Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

opel astra3 - zbyt wysoka temperatura silnika

EdytaAstra3 24 Apr 2013 14:42 4809 9
 • #1
  EdytaAstra3
  Level 2  
  Witam moja astra 3 1.6 16V ma dość dużą temperaturę silnika. Przy włączaniu jest zawsze przepisowe 73 stopnie, ale martwi mnie fakt, że przy jeździe ma nawet 108 stopni. byłam na serwisie i nie wykryli żadnych błędów, po prostu opel zrezygnował z wentylatorów 3stopniowych, teraz są tylko 2stopniowe, wyrzucono ten niski bieg. żadna kontrolka się nie załącza, nic nie alarmuje, jednak co mnie martwi to fakt że serwis nie potrafi mi powiedzieć czy rzeczywiście wentylator powinien się załączać przy 108 stopniach, nie mają żadnej informacji na ten temat, to opinia serwisu, jednak mechanik, który zajmuje się moim samochodem to ręce załamuje, czasami wentylator włączy mi się kiedy samochód stoi i ma temperaturę 86 stopni, więc nie wiem co myśleć, byłabym wdzięczna gdyby ktoś podzielił się ze mną swoimi wiadomościami, ja wiadomo- baba :D - nie znam się. czy rzeczywiście ten drugi bieg wentylatora powinien się załączać się przy tak dużej temperaturze?będę za pomoc bardzo wdzięczna
 • #3
  Sołtys_Elbląga
  Level 31  
  Skoro wentylator się włącza to znaczy, że układ chłodzenia pracuje prawidłowo. Do sprawdzenia czujnik temp cieczy dla zegarów.
  Zmień mechanika.
 • #4
  Golf90
  Level 23  
  O ile dobrze rozumiem, to nie włącza się 1bieg. A drogi bieg włącza się powyżej 100* C . 1 bieg powinien się załączyć powyżej 95*C( Wstępne chłodzenie) 2 bieg powyżej 100*C(chłodzenie awaryjne) aby uniknąć przegrzania silnika. Jeżeli okaże się że czujnik temperatury jest ok, to stawiam na Opornice wentylatorów chłodnicy.
 • #5
  tzok
  Moderator of Cars
  Sołtys_Elbląga wrote:
  Do sprawdzenia czujnik temp cieczy dla zegarów.
  W nowszych samochodach jest tylko jeden czujnik - on "steruje" dawką paliwa, wskaźnikiem na desce i wentylatorem chłodnicy. Zastanawia mnie jeden fakt... w Astrze 3 w ogóle nie ma wskaźnika temperatury silnika, skąd więc "kierowniczka" wie jaką jej samochód ma temperaturę silnika na postoju i podczas jazdy? Z poziomu komputera diagnostycznego bez problemu można załączyć 1 i 2 bieg wentylatora i zweryfikować czy działa, można też zastosować metodę chałupnicą - wziąć potencjometr i wpiąć go w miejsce czujnika temp. płynu, następnie zmieniać jego opór i obserwować kiedy załącza się który bieg wentylatora.
 • #6
  Golf90
  Level 23  
  Zapewne "kierowniczka":-D wie jaką ma temperaturę płynu, wchodząc w komputer pokładowy ;-)
 • #7
  stoki22
  Level 13  
  Znajomy ma taką astrę z tym silnikiem i był w ASO bo też komputer pokładowy pokazywał mu temperaturę cieczy chłodzącej ponad 100 stopni.Nie było żadnych błędów w sterowniku i odpowiedzieli mu że taka temperatura jest normalna - taka konstrukcja silnika.
 • #8
  Anonymous
  Anonymous  
 • #9
  EdytaAstra3
  Level 2  
  dzięki za uwagi, zastosuję się do waszych rad, ale aż korci mnie zauważyć, że mimo mej płci, wiem że temperatura silnika to ważna rzecz :) więc co za tym idzie zainteresowałam się jak ją sprawdzić. pozdrawiam serdecznie i jeszcze raz dziękuję za pomoc.
 • #10
  Anonymous
  Anonymous