Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Najprawdopodobniej uszkodzony czujnik obrotów GS 424

24 Kwi 2013 19:52 2328 5
 • Poziom 9  
  Witam.Mam problem z gramofonem GS 424 Adam.Proszę o pomoc w jego naprawie.Problem jest tego typu;talerz gramofonu się nie obraca po wprowadzeniu go w ruch kuleje ale się kreci własnymi siłami.Pomierzyłem Napięcia na wejściu ul 1403 i są identyczne mierząc napięcie między masą a 11 nóżką tego układu odkryłem że na dwóch kościach jest identyczne napięcie rzędu 4 woltów, a na 3 scalaku jest napięcie rzędu 14V. Udało mi się ustalić mierząc cewki czujnika pomiędzy punktami A,B,C a X że cewki A i C przewodzą a cewką punkt B i X nie ma przejścia.następnie przelutowałem wyprowadzenie cewki B w miejsce C i pomierzyłem napięcia na 11stej nóżce UL 1403 zmiana wyprowadzenia cewki spowodowała zmianę napięcia 14V na innym scalaku. Czyli najprawdopodobniej uszkodzona jest cewka z wyprowadzeniem B?
  Wszystkie pomiary wykonywałem ze zdjętym talerzem.
 • Poziom 36  
  Ja bym sprawdził układ bo nigdy z cewkami problemu nie miałem a za to układów wymieniłem dziesiątki w tych gramofonach. Noga 11 układu to wyjście i wartość napięcia na tej nodze to 1\2 napięcia zasilana. Można jeszcze sprawdzić wartość napięcia na nodze 7 ma tam być 2V.
 • Poziom 39  
  Sprawdź jakie napięcie dochodzi do stycznika a jakie wychodzi po zwarciu go. Czasem bywa tak że po pary ładnych latach styki są tak zaśniedziałe że po zwarciu stycznik działa jak opornik i jest spory spadek napięcia po jednej stronie powinno być mniej więcej 22V a po drugiej 18V.

  Najprawdopodobniej uszkodzony czujnik obrotów GS 424
 • Poziom 9  
  Udało mi się wprawić talerz w ruch.Przyczyną braku przejścia pomiędzy cewką bym zimny lut. Podgrzałem lutowanie.Sprawdziłem przejście na cewce i jest ok.Po tym zabiegu dokonałem próby działania gramofonu.Po włączeniu gramofonu talerz ruszył własnymi siłami.Obroty stabilne,istnieje możliwość regulacji obrotów.Problem polega na tym że talerz kręci się w przeciwnym kierunku.Postanowiłem wymienić dwa układy UL 1403 które uznałem za podejrzane.Wymiana ul nie przyniosła zmian talerz dalej kręci się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.
 • Poziom 42  
  UL1403 nie są przyczyną kręcenia się talerza w przeciwną stronę tylko początki i końce cewek, które wcześniej były przylutowywane a teraz nie są prawidłowo podłączone.
 • Poziom 9  
  Cewki są połączone zgodnie z schemat błąd w połączeniu cewek silnika liniowego wykluczam.

  Dodano po 5 [minuty]:

  naprawiłem gramofon.Podczas manipulacji przy czujniku obrotów. Zdemontowałem niewielki magnesik własnie ten magnesik odpowiada za kierunek obrotów talerza.Po zmianie (obrócenie magnesu biegunami) magnesu talerz obraca się w dobrym kierunku.Temat uważam za zamknięty.