Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Scania 124L 420HPi - Opticruise Błąd E095

mateuszbender 24 Apr 2013 15:30 6318 4
Wago
    mateuszbender
    Level 10  
    Witam,

Podczas jazdy skrzynia nie mogła zmienić biegu. Sczytałem błędy:

E045 001
    E014 001
    E078 002
    E095 004

Po wykasowaniu został tylko jeden aktywny: E095. Przejechałem około 250 km na trybie awaryjnym po czy wszystko wróciło do normy. Chciałbym to naprawić gdyż już kiedyś mi się ta zrobiło i boję się że usterka może pojawiać się częściej aż w końcu całkiem przestanie działać.

Kod usterki 95:

Usterka
    Niewiarygodne potwierdzenie (nieprawdopodobne położenie biegu)

Przyczyna
    Jednoczesne potwierdzenie z kilku biegów.

Uwagi
    Sygnały są nieprawdopodobne, gdyż czyjnik hallotronowy i przełącznik potwierdzenia powinny być w stanie potwierdzić tylko jedną zmianę biegów jednocześnie. Ten kod usterki nie może być wygenerowany w skrzyniach biegów bez reduktora.

Żadne z następujących potwierdzeń nie nastąpiło jednocześnie:

potwierdzenie półbieg wysoki i niski (styk 4 i 23),

Czynności zaradcze

Sprawdzić przełączniki potwierdzenia, złącza i przewody.

Moje pytania:
    Gdzie mogę zlokalizować styk 4 i 23 :?:
    W który miejscy znajduje się przełącznik potwierdzenia (który to czujnik na skrzyni):?:
    Może ktoś posiada jakiś schemat instalacji elektrycznej skrzyni :?:

Pozdrawiam i z góry dziękuję za jakiekolwiek sugestie.
  • Wago
  • Wago
    mateuszbender
    Level 10  
    Dzieki za odpowiedz. Już to widziałem, ale nie moge znaleźć informacji która by mi pomogła. Chyba że coś przeoczyłem? Bo z niemieckim to u mnie kiepsko...

Jeździłem dzisiaj cały dzień i wszystko było ok,po przejechaniu kilku wniesien w górach i znów ten sam błąd.
    Czy to może być wina czujnika? Kiedyś miałem podobną przypadłość tylko problem był ze skrzynia niska / wysoka' i też tak wszystko sie nagrzało to wyskakiwał błąd E094.Wtedy wymiana czujnika pomogła,i jeżdżę do dziś.
  • Helpful post
    MAN Electronics
    VIP Meritorious for electroda.pl
    mateuszbender wrote:
    Moje pytania:
    Gdzie mogę zlokalizować styk 4 i 23
    W który miejscy znajduje się przełącznik potwierdzenia (który to czujnik na skrzyni)
    Może ktoś posiada jakiś schemat instalacji elektrycznej skrzyni

Dla kodu E095 są to :

- styki 4 i 23 są to piny w ECU opticruise

- styk 4 oznaczenie OPC4

- styk 23 oznaczenie OPC23

- komponenty B43 (zwierny - potwierdza wysoki półbieg), B44 (rozwierny - potwierdza niski półbieg)

W PDF-e z linku masz pokazane gdzie jest B43 i B44 na skrzyni, niżej dodaje schemat, sprawdź połączenia i czujniki.

Scania 124L 420HPi - Opticruise Błąd E095
    mateuszbender
    Level 10  
    Witam,

Tak jak przypuszczałem, wymiana czujnika / przełącznika B44 na nowy oryginalny Scania rozwiązała problem. Piszę oryginalny, gdyż zamontowałem kiedyś zamiennik czujnika / przełącznika B42 i nie działa poprawnie co skutkowało tym, że wprowadzą w błąd mechaników co do przyczyny usterki :D

Dziękuję za pomoc.