Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

podłączenia dolotu powietrza w kotle turbo w alternatywny sposób

mpepe 24 Kwi 2013 18:41 2526 12
  • #1 24 Kwi 2013 18:41
    mpepe
    Poziom 9  

Witam,
    czy jest możliwość podłączenia dolotu powietrza w kotle turbo (z zamkniętą komorą spalania) w inny sposób niż z komina? np z klatki schodowej a wylot spalin standardowo podłączony do komina? problemem są zbyt wąskie szyby kominowe na rurę turbo a frezowanie kominów jest kosztowne bo w grę wchodzi 135m/b szybu kominowego w całym bloku.

• #2 24 Kwi 2013 18:45
    W0jtek92
    Poziom 35  

Zaciąg powietrza można wziąć z zewnętrznej ściany budynku. A ile metrów rury spalinowej będzie w kominie? tej wyrzutowej spaliny. 135m/b kanału komina? Co to jest jakiś drapacz chmur?

• #3 24 Kwi 2013 19:25
    mpepe
    Poziom 9  

Podałem 135 m/b dla całego bloku 15 mieszkań, a nie dla jednego mieszkania :-) Blok ma 5 pięter 15 mieszkań, jest 1-klatkowy. Czy zasysanie powietrza może być z klatki, a w klatce otwory wpuszczające "świeże" powietrze z zewnątrz? Czy należy koniecznie wywalić rury na zewnątrz? Jeżeli rura musi być na zewnątrz, to czy jest możliwość na jednym piętrze podłączenia do 1 otworu 3 mieszkań?

• #4 24 Kwi 2013 20:26
    W0jtek92
    Poziom 35  

Zaciągu powietrza z klatki żaden kominiarz nie podpisze i nie zrobi odbioru. Na jednej rurze zaciągu nie mogą pracować 3 kotły, No chyba że kondensaty ale nie w tym układzie komina.

• #5 24 Kwi 2013 20:59
    mpepe
    Poziom 9  

OK, właśnie o to mi chodziło, czyli pewnie nie obejdzie się bez rozwiercenia kominów albo wywalenia rury na zewnątrz. To trochę komplikuje sprawy, ostatnio mieliśmy zebranie wspólnoty mieszkaniowej i możliwość podłączenia do sieci MPEC, ale nie przegłosowaliśmy większością głosów i pewnie zostaniemy przy samodzielnym ogrzewaniu mieszkań. A argumentem za odrzuceniem podłączenia do sieci miejskiej MPEC jest między innymi podobno słaba jakość rur plastikowych, które montowano 15 lat temu i przy ciśnieniu jakie występuje w sieci MPEC 4bary jest wysokie prawdopodobieństwo, że nie wytrzymają. W obecnych piecykach 2-funkcyjnych, jakie posiadamy jest około 1 bar.

• #6 24 Kwi 2013 21:08
    Kot-huncwot
    Poziom 19  

Witam.

mpepe napisał:
    przy ciśnieniu jakie występuje w sieci MPEC 4bary jest wysokie prawdopodobieństwo, że nie wytrzymają.

Sieć zewnętrzna z reguły jest łączona do instalacji przez wymienniki ciepła i są to obiegi rozdzielone hydraulicznie, zatem i ciśnienie w sieci MPEC ma się nijak do ciśnienia w instalacji wewnętrznej budynku.

Czy Was chcieli podłączyć bezpośrednio ?

• #7 24 Kwi 2013 22:02
    mpepe
    Poziom 9  

W jednej z piwnic ma być zainstalowana wymiennikownia z pompami i od niej mają iść piony jednak gość z MPEC powiedział, że ciśnienie na blok przeważnie ma około 4 barów ewentualnie mogą dać trochę mniej, ale nie wiedzą, czy uda się im zrobić 1bar i to będzie wszystko działać. I jeszcze kwestia ceny MPEC za podłączenie łącza ciepłowniczego do bloku nie liczy nic, natomiast za rozprowadzenie rur po bloku powiedzieli 54 tys. do 15 mieszkań, 5 pięter, na każdym 3 mieszkania, a łazienki z piecykami we wszystkich mieszkaniach graniczą ze ścianą od klatki schodowej. Pozostaje polecieć z pionem i przewiercić się przez ścianę i już są w łazience, a za ścianą piecyki, które należ ściągnąć i podpiąć się w rury - nie wydaje się to trochę dużo? Aha podobno jest możliwość wynajęcia odrębnej firmy, która wykona podłączenia rur do mieszkań, ale nie składaliśmy jeszcze zapytania do innych firm, bo temat jest z wczoraj.

Dodano po 29 [minuty]:

Aha zapomniałem o licznikach ultradźwiękowych, które mamy kupić na własny koszt 1000zł.

• #8 24 Kwi 2013 23:34
    piotr_boncza
    Poziom 29  

Zainteresujcie się system LAS czyli wspólne kanały powietrzno-spalinowe. W przypadku jednakowych kotłów nie ma problemu z taką instalacją a oszczędza się na wkładach. Jaki macie przekrój komina, że nie można użyć do zwykłych wkładów? Przecież na ogół wystarcza 14*14 i do środka wchodzi bez problemu 80.

• #9 25 Kwi 2013 02:48
    Kot-huncwot
    Poziom 19  

Witam.

mpepe napisał:
    w jednej z piwnic ma być zainstalowana wymiennikownia z pompami i od niej mają iść piony

I prawidłowo.

mpepe napisał:
    ednak gość z MPEC powiedział że ciśnienie na blok przeważnie ma około 4 barów ewentualnie mogą dać trochę mniej ale nie wiedzą czy uda się im zrobić 1bar i to będzie wszystko działać.

Coś mi się wydaje, że Was robią w krowę.

5 pięter + parter to razem 6 kondygnacji, ale liczę 5 kondygnacji, bo ostatnia, 6ta kondygnacja nie dokłada pełnej wysokości kondygnacji, a poza tym interesuje nas ciśnienie w grzejnikach na parterze, bo wyżej jest zawsze o wysokość kondygnacji mniejsze ciśnienie. No to 3 x 5= 15, czyli 1,5 bara. Do tego dodać 10 m słupa wody na opory przepływu instalacji ( IMO to jest z górką) to wychodzi razem 25 m sł. wody na króćcu tłocznym pompy, w piwnicy. Czyli na parterze ( w starej instalacji ) znowu mniej o 3, czyli 22 m słupa wody, czyli 2,2 bara, w ruchu instalacji.

Oczywiście, że nie uda się zrobić tak, żeby było 1 bar. Nie ta geometria budynku.
    Do tego, powiedzmy, że 0,5 bara nadciśnienia na ostatniej kondygnacji, czyli na parterze wychodzi 5 m + 22 m co czyni 27 m, 2,7 bara. Trudno mi uwierzyć, że instalacja nie wytrzyma 2,7 bara.

Należy bardzo starannie dobrać naczynie wzbiorcze, na rzeczywistą pojemność instalacji. Rzeczywista pojemność instalacji wychodzi po płukaniu - instalację wypłukaną odwadnia się przez wodomierz i już wiadomo do jakiego zładu dobierać naczynia. Można je też przewymiarować, celem obniżenia ciśnienia po nagrzaniu instalacji.

Z ciepłomierzami odrobinkę trudniej, ale nie aż tak bardzo.
    W skrócie - założyć używki po legalizacji celem spełnienia wymogów formalnych, (niedrogo, znalazłem w necie po circa 150 zł/szt ) po czym olać rozliczanie się z indywidualnych ciepłomierzy, a z dostawcą ciepła rozliczać się z ich licznika, z m2 powierzchni lokalu. Proste? Proste.

mpepe napisał:
    jest między innymi podobno słaba jakość rur plastikowych, które montowano 15 lat temu i przy ciśnieniu jakie występuje w sieci MPEC 4bary

Po mojemu, to ktoś Wam bujdy na resorach wciska celem zwiększenia ilości robót. I tyle.

Co do ceny. Ważne jest, kto ma zrobić stronę niskoparametrową wymiennikowni. Tam jednak jest trochę bebechów. Jeżeli 54 kzł za samo rozprowadzenie z gotowych króćców(czy kolektorów) w wymiennikowni jednego pionu przez 6 kondygnacji to to nie jest trochę drogo, tylko trochę zdzierstwo.

Za takie postawienie sprawy przepraszam wszystkich Kolegów zajmujących się wykonawstwem :D

I jeszcze jedno.

W0jtek92 napisał:
    Zaciągu powietrza z klatki żaden kominiarz nie podpisze i nie zrobi odbioru

Każdy sposób montażu niezgodny z instrukcją Producenta winien skutkować brakiem odbioru kominiarskiego i słusznie, albowiem instrukcja montażu jest integralną częścią urządzenia i ma być stosowana "wprost", a nie po dostosowaniu jej w trybie "a jedna Pani powiedziała...."

• #10 25 Kwi 2013 07:24
    mpepe
    Poziom 9  

Dopytam jeszcze dokładnie, ale z rozmowy wynikało, że wymiennikownia jest postawiona na koszt MPEC, a rozprowadzenie po bloku my płacimy plus liczniki. Aha sprawdziłem dokładnie, jest to 57 tys. zł, a nie 54 jak wcześniej napisałem. Jest przygotowany szczegółowy kosztorys wykonania przez MPEC (gdzie liczona jest każda czynność, np. wiercenie dziury w stropie, demontaż starego piecyka itp.). Może uda mi się go otrzymać, to zrobię skany i wrzucę na forum, to zerkniecie i ocenicie. Mam tylko nadzieję, że nie naruszę w ten sposób jakichś praw autorskich czy coś w tym stylu? Niech admin się wypowie, czy mogę to zrobić, bo pewnie jest bardziej kompetentny w tej sprawie.

Dodano po 1 [minuty]:

A i w bloku jest 5 pięter z parterem włącznie. :-)

Dodano po 3 [minuty]:

piotr_boncza napisał:
    Zainteresujcie się system LAS czyli wspólne kanały powietrzno-spalinowe. W przypadku jednakowych kotłów nie ma problemu z taką instalacją a oszczędza się na wkładach. Jaki macie przekrój komina, że nie można użyć do zwykłych wkładów? Przecież na ogół wystarcza 14*14 i do środka wchodzi bez problemu 80.

Nie wiem, dowiem się i napiszę. Tą informacje mam od administratora budynku, który stwierdził, że trzeba frezować kominy i to kosztuje 200zł za mb x 135mb kominów.

• #11 26 Kwi 2013 02:30
    Kot-huncwot
    Poziom 19  

Witam.

mpepe napisał:
    Jest przygotowany szczegółowy kosztorys wykonania przez MPEC

1. Znajdź i wrzuć, po zgodzie adminów. Sprawdzę.

2. A weźcie jakąś kontrofertę od kogoś z branży, przy założeniu, że ma być tylko rozprowadzenie z kolektorów w wymiennikowni. To da Wam jakieś pojęcie o sprawie.

I czego by nie mówić, to jednak 200 zł/mb x 135 mb kominów daje 27.000 zł, co jest zauważalnie poniżej oferty MPEC :-)

Dodano po 8 [minuty]:

mpepe napisał:
    A i w bloku jest 5 pięter z parterem włącznie.

Co w stosunku do mojej szybkiej i szacunkowej wyliczanki ciśnieniowej zdejmuje kolejne 3 m, zatem ciśnienie oczekiwane na parterze w grzejnikach to jakieś 2,4 bara, a i to jest przy założonych 10 m wysokości podnoszenia pompy, co IMO jest wartością zawyżoną.

A tak całkiem przy okazji - a co to takiego się stało, że trzeba coś robić w budynku ? Kotły wymieniać, przewody kominowe frezować ?

Cz po prostu chcecie się podłączyć do MPEC, bo gaz drogi ?

Ten wątek poczytaj.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2388578.html

• #12 01 Maj 2013 10:01
    mpepe
    Poziom 9  

ok dowiedziałem się kilku rzeczy: wymiennikownia jest na koszt MPEC kwota jaką podałem 57tyś zł jest faktycznie tylko za rozprowadzenie instalacji od piwnicy po 5-6 kondygnacjach (na każdej 3 mieszkania) razem 15 mieszkań.
    Co do pytania o przejście na ogrzewanie z MPEC. Kotły obecne mają 13lat i zaczynają wysiadać są z otwartą komorą spalania w tym roku jedna osoba na ostatnim pietrze zatruła się czadem (na szczęście żyje :-) ). Teraz mamy dylemat, w którą stronę pójdziemy albo w kierunku MPEC albo piece z zamkniętą komorą spalania.

• #13 01 Maj 2013 11:28
    piotr_boncza
    Poziom 29  

Albo wspólny kocioł :D Może być taniej :) Kotłownia na dachu, krótki tani komin. Rozprowadzenie co i wody w zwolnionych przewodach kominowych. Ciepła woda z zasobnika, można go postawić albo na górze albo na dole. Kotłownię najlepiej złożyć z dwóch lub trzech kotłów. Wyjdzie tanio, sprawnie i niezawodnie. Na pewno mniej niż wymiana wszystkich kotłów i porównywalnie z MPECem. Czy MPEC powiedział jakie przewiduje zapotrzebowanie na ciepło?

mpepe napisał:
    rozprowadzenie po bloku my płacimy plus liczniki. Aha sprawdziłem dokładnie, jest to 57 tys. zł, a nie 54 jak wcześniej napisałem. Jest przygotowany szczegółowy kosztorys wykonania przez MPEC (gdzie liczona jest każda czynność, np. wiercenie dziury w stropie, demontaż starego piecyka itp.).

Kot-huncwot napisał:
    Co do ceny. Ważne jest, kto ma zrobić stronę niskoparametrową wymiennikowni. Tam jednak jest trochę bebechów. Jeżeli 54 kzł za samo rozprowadzenie z gotowych króćców (czy kolektorów) w wymiennikowni jednego pionu przez 6 kondygnacji to to nie jest trochę drogo, tylko trochę zdzierstwo

Trochę zdzierstwo, ale sporo zależy od tego co wymyślili. Ja bym prowadził piony w kominach po którymś ze zlikwidowanych kotłów. W efekcie jesteśmy tam gdzie do kotła były podłączone instalacje wewnętrzne. Myślę, że MPEC postanowił puścić piony klatką, co dodaje do kosztorysu sporo kosztownych pozycji. No i może ukryć w kosztach sporą część wymiennikowni :D. W takim układzie poza kosztami zyskujecie wątpliwą ozdobę w postaci kilku rur, w pogrubiającej je otulinie, wijących się po ścianach klatki i mieszkań. Jeśli im wyszło, że zrobią indywidualne węzły mieszkaniowe zasilane wysokim parametrem, to system będzie wygodny, ale kosztowny w wykonaniu, natomiast nie będzie części niskoparametrowej w piwnicy na wejściu do budynku:D

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME