Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

230V - Podwójne gniazdo z uziemieniem

24 Kwi 2013 16:15 18915 7
 • Poziom 27  
  Witam. Mam zamiar zrobić trochę porządku z gniazdami sieciowymi w domu, szczególnie tymi bardziej obciążonymi - pralka, zmywarka, bojler itp. W sieci znalazłem opisy prawidłowego połączenia gniazd, oczywiście bolec z przewodem zerowym, ale... niby powinno być tak - patrząc na gniazdo tak że na górze jest bolec uziemiający, to w styku prawym powinno być zero, w lewym faza. Prosta sprawa. Problem jest natomiast z gniazdami podwójnymi. Gniazda te są konstruowane jak dwa gniazda skierowane bolcami uziemiającymi do siebie, natomiast styki są prowadzone po tej samej stronie (nie na krzyż), czyli kiedy jedno będzie podłączone prawidłowo (bolec na górze, zero po prawej, faza po lewej), drugie będzie połączone odwrotnie (bolec na górze, faza po prawej, zero po lewej). Czy wynika z tego że jednak kierunek nie ma znaczenia?
 • Poziom 25  
  dziechu napisał:
  Gniazda te są konstruowane jak dwa gniazda skierowane bolcami uziemiającymi do siebie

  Witam,
  Czyli odwrócona jest jedna z wtyczek, chyba :D
 • Pomocny post
  Admin Elektroenergetyka
  Nie polecam gniazda z drugiej fotografii. Przy niektórych wtyczkach kątowych, będziesz mieć problem skorzystać z dolnego gniazdka.
  Nie ma żadnego przepisu, który nakazywałby umieszczenie fazy z lewej lub prawej strony styku ochronnego. Panuje dowolność, choć dobrą praktyką jest, aby na obiekcie panowała jedna zasada - albo z lewej albo z prawej. Nie przejmuj się, gniazdami podwójnymi, tak już jest i koniec.
 • Poziom 27  
  Ok, dzięki. Oczywiście też zwróciłem na to uwagę, że to drugie gniazdo dobre tylko dla wtyczek prostych, kątowych dwóch nie da się włożyć. Moje pytanie bierze się stąd, że w instrukcji obsługi pralki jest napisane, żeby przy wymianie kabla zasilającego koniecznie zastosować opisaną tam kolejność kolorów żył. Ważne tylko zeby żyły żółtej nie pomylić:)
 • Poziom 36  
  dziechu napisał:
  [1] Mam zamiar zrobić trochę porządku z gniazdami sieciowymi w domu, szczególnie tymi bardziej obciążonymi - pralka, zmywarka, bojler itp. (...)

  [2] Problem jest natomiast z gniazdami podwójnymi. Gniazda te są konstruowane jak dwa gniazda skierowane bolcami uziemiającymi do siebie, natomiast styki są prowadzone po tej samej stronie (nie na krzyż), czyli kiedy jedno będzie podłączone prawidłowo (bolec na górze, zero po prawej, faza po lewej), drugie będzie połączone odwrotnie (bolec na górze, faza po prawej, zero po lewej).

  [1] Do takich urządzeń zazwyczaj potrzeba gniazd nie tylko solidnych, ale i o stopniu ochrony IP44 (z klapką). Są produkowane przez różne firmy jako podtynkowe pojedyncze, a natynkowe także w zespołach po 2 i 3 sztuki (oczywiście oddzielne klapki, a wszystkie bolce w tym samym położeniu).
  230V - Podwójne gniazdo z uziemieniem
  (Wersje z przezroczystymi lub białymi klapkami na dworze długiego życia nie mają...)

  [2] Zdecydowanie nie polecam gniazd podwójnych (w tym z "odwracaczem fazy") ze względów mechanicznych (m.in. kolizja wtyków kątowych, nietrwałe mocowanie) i elektrycznych (obciążalność).
  Do instalowania w pokojach (czyli nie "pralka zmywarka, bojler") polecam gniazda poczwórne PT41 - mają własną płytką puszkę (można zainstalować nawet w bardzo cienkiej ścianie), nie mają "odwracacza faz" ani trudnych do utrzymania w czystości wgłębień jak większość gniazd podwójnych (oraz potrójne pasujące do zwykłej puszki). Przy montażu PT41 trzeba zachować staranność i "nic na silę" - ale warto.
  230V - Podwójne gniazdo z uziemieniem