Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ sygnalizujący upływ czasu. Świetlny, rosnąca częstotliwość błysków.

xrenjix 24 Kwi 2013 11:53 1254 9
 • #1 24 Kwi 2013 11:53
  xrenjix
  Poziom 22  

  Witam nie wiem czy dobry dział na ten temat, jak nie to z góry przepraszam.

  Potrzebuję zbudować małe urządzenia które będzie sygnalizować upływ czasu. Dokładniej opisując jak ma to działać. Użytkownik naciska przycisk. Błyska dioda.
  Następny błysk po 2 min, kolejny 1min kolejny 30s.. i tak do momentu aż zapali się na stałę. Po chwilowym odpięciu zasilania. Cykl można powtórzyć.
  Urządzenie musi działać w trybie czuwania i oczekiwać aż użytkownik zainicjuje start cyklu. To podstawowe działanie takiego układu. Zasilanie powiedzmy bateria 9V. Sygnalizator zwykła dioda.
  I teraz druga sprawa, czy jest możliwość wykombinowania czegoś małego co by rozłączało na chwilę układ. Chodzi o to aby inny użytkownik posiadający klucz zresetował urządzenie ale tylko w trakcie trwania cyklu. Jeżeli cykl się wypełni (dioda zapali na stałę) tylko admin będzie mógł urządzenia zresetować
  Mi do głowy przychodzą dwa pomysły. Jeden to klucz magnetyczny który po przyłożeniu rozłączał by układ, a drugi to to przekaźnik i klucz elektryczny. Ale może ktoś ma inny ciekawy pomysł.

  0 9
 • #2 24 Kwi 2013 13:31
  dejmos
  Poziom 23  

  Można to zrobić wykorzystując diodę sygnalizacyjną i przycisk. Mogło by to działać tak że w trakcie trwania cyklu użytkownik naciska przycisk i trzyma przez określony czas wtedy układ przerywa odmierzanie czasu i zaczyna migać dioda np co 0,5s. i tak jedno mignięcie to kod 1, dwa mignięcia to 2 itd. Trzymając przycisk przez określoną ilość mignięć wpisywana jest określona wartość. Możemy dzięki takiemu rozwiązaniu ułożyć kod dostępu np 3527 czyli naciskamy i trzymamy przez 3 mignięcia, puszczamy i znowu naciskamy i trzymamy przez 5 mignięć itd. Układ czekałby po każdym puszczeniu przycisku przez określony czas na ponowne naciśnięci. Jeżeli ktoś by się rozmyślił w połowie wpisywania kodu układ po kilku sekundach oczekiwania kontynuowałby odliczanie czasu. W przypadku wpisania błędnego kodu układ także kontynuowałby odliczanie czasu. Po doliczeniu czasu kod np 3527 już by nie działał ... działaby za to inny który zna tylko admin. W takiej sytuacji nie jest potrzebne wyłączanie urządzenia ani żadne klucze. Można też wykorzystać dwie diody .. jedna sygnalizująca upływ czasu, druga do wprowadzania kodu. A co to urządzenie ma dokładnie robić ?

  0
 • #3 24 Kwi 2013 13:46
  xrenjix
  Poziom 22  

  Urządzenia ma odmierzać czas od postrzału do śmierci. Powiedzmy 5 min. Jeżeli w tym czasie sanitariusz nie podejdzie (nie udzieli pomocy) operator umiera.

  Pomysł masz, że tak powiem znakomity, wymusza to od sanitariusza czasu na opatrzenie (wprowadzenie kodu)

  To teraz powiedz jak to zbudować. Rozumiem że processor trzeba programować? i podaj przybliżony koszt układu bo musimy tego trochę zbudować i trzeba przeliczyć czy się opłaca.

  0
 • #4 24 Kwi 2013 14:40
  dejmos
  Poziom 23  

  Procesor 5 - 10 zł (przy większych ilościach może taniej).
  Diody dwie sztuki około 2 zł + obudowy kilka zł.
  Mikroprzełacznik od 2 zł (zależnie od producenta, jakości itd).
  Kilka rezystorów i kondensatorów 2 - 5 zł.
  Wykonanie płytki zależnie od firmy która miała by to robić kilka kilkanaście złotych (bez montażu elementów, z montażem trochę więcej i zależnie czy oni zaopatrują się w elementy czy też zamawiający płytkę im dostarcza) - trzeba by zadzwonić i poprosić o wycenę.
  Bateria kilka zł + uchwyt do baterii kilka zł.
  Obudowa (projekt i wykonanie jakiejś firmie pewnie będzie trochę kosztował) proponuję zastosować obudowę standardową i ją dostosować wtedy cena wyniesie kilka zł.
  Układ miałby wielkość pudełka zapałek + miejsce na baterię.
  Należy doliczyć cenę projektu płytki i napisanie oprogramowania.
  Należy też uwzględnić w jakich warunkach środowiskowych będzie pracował układ bo w zależności od tego ceny zastosowanych elementów i obudowy mogą być trochę wyższe.
  W powyższej wycenie uwzględniłem elementy przewlekane i ceny z popularnych katalogów. Więc może się okazać, że powyższe elementy można znaleźć taniej.
  Schemat, program oraz projekt PCB (w wersji smd lub przewlekanej) jestem w stanie wykonać. Prototyp (wykonanie płytki w wersji przewlekanej w warunkach domowych) bez obudowy także. Produkcję należałoby zlecić firmie specjalizującej się w tym. Firmy takie często mają duże upusty u producentów i hurtowników elementów elektronicznych więc cena całego układu może być dużo niższa.
  Jeżeli jest Pan zainteresowany zaprojektowaniem i wykonaniem prototypu w formie opisanej wcześniej proszę o kontakt na PW.

  0
 • #5 24 Kwi 2013 15:17
  xrenjix
  Poziom 22  

  Bez przesady robimy to na własne potrzeby i trzeba nam zaledwie 20 szt. Płytki wykonam sam, zmontuje sam obudowa i tp to już nie problem. Potrzebuję tylko schematu i wsadu. Bo tego nie umiem.

  0
 • #7 24 Kwi 2013 17:19
  szod
  Poziom 33  

  Z odliczaniem mrugnięć diody to trochę może być kłopotliwe i czasochłonne przy większych liczbach. Można inaczej. Wcisnąć przycisk np. na 1 sekundę. Mrugnie dioda sygnalizująca wprowadzanie kodu. Wtedy wciska się kod po kolei. Czyli np. trzy przyciśnięcia, robimy chwilę przerwy i mrugnięcie diody, potem kolejne serie wciśnięć. Mrugnięcie sygnalizowało by zatwierdzenie danej liczby, a nie jej poprawność. Czyli że można wprowadzić kolejną liczbę. Sposób moim zdaniem szybszy.

  0
 • #9 25 Kwi 2013 06:38
  xrenjix
  Poziom 22  

  Lepsze to pierwsze bo wprowadza trudność dla osoby która będzie go wprowadzać.

  To czy kolega był by w stanie w wolnej chwili zrobić schemat listę części i wsad?

  0