Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LG 32LE2R-ZJ.AEULLMP - pionowy pas na srodku, poziome kreski po prawej stronie

24 Kwi 2013 18:34 5202 12
  • Poziom 23  
    Matryca LC320W01 (SL) (18).
    T-CON LC370WX1/LC320W01
    Trafił mi się do naprawy taki telewizor z objawami jak na zdjęciach.
    Naprawiłem zasilacz, zamiast 3,4V dawał tylko 2,9V, na wszelki wypadek wymieniłem wszystkie elektrolity po stronie wtórnej i teraz napięcia są OK.
    Sprawdziłem napięcia na MB - prawidłowe.
    Sprawdziłem omomierzem kabel LVDS - OK.
    Dociskałem fleksy górne do szkła matrycy, brak reakcji.
    Przeczyściłem gniazda na logice, żadnej poprawy.
    Na płytce logiki nie są opisane napięcia, odnalazłem tylko 3,3 V i 14,5 V, innej logiki na podmianę nie mam.
    Moje skromne doświadczenie w naprawach LCD podpowiada mi, że uszkodzona jest matryca.
    Proszę kolegów z większym doświadczeniem o zweryfikowanie mojej diagnozy.
    Pomocne byłoby też opisanie połączeń do bocznych fleksów matrycy, ja nic nie znalazłem, szukałem na elektrodzie i na stronach rosyjskich.
    LG 32LE2R-ZJ.AEULLMP - pionowy pas na srodku, poziome kreski po prawej stronie LG 32LE2R-ZJ.AEULLMP - pionowy pas na srodku, poziome kreski po prawej stronie LG 32LE2R-ZJ.AEULLMP - pionowy pas na srodku, poziome kreski po prawej stronie

Dodam jeszcze, że usterka występuje na wszystkich wejściach, jest widoczna na grafice, na telegazecie.
    Zmiana formatu obrazu też nie powoduje zmianę szerokości paska.
  • Poziom 43  
    praktyk napisał:
    Na płytce logiki nie są opisane napięcia,

Owszem są - w typowy sposób > VGL, VGH i tak dalej.

Podaj zasilanie na logikę, odłącz kabel od logiki, włącz TV.
  • Poziom 23  
    No faktycznie, trochę napięć przeoczyłem, już uzupełniam dane.
    VGH= +21,7V
    VGL= - 4,8V
    VDD= +14,85V
    VCC= +3,3V
    Co jednak najważniejsze, podłączenie logiki do napięcia +12V bez kabla LVDS spowodowało uruchomienie się trybu autonomicznego sprawdzania matrycy.
    Włączały się na przemian kolory czerwony, niebieski, zielony i biały bez paska i innych zakłóceń.
    Wygląda więc, że matryca sprawna, logika chyba też skoro nastąpiło sprawdzanie matrycy.
    Czy szukać usterki w MB, może podstawić czystą pamięć ?
  • Poziom 33  
    mirex napisał:

Podaj zasilanie na logikę, odłącz kabel od logiki, włącz TV.

Tak? A dasz głowę odciąć, że po tym prymitywnym teście, można wykluczyć matrycę? Patrz co się teraz dzieje,ten kolega już szuka feleru na MB... :idea:
  • Poziom 43  
    A to nie klasyczny przypadek "śmieci" w eepromie? ;)
    No popatrz, tyle się naczytałem tych twoich tekstów o eepromach, że już fiksuję po prostu. Przecież ostatnio wszystkie paski wszędzie to wina pamięci. ;)
  • Poziom 33  
    mirex napisał:
    Przecież ostatnio wszystkie paski wszędzie to wina pamięci. ;)

Na prawdę? No to znajdź mi choć jeden post, w którym napisałem, że paski są winą pamięci w innym telewizorze niż Samsung LE40R8xxx?
  • Poziom 23  
    Kolego Zbyszku, postaraj się o jakąś konstruktywną podpowiedż a nie skłócaj towarzystwa.
    Twoje posty nic nie wnoszą do tematu.
    Dzięki podpowiedzią kol.mirex zawsze coś więcej się dowiem, bo chyba nie wstyd się przyznać, że podobnie jak większość z nas po wprowadzeniu telewizorów LCD zaczynamy naukę od nowa.
    PS. Wstawiłem czysty eeprom i nie ma poprawy.
  • Poziom 33  
    praktyk napisał:
    Kolego Zbyszku, postaraj się o jakąś konstruktywną podpowiedż a nie skłócaj towarzystwa.
    Twoje posty nic nie wnoszą do tematu.

To za rzadko jesteś na forum jeszcze, aby dowiedzieć się, że panuje tu prawo dżunglii i zobaczysz kto kogo skłócił najpierw... :D
    Jak to nic nie wnoszą? To mam powiedzieć ci wprost, że masz uszkodzoną matrycę? A wiesz, że za to na forum publicznie zlinczowaliby mnie (w przenośnym słowa znaczeniu)Niech teraz temat przejmie mirex i pomoże ci znaleźć usterkę na main, jak mówisz, że nic nie wniosłem do tematu.
    Pozdrawiam
  • Poziom 23  
    A wystarczyłoby napisać tak:
    Test zaproponowany przez MIREX nie przesądza o tym czy matryca jest dobra.
    Moim zdaniem masz jednak uszkodzoną matrycę.

Czy to nie brzmi o wiele lepiej i nie prowokuje do nerwowych ripost ?
    Zaglądam na elektrodę rzadko, bo właśnie zrobiło się tu bardzo nerwowo, jeśli ktoś już posiadł jakąś wiedzę to nie chce się nią podzielić.
    Gdzie te czasy gdy doradzali m.in. amik9m i jez.
  • Poziom 33  
    praktyk napisał:
    jeśli ktoś już posiadł jakąś wiedzę to nie chce się nią podzielić.

Ja próbowałem się dzielić ale musiałem za to słono zapłacić :cry:
  • Poziom 33  
    praktyk napisał:

Pewnie są na emeryturkach a my musimy walczyć o chlebek. Manna z nieba nie leci.
  • Poziom 16  
    Witam.
    lamer. napisał:
    Pewnie są na emeryturkach a my musimy walczyć o chlebek. Manna z nieba nie leci.

Słuszna racja, tym bardziej, że nie tylko fachowcy czytają posty.
    Amatorzy i pasjonaci sami naprawiają i chlebka dla fachowców brak.
    Trudno znaleźć złoty środek co można podpowiedzieć a co nie, by nie stracić chlebodajnej pracy.

A wracając do tematu
    praktyk napisał:
    PS. Wstawiłem czysty eeprom i nie ma poprawy.

Czy podmieniłeś EEPROM na MB czy T-conie?

Pozdrawiam.
  • Poziom 23  
    Telewizor odwiozłem już do klienta nienaprawiony z sugestią, że najprawdopodobniej uszkodzona jest matryca.
    Może to jeszcze sprawdzić w serwisie firmowym za 140 zł, nie wiem jednak czy się zdecyduje bo już miał kupiony następny a ten egzemplarz był już 6 letni.
    PS. Eeprom wymieniałem na MB.
    Dziękuję wszystkim za pomoc i zainteresowanie tematem.
    Chciałbym przy okazji zaapelować do kolegów którzy są ekspertami, żeby zakopali topory wojenne i przestali się kłócić przy każdej nadarzającej się okazji.
    Temat zamknę wieczorem bo być może ktoś ma jeszcze coś do dodania.