Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak ograniczyć impuls prądu podczs włączania spawarki

25 Lut 2005 12:48 12882 18
 • Poziom 11  
  Jak można ograniczyć impuls prądu pojawiający się podczas włącania do sieci spawarki . Spawarka zbudowana jest z dwóch równolegle połączonych transformatorów przeznaczonych pierwotnie do ładowania akumulatorów w wózkach widłowych. Problem ujawnia się z chwilą załączania urządzenia do sieci .Wówczas praktycznie za każdym razem próba przekręcenia łącznika kończy się wybiciem głównych bezpieczników. Podejrzewam że przyczyną wadliwej pracy jest konieczność dostarczenie do rdzenia w krótkim czasie, impulsu prądu który sprawi że rdzeń transformatora nasyci się. Czyli taka sytuacja jak dużych transformatorach toroidalnych, dziwi mnie jednakto że powyższa sytuacja nie występuje za każdym razem. Czy dodatkowym problemem może być to że w uszkodzonym wyłączniku wszystkie fazy nie są dołączane w jednej chwili ? Czy do rozwiązania problemu wystarczą trzy rezystory ograniczające prąd do bezpiecznej wartości poóżniej zwierane stycznikiem sterowanym przez ukłąd czasowy NE 555?
  Transformatory w spawarce połączone są równolegle przed mostkiem prostowniczym . Jednak ze wzgłędu na to że uzwojenia nawinięte są identycznie płynące prądy wyrównawcze są minimalne więc moim zdaniem nie mato wpływu na występujący problem.
  Jeżeli ktoś spotkał się z podobnym problemem to proszę o kontakt.
  Drugim nurtującym mnie problemem jest budowa transformatorów zastosowanych w tej spawarce. Umożliwiają uzyskanie prądu 200A przy 70v. Zbudowane są z trzech kolumn, na każdej nawinięte jest uzwojenie pierwotne a na nim wtórne z odczepami. Dodatkowo na górze każdej kolumny znajduje się inne uzwojenie nawinęte taśmą taką jak uzwojenie wtórne .Dodatkowe uzwojenia posiadają własne karkasy i są wyrażnie oddzielone. Nie są jednak do niczego poðłączone ale pierwotnie musiały pełnić jakąś funkcę ( Dławików ? ).
  Wkrótce podam pełne oznaczenie transformatora. Na razie czhciałby dowiedzieć się do czego służą te uzwojenia i czy ewentualnie można wykorzystać je do regulacji prądu spawania poprzez nasycanie rdzenia
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 31  
  przyczyną przepalania bezp. jest udar prądu magnesującego trafo, aby go ograniczyć można załączać trafa jeden po drugim, albo jak piszesz że nie zawsze wywala bezp., włączać w odpowiedniej fazie napięcia- ale to za bardzo skomplikowane. do regulacji prądu można użyć odczepów, także można zmniejszać/zwiekszać ilość uzwojeń czynnych
 • Poziom 18  
  Problem załączania odbiorników indukcyjnych jest powszechnie znany. Chodzi o to, że w chwili załączenia napięcia płynie prąd ograniczony sumą rezystancji R i impedancji X. Impedancja w tym momencie wynosi zero więc prąd ograniczony jest tylko przez R który niest b. mały w porównaniu z X. W momencie załączenia nigdy nie wiemy gdzie trafimy na sinusoidę (max. czy zero). Zdania naukowców niestety są podzielone , która sytuacja jest gorsza zał. w max. czy w zerze. Przepalanie bezp. właśnie na tym polega.
  Założenie rezystorów jest dobrym rozwiazaniem.
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 21  
  Witam. Ja tez miałem zadać takie pytanie:D Kolega mnie wyprzedził.W garażu posiadam automatyczne bezpieczniki 20A.
  Kiedyś spawałem pożyczoną spawarką własnej roboty, to przy zasilaniu 220 volt, ani razu bezpiecznik nie wyskoczył. Spawałem nawet elektrodą fi 4 mm.Spawarka miała takie gabaryty, że trzeba było dwóch krzepkich gości aby ja przenieść.Przekrój kolumny rdzenia był ok 80 cm2, ale za to długość tej kolumny to ponad 40 cm. Ja nawinąłem spawarkę na rdzeniu o połowie mniejszym, tj 40 cm2.Długość kolumy jest ok 13, 14 cm.Przy zasilaniu międzyfazowym - 400 Volt nieraz przy włączaniu siadają bezpieczniki.
  Słyszałem,że właśnie długość kolumny rdzenia ma wpływ na wartość prądu w chwili załączania, czy kto może to potwierdzić?
 • Poziom 21  
  Kiedyś zrobiłem spawarkę z trafa energetycznego z takich transformatorów to co stoją na wioskach. Transformator trzykolumnowy, jedną kolumnę boczną odciołem kontówką i otrzymałem rdzeń dwukolumnowy. Na jednej kolumnie wsadziłem orginalne uzwojenie dolne i zasiliłem miedzyfazowo, a górne wywaliłem i nawinołem wtórne. Napięcie jałowe to ok 60 V. Załączenie takiego potwora skutkowało wywaleniem korków. Sprawę rozwiązałem banalnie. Najpierw należy rozruszać trafo niewielkim prądem i dopiero potem załączyć pełne zasilanie. Do rozruchu zastosowałem żarówkę, można też spiralę od farelki. Potem zwieramy styki żarówki/farelki i spawara chodzi.
 • Poziom 12  
  Z prądem zmiennym jest tak ,że jeżeli dane urządzenie zostaje dołączone w szczycie sinusoidy wówczas płynie potężny prąd w czasie kilku milisekund i bazpiecznik wyskakuje. Ideałem byłoby gdyby właczenie nastąpiło w czasie kiedy sinusoida przechodzi przez zero,jednak do tego potrzebne są specjalizowane układy (Styczniki półprzewodnikowe) one własnie łaczą w zerze.Puki co możesz dać bezpieczniki o charakterystyce zwłocznej lub ograniczyć prąd dołaczając rezystory na czas kilku milisekund stycznikiem.
 • Poziom 13  
  Tu nie ma co kombinować, można to rozwiązać na kilka sposobów: albo przekaźnik półprzewodnikowy, maja załączanie w zerze napięcia, koszt 3 fazowego to ok. 60PLN(25A), 1 faz ok 30PLN(25A), można(tak jak kolega wcześniej opisał) dać oporniki rozruchowe, lub rozwiązanie nalepsze ale i najdroższe - układ soft-startu na tyrystorach. W opisanym przypadku polecałbym rezystory rozruchowe lub stycznik półprzewodnikowy.
 • Poziom 12  
  Wróć do początku , tak się składa, że znam te trafory opisane przez ciebie i tak górne kolumny oddzielone są to faktycznie dławiki lecz do zastosowania po prawidłowym skojarzeniu, w obwodzie wtórnym, A dla ciekawości zabezpieczenie jeżeli automatyczne to z jaką literką? i jaka wielkość, o ile pamiętam spięte sa w trójkąt , przepnij je w gwiazdę mówię o pierwotnym. Dalej zobaczymy
 • Poziom 19  
  ZUHJK podał rozwiazanie proste i skuteczne niestety gorsze w realizacji dla układu 3-fazowego. Jeżeli są to dwa transformatory od prostowników o parametrach 70V/200A to po stronie pierwotnej mamy około 40A pradu fazowego na jeden transformator, jeżeli mamy dwa takie w układzie równoległym to daje nam 80A. To jest przy pełnym obciążeniu. Jeżeli to ma być użytkowane w domku jednorodzinnym (bo chyba nie w piwnicy w bloku) to musi być do tego niezłe przyłącze i zabezpieczenia.

  Dodano po 4 [minuty]:

  Co do rozruchu to faktycznie jakiś gotowy układ miekkiego startu albo rezystory (żarówki np. halogenowe) i stycznik je zwierający, załączany po czasie około 3-5 sekund przekaźnikiem czasowym od pojawienia się napięcia. Nie polecam przełączników manualnych bo przy zaniku napięcia i ponownym powrocie wywali bezpieczniki a stycznik przeprowadzi "miękki start".
 • Poziom 11  
  WITAM!
  Miałem podobny problem z bezpiecznikami i regulacja odczepami więc dorobiłem sobie sterowanie tyrystorowe z soft startem na układzie U209B. Super regulacja łuk stabilny. Ja mam spawarkę na 230V ale można ten układ zastosować do między fazowej. Zbudowanie układu to koszt ok.30PLN. Dołączam schemat
 • Poziom 10  
  moglbys mi przeslac schemat na malia , bylbym bardzo wdzdieczny ( mam za malo punktow na sciagniecie :) ) z gory dziekuje .... mirek190(malpa)wp.pl
 • Poziom 12  
  Witam Panów.
  Śledzę od jakiegoś czasu internet w poszukiwaniu regulatora, który mógłby posłużyć w prostowniku do regulacji prądu ładowania akumulatora o pojemności np. 35 Ah.
  Wielkokrotnie przewija się na forach regulator o którym piszecie wyżej.
  Czy nadałby sie on do prostownika oczywście po stronie pierwotnej trafa. Jaki wogóle mozna z niego uzyskac minimalny prąd? od 0A do maximum wydajności?
  Nie znam sie specjalnie na elektronice ale coś sie lizneło w technikum.
  A może ktoś ma taki schemat konkretnie do prostownika?
  Można zakupić taki układ na stronce http://design77.republika.pl/test.html ale może by coś samemu spróbować i może byłoby taniej?
  Dzięki za odpowiedzi.
  Pozdrawiam
 • Poziom 14  
  Do załączania trafa 3000 kVA zastosowałem najprostszy układ ale zdał egzamin. Przekaźnik 24V 16A i układ opóźnionego jego załączania (mostek diod i R+C). Przekażnik po ustalonym czasie zwiera rezystory i można normalnie obciążać trafo. Jedyna wada to, żę krótki zanik napięcia (krótszy niż czas odpadnięcia zwory przekaźnika z dołączonym kondensatorem ok. 3 sek.) może spowodować zadziałanie bezpieczników
 • Poziom 21  
  Witam
  Dla ograniczenie pradu spawarek podczas włączania i spawania stosowałem kondensatory z odpowiednio dobraną pojemnością,przyłączone do zacisków uzwojenia spawarek.Przy odpowiednio dobranej pojemności, prąd pobierany może zmniejszyć się o połowę ,następuje łatwe zajarzenie łuku i stabilne podczas spawania.Oczywiście kondensatory muszą byc na prąd przemienny.odpowiednie napięcie pracy.Nie powinny być umieszczone blisko transformatora (podwyższoona temperatura podczas spawania).Pojemność łatwo dobrać praktycznie mając do dyspozycji amperomierz.Przez stopniowe
  zwiększnie pojemności i pomiar prądu uzwojenia wtórnego.Prąd będzie maleć.Moment kiedy zacznie się zwiększać prąd oznacza że pojemność jest za duża.Uwaga kondensatory powinny bć przyłączone na stałe do zacisków uzwojenia pierwotnego.Podczas prac i prób ze spawarką należy zachować szczególną ostrożność Pozdrawiam
 • Poziom 12  
  Witam ponownie.
  Zrobiłem sobie układ ze strony: http://sterownikspawarka.republika.pl/ w 2 egzemplarzach.
  Działają znakomicie przy swojej prostocie zarówno jako regulator w prostowniku jak i regulator prądu w spawarce. /Spawarkę zrobił kiedyś mój tato ale bez żadnej regulacji chociaż sugerowałem mu zrobienie odczepów na pierwotnym/
  Polecam
 • Poziom 2  
  Nie wiem grzdzie popełniłem błąd ale mi ten układ nie działa. Brak regulacji.
 • Poziom 12  
  Kurcze nie wiem, nie znam sie specjalnie na teorii. Może "zimne luty"? albo jakiś element masz uszkodzony lub odwrotnie wlutowany? Mi jak coś nie wychodziło to zazwyczaj zimne luty albo pomyłka na płytce. Proponuję dokładnie się przyjrzeć układowi.
  Uwaga na wysokie napięcie :-)