Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki kocioł gazowy dwufunkcyjny

przemyslawoslaw86 24 Apr 2013 12:48 22569 24
 • #1
  przemyslawoslaw86
  Level 10  
  Witam jestem na poziomie wyboru kotła gazowego.Byłbym wdzieczny za pomoc fachowców w jego doborze interesuje mnie kocioł dwufunkcyjny z zamknietą komorą spalania, cena do 3500 złotych.Bedzie on montowany w mieszkaniu w bloku na parterze.Mieszkanie ma 80m2,blok jest docieplony
 • #2
  W0jtek92
  Level 37  
  Musisz rozejrzeć się za dostępnością serwisu w Twojej okolicy, od tego zależy na jaką markę kotła możesz Sobie pozwolić , popytaj tu i tam w miejscowych firmach i sklepach instalacyjnych co proponują Ci instalatorzy. Najlepiej by montaż kotła i serwis wykonywała jedna firma.
 • #3
  piotr_boncza
  Level 29  
  Cena za sam kocioł? A reszta? Poza kotłem trzeba odpowiedni wkład kominowy. Do tego, o ile to nie prosta wymiana, instalacja gazowa, projekt. Zastanów się nad finansami. Sam kocioł za 3500 to jakiś Termet, albo Ceraclass Junkersa z otwartą komorą spalania. Radziłbym jednak przemyśleć temat i zainstalować kocioł o zamkniętej komorze spalania. Będzie znacznie bezpieczniejszy i oszczędniejszy. Pewnie ktoś tu będzie miał wątpliwości, ale ja przy mieszkaniu 80mkw zalecałbym kocioł kondensacyjny. Niestety taka zabawka kosztuje cokolwiek drożej. W przypadku kotłów o zamkniętej komorze parametrem decydującym w doborze jest długość komina. Zacznij więc od opinii kominiarskiej. Szczegóły były już tu wiele razy wałkowane.
 • #4
  przemyslawoslaw86
  Level 10  
  pytałem o sam projekt,pytanie było bardzo proste chyba??opinia kominiarska jest a ja pytałem o kocioł z zamknietą komora a nie otwartą jak pan wyżej pisze co do serwisu to u mnie w mieście vaillant i junkers ma najwiekszy serwis
 • #5
  W0jtek92
  Level 37  
  No skoro tak to poszukaj czegoś w tych okolicach (junkers / Vaillant). Choć ja Osobiście poleciłbym kotły Beretta lub Immergas, oby dwa są produkcji Włoskiej.
 • #6
  przemyslawoslaw86
  Level 10  
  każdy doradza coś innego osobiście słyszałem złe opinie o kotłach które proponujesz
 • #7
  W0jtek92
  Level 37  
  No wiesz. Każdy pies Swojej budy broni. Skoro ktoś montuje i serwisuje np Aristona. To taki właśnie kocioł będzie chciał Ci zamontować, A gdy zapytasz Te osobę o markę np Vaillant to Osoba ta (nie każda) odradzi Ci Vaillanta "bo coś tam", a zachwalać będzie Aristona. Tak to po prostu bywa jak w podanym przykładzie. Ja mam wielu klientów/użytkowników Immergas i Beretta którzy są z kotłów zadowoleni i wgl. Często awarie kotłów wynikają z złej eksploatacji i braków przeglądów okresowych. Każdy kocioł się psuje bo nic nie jest wieczne, jeden szybciej a drugi później. Na to nie ma regóły.
 • #8
  piotr_boncza
  Level 29  
  przemyslawoslaw86 wrote:
  pytałem o sam projekt,pytanie było bardzo proste chyba??

  Chyba jednak o kocioł... :D


  przemyslawoslaw86 wrote:
  opinia kominiarska jest

  I co kominiarz napisał? Jaka jest długość komina?

  przemyslawoslaw86 wrote:
  a ja pytałem o kocioł z zamknietą komora a nie otwartą jak pan wyżej pisze

  Ale kasa wskazuje, że raczej na kocioł o otwartej. No chyba, że o sam kocioł bez przyległości i tu się nie zrozumieliśmy. Bo przyległości, czyli instalacja gazowa i komin czasem kosztują tyle co kocioł. Ceraclassa znajdziesz nawet poniżej 2000zł ale dobrze zrobiony komin do niego też będzie kosztował i tu nie warto oszczędzać. Teraz robię poprawki u klientki, której skropliny ze źle wykonanego komina zniszczyły płytę główną.

  przemyslawoslaw86 wrote:
  co do serwisu to u mnie w mieście vaillant i junkers ma najwiekszy serwis

  Ja zawsze byłem wielbicielem Junkersa :D
 • #9
  przemyslawoslaw86
  Level 10  
  Chodzi mi o markę kotła w proporcjach cena=jakość, nie mam zamiaru przepłacać za markę.
 • #10
  przemyslawoslaw86
  Level 10  
  prosił bym posiadaczy tego kotła o opinie-buderus logamax u042k
 • #11
  Rafał Cichocki
  Level 10  
  przemyslawoslaw86 wrote:
  Witam jestem na poziomie wyboru kotła gazowego.Byłbym wdzieczny za pomoc fachowców w jego doborze interesuje mnie kocioł dwufunkcyjny z zamknietą komorą spalania, cena do 3500 złotych.Bedzie on montowany w mieszkaniu w bloku na parterze.Mieszkanie ma 80m2,blok jest docieplony


  Witam,
  polecam Panu kocioł dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania marki Junkers, model Ceraclass ZW 14-2 DV AE. Kocioł ten ma moc 10-14 kW (na cele centralnego ogrzewania) oraz 7-21 kW (na cele ciepłej wody użytkowej). Te parametry będą odpowiednie dla powierzchni 80m2 oraz jednej łazienki ze standardowym wyposażeniem i kuchni. Cena brutto kotła wynosi 3 690 złotych.

  Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania.
  Pozdrawiam,

  Rafał Cichocki
  ________________________________
  Konsultant Junkers
 • #12
  piotr_boncza
  Level 29  
  Rafał Cichocki wrote:
  przemyslawoslaw86 wrote:
  Witam jestem na poziomie wyboru kotła gazowego.Byłbym wdzieczny za pomoc fachowców w jego doborze interesuje mnie kocioł dwufunkcyjny z zamknietą komorą spalania, cena do 3500 złotych.Bedzie on montowany w mieszkaniu w bloku na parterze.Mieszkanie ma 80m2,blok jest docieplony


  Witam,
  polecam Panu kocioł dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania marki Junkers, model Ceraclass ZW 14-2 DV AE. Kocioł ten ma moc 10-14 kW (na cele centralnego ogrzewania) oraz 7-21 kW (na cele ciepłej wody użytkowej). Te parametry będą odpowiednie dla powierzchni 80m2

  Propozycja na pierwszy rzut oka niezła ale tu bym był ostrożny. Najpierw należy ustalić jakie mamy przewody kominowe/wentylacyjne do dyspozycji. Ważna jest ich długość, ponieważ to najważniejszy parametr doboru. Kotły o zamkniętej komorze mają pod tym względem ograniczone możliwości.
  Zanim polecimy jakiś kocioł musisz podać więcej danych:
  -wymiana czy montaż od początku (w tym drugim przypadku konieczny projekt i pozwolenie)
  -w jakim pomieszczeniu ma być kocioł, czy możliwe jest wykonanie nawiewu niezbędnego do pracy kotła z otwartą komorą spalania,
  -czy kocioł będzie wisiał przy kominie, czy konieczne jest dłuższe połączenie (ile kolan i długość)
  -jakie są/będą grzejniki (parametry doboru).
 • #13
  Jaguarro
  Level 10  
  Ja podłączę się do tematu.
  Od 12 lat używam kotła "Ulrich kondensich KO21" ( nie miałem z nim większych problemów przez te lata) jednak noszę się z zamiarem wymiany, bo chyba w tym trzeba by wymienić sporo "flaków", które zdążyły się przez ten czas utlenić, m.in. wymiennik spaliny-woda, aluminiowy syfon kondensatu, uszczelki, itp.
  Interesuje mnie kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania o mocy ok. 21 kW (dom 200 m kw. w tym ponad 100 m to podłogówka). Ważne żeby był w miarę kompaktowy i wiszący - minimalna głębokość (mój obecny ma wymiary 70x50x20). Kotłownia jest minimalistyczna, a stoi w niej dodatkowo zasobnik na ciepłą wodę 150 l.

  Może koledzy-fachowcy podsuną jakieś ciekawe propozycje?
 • #14
  W0jtek92
  Level 37  
  Witam. A jakie serwisy kolega ma dostępne w Swojej okolicy?
 • #15
  Jaguarro
  Level 10  
  Serwisy to myślę, że wszystkie, które są w stolicy. Mój obecny serwisant(autoryzowany) jest gdzieś na Bródnie, więc z tym nie ma problemu.

  A może ktoś ktoś się wypowie na temat firmy "Termet". Znajomy monter - serwisant (różnych firm) mówił mi, że są one montowane na takich samych podzespołach co Viessman tyle, że części (te same co do Viessmana) są o połowę tańsze, a więc serwis termeta jest dużo tańszy.. :idea:

  Jeśli chodzi o wymiary, to też biorę pod uwagę Buderus...
 • #16
  musculus
  Level 17  
  Podłączę się pod wątek - mam to samo pytanie a to najświeższy temat z serii "jaki kocioł dwufunkcyjny kupić".

  W tej chwili mam Junkersa Novatherm - już ma swoje lata, części są mocno zużyte, jest np. problem z ustawieniem temperatury CWU, więc zamiast remontować myślę nad kupnem czegoś nowego. Myślę nad zmianą producenta - Junkers w sumie mnie nie zachwycił (zresztą początkowo kupiłem Junkersa Eurostar, ale trzeba było bardzo długo czekać na CWU, więc po wymianie pism z Junkersem wymienili mi na Novatherm i zwrócili różnicę w cenie. Okazało się, że ten podstawowy Novatherm jest w użytkowaniu wygodniejszy od teoretycznie lepszego Eurostar).

  W sumie nie narzekam na ten mój kocioł - już kilkanaście lat u mnie pracuje i po prostu elementy się zużyły, ale z powodu tych początkowych perturbacji myślę nad zmianą producenta. Tym bardziej, że znajomi mają najtańszego Aristona, też wiele lat, a użytkowo ani pod względem awarii nie ustępuje mojemu Junkersowi, więc nie wiem, czy nie kupić po prostu czegoś najtańszego.

  Jest jeszcze druga sprawa - zastanawiam się nad kupnem kotła kondensacyjnego (z uwagi na oszczędność gazu). Jednak u mnie instalacja jest zaprojektowana na temperaturę wody 90°C. Myślę, czy założenie kotła kondensacyjnego w tym przypadku ma sens? Co prawda jeśli temperatura wody będzie musiała być wysoka to zalety kotła kondensacyjnego będą niewykorzystane, ale przez większość czasu wystarcza znacznie niższa temperatura, a wtedy sprawność kotła istotnie rośnie.

  Odnośnie ceny - nie zakładam żadnego pułapu cenowego. Jeśli nie ma istotnych różnic to mogę wziąć najtańsze, co jest na rynku, a jeśli jednak będą istotne oszczędności na gazie (albo inne, poważne plusy) to mogę zapłacić nawet kilkakrotnie więcej.

  Co możecie polecić i dlaczego? I czy kotły kondensacyjne mogą w ogóle pracować z temperaturą wody do 90°C, a oszczędności na gazie będą tak duże, że nie będzie to oddanie skórki za wyprawkę?

  Jeszcze jedno - roczne ostatnio zapłaciłem za gaz około 6600zł. Nie mam żadnych regulatorów (pogodowego ani temperaturowego), jedynie ręcznie ustawiam temperaturę na kotle, a na grzejnikach mam zawory termostatyczne.
 • #17
  FOSGEN1
  Level 27  
  musculus wrote:
  roczne ostatnio zapłaciłem za gaz około 6600zł

  ooops, i do tej pory nie szukałeś oszczędności? Powiedz, czy Twój budynek jest docieplony i jaka jest wysokość pomieszczeń.
 • #18
  marekon
  Level 19  
  Jaguarro wrote:
  Serwisy to myślę, że wszystkie, które są w stolicy. Mój obecny serwisant(autoryzowany) jest gdzieś na Bródnie, więc z tym nie ma problemu.

  A może ktoś ktoś się wypowie na temat firmy "Termet". Znajomy monter - serwisant (różnych firm) mówił mi, że są one montowane na takich samych podzespołach co Viessman tyle, że części (te same co do Viessmana) są o połowę tańsze, a więc serwis termeta jest dużo tańszy.. :idea:

  Jeśli chodzi o wymiary, to też biorę pod uwagę Buderus...


  Buderus GB 072 minimalna moc na CO ok. 7 kW,a dla CCW osiąga 30 kW.
 • #19
  musculus
  Level 17  
  FOSGEN1 wrote:
  musculus wrote:
  roczne ostatnio zapłaciłem za gaz około 6600zł

  ooops, i do tej pory nie szukałeś oszczędności? Powiedz, czy Twój budynek jest docieplony i jaka jest wysokość pomieszczeń.


  Nieocieplony budynek w starym budownictwie (budynek ma ponad 100 lat), najwyższe piętro (nade mną jest tylko zimny strych), 130m² powierzchni, wysokość mieszkania chyba 3,2 metra. Jeśli 6600 to dużo to jakie powinny być koszty gazu na rok?
  Dodam jeszcze, że moc kotła jest ustawiona na 13kW (tak wyszło z obliczeń i na tyle jest zaprojektowana instalacja).
 • #20
  FOSGEN1
  Level 27  
  musculus wrote:
  Jeśli 6600 to dużo to jakie powinny być koszty gazu na rok?

  przepraszam, coś mi się ubzdurało że masz 80m2 :-(
 • #21
  musculus
  Level 17  
  FOSGEN1 wrote:
  musculus wrote:
  Jeśli 6600 to dużo to jakie powinny być koszty gazu na rok?

  przepraszam, coś mi się ubzdurało że masz 80m2 :-(


  Swoją drogą zaciekawiłeś mnie - nie zastanawiałem się do tej pory, czy za gaz mam duże czy małe rachunki. Czy są jakieś typowe wartości zużycia gazu w starych kamienicach? Czy inni lokatorzy w starym budownictwie płacą podobne kwoty za gaz?

  Mam jeszcze jedno pytanie: czy kotły Immergas są produkowane w Polsce? Znajomi coś takiego mają, chwalą i mówią, że to produkt polski, a dotychczas sądziłem, że to włoszczyzna (wolę kupować polskie wyroby żeby wspierać nasz przemysł - jeśli użytkowo nie ma różnic to wybieram polski produkt).
 • #22
  FOSGEN1
  Level 27  
  musculus wrote:
  Czy są jakieś typowe wartości zużycia gazu w starych kamienicach?

  Chyba nie ma nawet pojęcia "typowe zużycie gazu".
  Co prawda są wątki, gdzie użytkownicy sobie "pokazują", ale...
  Miesięcznie ile gazu wypalasz?
 • #23
  andrzej lukaszewicz
  Level 40  
  musculus wrote:
  Jest jeszcze druga sprawa - zastanawiam się nad kupnem kotła kondensacyjnego (z uwagi na oszczędność gazu). Jednak u mnie instalacja jest zaprojektowana na temperaturę wody 90°C.

  I może taka temperaturę miałeś ustawioną na kotle???
 • #24
  musculus
  Level 17  
  FOSGEN1 wrote:
  musculus wrote:
  Czy są jakieś typowe wartości zużycia gazu w starych kamienicach?

  Chyba nie ma nawet pojęcia "typowe zużycie gazu".
  Co prawda są wątki, gdzie użytkownicy sobie "pokazują", ale...
  Miesięcznie ile gazu wypalasz?
  Teraz, od 20.11.2013 do 16.01.2014 poszło 707m³

  andrzej lukaszewicz wrote:
  musculus wrote:
  Jest jeszcze druga sprawa - zastanawiam się nad kupnem kotła kondensacyjnego (z uwagi na oszczędność gazu). Jednak u mnie instalacja jest zaprojektowana na temperaturę wody 90°C.

  I może taka temperaturę miałeś ustawioną na kotle???
  Niezupełnie - mam quasiregulator humanoidalno-pogodowy (jak w mieszkaniu jest zimno to podnoszę temperaturę na kotle, a jak się ociepli i sobie o tym przypomnę to obniżam). Ostatnio, jak było trochę chłodniej to miałem ustawione jakieś 70-75°C (nie wiem dokładnie ile, nie mam skali na pokrętle). Jednak chyba jeszcze nigdy w czasie użytkowania nie doszedłem do pełnej nastawy (nie licząc testów, bo kiedyś testowo dałem pełną temperaturę).
 • #25
  Jaguarro
  Level 10  
  Panowie, znalazłem coś pasującego idealnie do mojej mikro-kotłowni :-)

  ACV Kombi Kompakt HRE 24/18

  Czy ktoś coś może powiedzieć na temat tego kotła?