Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

podłączenia dolotu powietrza w kotle turbo w alternatywny sposób

mpepe 24 Kwi 2013 18:41 2730 12
 • #1 24 Kwi 2013 18:41
  mpepe
  Poziom 10  

  Witam,
  czy jest możliwość podłączenia dolotu powietrza w kotle turbo (z zamkniętą komorą spalania) w inny sposób niż z komina? np z klatki schodowej a wylot spalin standardowo podłączony do komina? problemem są zbyt wąskie szyby kominowe na rurę turbo a frezowanie kominów jest kosztowne bo w grę wchodzi 135m/b szybu kominowego w całym bloku.

  0 12
 • #2 24 Kwi 2013 18:45
  W0jtek92
  Poziom 36  

  Zaciąg powietrza można wziąć z zewnętrznej ściany budynku. A ile metrów rury spalinowej będzie w kominie? tej wyrzutowej spaliny. 135m/b kanału komina? Co to jest jakiś drapacz chmur?

  0
 • #3 24 Kwi 2013 19:25
  mpepe
  Poziom 10  

  Podałem 135 m/b dla całego bloku 15 mieszkań, a nie dla jednego mieszkania :-) Blok ma 5 pięter 15 mieszkań, jest 1-klatkowy. Czy zasysanie powietrza może być z klatki, a w klatce otwory wpuszczające "świeże" powietrze z zewnątrz? Czy należy koniecznie wywalić rury na zewnątrz? Jeżeli rura musi być na zewnątrz, to czy jest możliwość na jednym piętrze podłączenia do 1 otworu 3 mieszkań?

  0
 • #4 24 Kwi 2013 20:26
  W0jtek92
  Poziom 36  

  Zaciągu powietrza z klatki żaden kominiarz nie podpisze i nie zrobi odbioru. Na jednej rurze zaciągu nie mogą pracować 3 kotły, No chyba że kondensaty ale nie w tym układzie komina.

  0
 • #5 24 Kwi 2013 20:59
  mpepe
  Poziom 10  

  OK, właśnie o to mi chodziło, czyli pewnie nie obejdzie się bez rozwiercenia kominów albo wywalenia rury na zewnątrz. To trochę komplikuje sprawy, ostatnio mieliśmy zebranie wspólnoty mieszkaniowej i możliwość podłączenia do sieci MPEC, ale nie przegłosowaliśmy większością głosów i pewnie zostaniemy przy samodzielnym ogrzewaniu mieszkań. A argumentem za odrzuceniem podłączenia do sieci miejskiej MPEC jest między innymi podobno słaba jakość rur plastikowych, które montowano 15 lat temu i przy ciśnieniu jakie występuje w sieci MPEC 4bary jest wysokie prawdopodobieństwo, że nie wytrzymają. W obecnych piecykach 2-funkcyjnych, jakie posiadamy jest około 1 bar.

  0
 • #6 24 Kwi 2013 21:08
  Kot-huncwot
  Poziom 19  

  Witam.

  mpepe napisał:
  przy ciśnieniu jakie występuje w sieci MPEC 4bary jest wysokie prawdopodobieństwo, że nie wytrzymają.


  Sieć zewnętrzna z reguły jest łączona do instalacji przez wymienniki ciepła i są to obiegi rozdzielone hydraulicznie, zatem i ciśnienie w sieci MPEC ma się nijak do ciśnienia w instalacji wewnętrznej budynku.


  Czy Was chcieli podłączyć bezpośrednio ?

  0
 • #7 24 Kwi 2013 22:02
  mpepe
  Poziom 10  

  W jednej z piwnic ma być zainstalowana wymiennikownia z pompami i od niej mają iść piony jednak gość z MPEC powiedział, że ciśnienie na blok przeważnie ma około 4 barów ewentualnie mogą dać trochę mniej, ale nie wiedzą, czy uda się im zrobić 1bar i to będzie wszystko działać. I jeszcze kwestia ceny MPEC za podłączenie łącza ciepłowniczego do bloku nie liczy nic, natomiast za rozprowadzenie rur po bloku powiedzieli 54 tys. do 15 mieszkań, 5 pięter, na każdym 3 mieszkania, a łazienki z piecykami we wszystkich mieszkaniach graniczą ze ścianą od klatki schodowej. Pozostaje polecieć z pionem i przewiercić się przez ścianę i już są w łazience, a za ścianą piecyki, które należ ściągnąć i podpiąć się w rury - nie wydaje się to trochę dużo? Aha podobno jest możliwość wynajęcia odrębnej firmy, która wykona podłączenia rur do mieszkań, ale nie składaliśmy jeszcze zapytania do innych firm, bo temat jest z wczoraj.

  Dodano po 29 [minuty]:

  Aha zapomniałem o licznikach ultradźwiękowych, które mamy kupić na własny koszt 1000zł.

  0
 • #8 24 Kwi 2013 23:34
  piotr_boncza
  Poziom 29  

  Zainteresujcie się system LAS czyli wspólne kanały powietrzno-spalinowe. W przypadku jednakowych kotłów nie ma problemu z taką instalacją a oszczędza się na wkładach. Jaki macie przekrój komina, że nie można użyć do zwykłych wkładów? Przecież na ogół wystarcza 14*14 i do środka wchodzi bez problemu 80.

  0
 • #9 25 Kwi 2013 02:48
  Kot-huncwot
  Poziom 19  

  Witam.

  mpepe napisał:
  w jednej z piwnic ma być zainstalowana wymiennikownia z pompami i od niej mają iść piony


  I prawidłowo.

  mpepe napisał:
  ednak gość z MPEC powiedział że ciśnienie na blok przeważnie ma około 4 barów ewentualnie mogą dać trochę mniej ale nie wiedzą czy uda się im zrobić 1bar i to będzie wszystko działać.


  Coś mi się wydaje, że Was robią w krowę.

  5 pięter + parter to razem 6 kondygnacji, ale liczę 5 kondygnacji, bo ostatnia, 6ta kondygnacja nie dokłada pełnej wysokości kondygnacji, a poza tym interesuje nas ciśnienie w grzejnikach na parterze, bo wyżej jest zawsze o wysokość kondygnacji mniejsze ciśnienie. No to 3 x 5= 15, czyli 1,5 bara. Do tego dodać 10 m słupa wody na opory przepływu instalacji ( IMO to jest z górką) to wychodzi razem 25 m sł. wody na króćcu tłocznym pompy, w piwnicy. Czyli na parterze ( w starej instalacji ) znowu mniej o 3, czyli 22 m słupa wody, czyli 2,2 bara, w ruchu instalacji.

  Oczywiście, że nie uda się zrobić tak, żeby było 1 bar. Nie ta geometria budynku.
  Do tego, powiedzmy, że 0,5 bara nadciśnienia na ostatniej kondygnacji, czyli na parterze wychodzi 5 m + 22 m co czyni 27 m, 2,7 bara. Trudno mi uwierzyć, że instalacja nie wytrzyma 2,7 bara.

  Należy bardzo starannie dobrać naczynie wzbiorcze, na rzeczywistą pojemność instalacji. Rzeczywista pojemność instalacji wychodzi po płukaniu - instalację wypłukaną odwadnia się przez wodomierz i już wiadomo do jakiego zładu dobierać naczynia. Można je też przewymiarować, celem obniżenia ciśnienia po nagrzaniu instalacji.

  Z ciepłomierzami odrobinkę trudniej, ale nie aż tak bardzo.
  W skrócie - założyć używki po legalizacji celem spełnienia wymogów formalnych, (niedrogo, znalazłem w necie po circa 150 zł/szt ) po czym olać rozliczanie się z indywidualnych ciepłomierzy, a z dostawcą ciepła rozliczać się z ich licznika, z m2 powierzchni lokalu. Proste? Proste.


  mpepe napisał:
  jest między innymi podobno słaba jakość rur plastikowych, które montowano 15 lat temu i przy ciśnieniu jakie występuje w sieci MPEC 4bary


  Po mojemu, to ktoś Wam bujdy na resorach wciska celem zwiększenia ilości robót. I tyle.

  Co do ceny. Ważne jest, kto ma zrobić stronę niskoparametrową wymiennikowni. Tam jednak jest trochę bebechów. Jeżeli 54 kzł za samo rozprowadzenie z gotowych króćców(czy kolektorów) w wymiennikowni jednego pionu przez 6 kondygnacji to to nie jest trochę drogo, tylko trochę zdzierstwo.

  Za takie postawienie sprawy przepraszam wszystkich Kolegów zajmujących się wykonawstwem :D


  I jeszcze jedno.

  W0jtek92 napisał:
  Zaciągu powietrza z klatki żaden kominiarz nie podpisze i nie zrobi odbioru


  Każdy sposób montażu niezgodny z instrukcją Producenta winien skutkować brakiem odbioru kominiarskiego i słusznie, albowiem instrukcja montażu jest integralną częścią urządzenia i ma być stosowana "wprost", a nie po dostosowaniu jej w trybie "a jedna Pani powiedziała...."

  0
 • #10 25 Kwi 2013 07:24
  mpepe
  Poziom 10  

  Dopytam jeszcze dokładnie, ale z rozmowy wynikało, że wymiennikownia jest postawiona na koszt MPEC, a rozprowadzenie po bloku my płacimy plus liczniki. Aha sprawdziłem dokładnie, jest to 57 tys. zł, a nie 54 jak wcześniej napisałem. Jest przygotowany szczegółowy kosztorys wykonania przez MPEC (gdzie liczona jest każda czynność, np. wiercenie dziury w stropie, demontaż starego piecyka itp.). Może uda mi się go otrzymać, to zrobię skany i wrzucę na forum, to zerkniecie i ocenicie. Mam tylko nadzieję, że nie naruszę w ten sposób jakichś praw autorskich czy coś w tym stylu? Niech admin się wypowie, czy mogę to zrobić, bo pewnie jest bardziej kompetentny w tej sprawie.

  Dodano po 1 [minuty]:

  A i w bloku jest 5 pięter z parterem włącznie. :-)

  Dodano po 3 [minuty]:

  piotr_boncza napisał:
  Zainteresujcie się system LAS czyli wspólne kanały powietrzno-spalinowe. W przypadku jednakowych kotłów nie ma problemu z taką instalacją a oszczędza się na wkładach. Jaki macie przekrój komina, że nie można użyć do zwykłych wkładów? Przecież na ogół wystarcza 14*14 i do środka wchodzi bez problemu 80.  Nie wiem, dowiem się i napiszę. Tą informacje mam od administratora budynku, który stwierdził, że trzeba frezować kominy i to kosztuje 200zł za mb x 135mb kominów.

  0
 • #11 26 Kwi 2013 02:30
  Kot-huncwot
  Poziom 19  

  Witam.

  mpepe napisał:
  Jest przygotowany szczegółowy kosztorys wykonania przez MPEC


  1. Znajdź i wrzuć, po zgodzie adminów. Sprawdzę.

  2. A weźcie jakąś kontrofertę od kogoś z branży, przy założeniu, że ma być tylko rozprowadzenie z kolektorów w wymiennikowni. To da Wam jakieś pojęcie o sprawie.

  I czego by nie mówić, to jednak 200 zł/mb x 135 mb kominów daje 27.000 zł, co jest zauważalnie poniżej oferty MPEC :-)

  Dodano po 8 [minuty]:

  mpepe napisał:
  A i w bloku jest 5 pięter z parterem włącznie.


  Co w stosunku do mojej szybkiej i szacunkowej wyliczanki ciśnieniowej zdejmuje kolejne 3 m, zatem ciśnienie oczekiwane na parterze w grzejnikach to jakieś 2,4 bara, a i to jest przy założonych 10 m wysokości podnoszenia pompy, co IMO jest wartością zawyżoną.

  A tak całkiem przy okazji - a co to takiego się stało, że trzeba coś robić w budynku ? Kotły wymieniać, przewody kominowe frezować ?

  Cz po prostu chcecie się podłączyć do MPEC, bo gaz drogi ?

  Ten wątek poczytaj.

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2388578.html

  0
 • #12 01 Maj 2013 10:01
  mpepe
  Poziom 10  

  ok dowiedziałem się kilku rzeczy: wymiennikownia jest na koszt MPEC kwota jaką podałem 57tyś zł jest faktycznie tylko za rozprowadzenie instalacji od piwnicy po 5-6 kondygnacjach (na każdej 3 mieszkania) razem 15 mieszkań.
  Co do pytania o przejście na ogrzewanie z MPEC. Kotły obecne mają 13lat i zaczynają wysiadać są z otwartą komorą spalania w tym roku jedna osoba na ostatnim pietrze zatruła się czadem (na szczęście żyje :-) ). Teraz mamy dylemat, w którą stronę pójdziemy albo w kierunku MPEC albo piece z zamkniętą komorą spalania.

  0
 • #13 01 Maj 2013 11:28
  piotr_boncza
  Poziom 29  

  Albo wspólny kocioł :D Może być taniej :) Kotłownia na dachu, krótki tani komin. Rozprowadzenie co i wody w zwolnionych przewodach kominowych. Ciepła woda z zasobnika, można go postawić albo na górze albo na dole. Kotłownię najlepiej złożyć z dwóch lub trzech kotłów. Wyjdzie tanio, sprawnie i niezawodnie. Na pewno mniej niż wymiana wszystkich kotłów i porównywalnie z MPECem. Czy MPEC powiedział jakie przewiduje zapotrzebowanie na ciepło?

  mpepe napisał:
  rozprowadzenie po bloku my płacimy plus liczniki. Aha sprawdziłem dokładnie, jest to 57 tys. zł, a nie 54 jak wcześniej napisałem. Jest przygotowany szczegółowy kosztorys wykonania przez MPEC (gdzie liczona jest każda czynność, np. wiercenie dziury w stropie, demontaż starego piecyka itp.).

  Kot-huncwot napisał:
  Co do ceny. Ważne jest, kto ma zrobić stronę niskoparametrową wymiennikowni. Tam jednak jest trochę bebechów. Jeżeli 54 kzł za samo rozprowadzenie z gotowych króćców (czy kolektorów) w wymiennikowni jednego pionu przez 6 kondygnacji to to nie jest trochę drogo, tylko trochę zdzierstwo

  Trochę zdzierstwo, ale sporo zależy od tego co wymyślili. Ja bym prowadził piony w kominach po którymś ze zlikwidowanych kotłów. W efekcie jesteśmy tam gdzie do kotła były podłączone instalacje wewnętrzne. Myślę, że MPEC postanowił puścić piony klatką, co dodaje do kosztorysu sporo kosztownych pozycji. No i może ukryć w kosztach sporą część wymiennikowni :D. W takim układzie poza kosztami zyskujecie wątpliwą ozdobę w postaci kilku rur, w pogrubiającej je otulinie, wijących się po ścianach klatki i mieszkań. Jeśli im wyszło, że zrobią indywidualne węzły mieszkaniowe zasilane wysokim parametrem, to system będzie wygodny, ale kosztowny w wykonaniu, natomiast nie będzie części niskoparametrowej w piwnicy na wejściu do budynku:D

  0