieniać się będzie dolny.
Ok zaczynam kapować czyli jeśli jeden z tych 8 rezystorów by padł rezystancja stała by się nieskończenie duża i napięcie rosło bez końca tak jak u mnie aż do zniszczenia podzespołów. A gdyby padł ten dolny napięcie zmalało by (czy też spadło całkiem do zera??)