Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kolektor powietrzny z rur Heat pipe

Jaco 24 Apr 2013 21:30 7752 14
    Jaco
    Level 13  
    Mam pytanie.
    Czy istnieje kolektor powietrzny zbudowany w oparciu o rurki solarne próżniowe Heat pipe?
    Nie są aż takie drogie około 80zł sztuka.
    Do tego jakiś metal w formie rury,który by nagrzewały rury solarne, wentylator, sterownik, ocieplenie tej rury metalowej, grzanej przez rury próżniowe.
    Chyba taki kolektor byłby wydajniejszy zimą niż kolektor puszkowy i prostszy w wykonaniu.
    Stawiając np całą konstrukcję w miejscu gdzie słońce dookoła świeci na rury solarne od wschodu do zachodu słońca, więcej ciepła w ten sposób można wytworzyć niż przyczepiając do południowej ściany kolektor puszkowy powietrzny.

pozdrawiam
    Darek
    Jaco
    Level 13  
    Nie widzę w ich ofercie kolektorów powietrznych, tylko cieczowe.
    shadow0013
    Level 34  
    Faktycznie nie doczytałem Twojego pytania w Tomiboksie są kolektory powietrzne ale nie pisze że są wykonane z rurek Heat pipe. Ten temat pewnie czytałeś.
    Jaco
    Level 13  
    O Tomiboksie wiem to chyba jedyna firma, ktora to robi fabrycznie, albo jedna z niewielu w Polsce.
    To nie są kolektory u nich oparte o heat pipe, jest aluminium pewnie w środku.

Mnie interesuje, czy ktoś zrobił lub ktoś produkuje kolektor powietrzny opaty na heat pipe. Czy warto?

Do grzania wody mam kolektor ciśnieniowy już z lini zycia i dobrze to działa.
    Potrzebuje czegoś nie opartego na glikolu lub wodzie do podgrzewania małego domu.

Pomyślałem o gorącej rurce,bo dosyć skutecznie działa, czy można z tego zrobić kolektor powietrzny.

Taki kolektor powietrzny ma też i wady np takie:

- co do powietrza wciaganego przez ten kolektor to niestety na dworze nie zawsze jest czyste powietrze, jak ktos napali obok w piecu i jest duze zadymienie, szmbo u sąsiada jest wypompowywane itp. , tego się obawiam,ze wciągnie to wszystko do domu,zobaczymy w praktyce jak zrobię sobie lub kupie taki kolektor
    może lepiej byłoby grzac powietrze,ktore jest już w domu lub jakiś filtr zastosować.

- co do zasłaniania tego kolektora, fajnie by było jakby fabrycznie coś było zrobione do zasłaniania jakiś automat, albo tak skonstruowany kolektor, żeby wydmuchiwał gorące powietrze np gdzieś z boku zamiast do domu podczas upałów

- problem będzie jak gdzieś wyżej będę chciał powiesić kolektor, bo tam słońca najwięcej i sięgać za każdym razem drabinę i go zasłaniać

Nic nie usmaży się w środku jak go nie zasłonie i w tym czasie wentylator nie będzie działał?
  • Helpful post
    shadow0013
    Level 34  
    Interesuje mnie wspomniany kolektor ciśnieniowy z liniżycia (ten ze zbiornikiem na wodę), napisz jaki model masz i do jakiej temperatury woda się nagrzewa.
    Jaco
    Level 13  
    http://liniazycia.eu/15-cisnieniowe

Ten model mamDAC-150H/1800 150L , ale nie wygląda u mnie tak zewnętrznie, przywieźli jakiś inny model. Wygląda jak ten na 200l wody

Na razie nas jest dwoje w domu, ale na zapas kupiłem ten o 50l większy, tak na przyszłość

Zresztą w większym pewnie dłużej woda ciepła się utrzymuje

Teraz jak są dni słoneczne praktycznie cały czas temp wody ma na pewno 80-90 stopni, aż parzy, trzeba uważać, żeby się nie oparzyć, jak ktoś dzieci w domu ma to może lepiej mieszacz wody zastosować, żeby się nie poparzyły

Zauważyłem, że z takiej temperatury w zbiorniku, spokojnie przez dwa dni lub 3 pochmurne jest jeszcze ciepła woda, zależy ile się zużywa w domu.
    My myjemy też naczynia, a teraz wyparzamy w tej wodzie dosłownie :)

Dodam, że dwie rury solarne nie grzeją, są na końcu białe zamiast srebrne, widać, że gaz uleciał, a i tak grzeje dobrze.

Niestety podczas transportu mogą być jakieś uszkodzone, trzeba na to zwracać uwagę. Zwłaszcza, że wszystko aż z Chin w kartonach jest wysyłane.
    Trochę ciężko się z nimi rozmawia, jeszcze mi nie dosłali rurek, boją się kurierem, bo też mogą się uszkodzić. Maja przy okazji jak będzie monter w pobliżu to dowieźć

Na mrozy z rurek trzeba spuszczać wodę i tak zimą mało co słońca jest i nisko.
    Rurki pex plastikowe tak do -7 z ociepleniem piankowym wytrzymują, nie zamarzła mi woda w nich w marcu, a mam 15m na zewnątrz rurek na wysokości 2m.

W październiku będzie trzeba wodę usunąć z rurek i bojlera, mam kraniki, wystarczy odkręcić

Wystarczy, że przez pół dnia świeci pełne słońce i można się myć wieczorem, albo jak jest częściowo zachmurzone niebo.

Wybrałem ciśnieniowy ponieważ brak elementów elektrycznych w nim i jak w tej tańszej wersji coś w rodzaju spłuczki mechanizmu do napełniania wodą.
    W tej tańszej wersji, 90 stopni musi wytrzymać taka temperaturę pompka, to nie wiem czy któraś długo wytrzyma.

W zestawie jest miejsce na czujnik i jest grzałka, ale sterownika nie dodają

Jeszcze coś przydałoby się do dogrzewania domu w okresach wiosenno - jesiennych, bo przy temperaturze od 15-tu do 20-tu stopni i tak muszę przepalać w domu mimo, że słoneczko ładnie świeci.

Ten pomysł z kolektorem powietrznym podoba mi się, łatwy w konstrukcji, tani w eksploatacji

http://www.solarheating.pl/page2.php

Tu odpisał mi, że przerobią na życzenie kolektor powietrzny,
    np jak będę chciał mieć przełącznik w domu
    Przełącznik 3-pozycyjny, będzie wygodnie mieć na ścianie.
    Okazało się też, że są 2 wentylatory w tym urządzeniu i podczas upałów można wydmuch na zewnątrz sobie ustawić.

Oczywiście można by samemu to zrobić, ale zbytnio nie mam czasu,pewnie materiały też około 1000zł by wyniosły, wiadomo chcą ludzie zarobić pieniądze i drożej sprzedają. Podatki przecież o połowę podwyższają cenę produktu w naszym kraju.

pozdrawiam
    shadow0013
    Level 34  
    Właśnie do tego modelu się przymierzam, sterownik można samemu jakiś dorobić lub połączyć termostat z sterownikiem czasowym. Mam bojler elektryczny jest załączany po południu - przez cały dzień woda ciepła nie jest potrzebna a różnica między utrzymywaniem temperatury w bojlerze a czasowym nagrzewaniem to około 3-4kWh na dzień. Kolektor masz podłączony przed czy za bojlerem? O ile spada temperatura wody w rurce doprowadzającej ciepłą wodę (dużo trzeba wody odpuszczać).
    Jaco
    Level 13  
    Ja grzałki i tak bym nie używał i nie będę, jedynie mogliby dodawać czujnik i wyświetlacz temperatury, ale z tego co widzę, można poznać temperaturę w zbiorniku po tym ile w danym dniu słońca było.

Rurkę z ciepłą wodą idącą od solara podłącza się za bojlerem do rurki z ciepłą wodą, a zimną podłącza się gdziekolwiek, tam gdzie jest zimna woda z wodociągu.

Wody trochę trzeba spuścić niestety, zanim woda ciepła popłynie.
    Np przed kąpielą nad wieczorem można najpierw umyć naczynia, naczynia mniej brudne, nieotłuszczone, letnią wodą, bo taka leci z początku.
    Później można brać prysznic i wtedy leci gorąca. O tej porze roku zanim ostygnie w rurkach z 15 minut można poczekać i nie ostygnie.
    Staramy się kąpać jeden po drugim, żeby nie spuszczać ciągle zimnej wody z tych rurek.
    Tylko pierwsza osoba musi trochę więcej wody spuścić, a następne już nie.
    Musiałem w takiej odległości zamontować, bo najlepiej i najdłużej w tym miejscu na garażu świeci słońce, od wschodu do zachodu słońca.Nawet od tyły świeci jak zachodzi słońce.
    Stwierdziłem, że tam mimo, że długość rurek kłopotliwa, bo lepiej jak najkrótsze, ale częściej będzie nagrzana woda, bo może też prędzej zamarznąć.
    W naszym klimacie i tak na zimę trzeba zlać wodę i nie używać, za mało słońca zimą. W tym roku jak jeden dzień ze słońcem trafił w miesiącu zimą to góra.

Zlać wodę i zakryć trzeba też rurki solarne folią czarną, żeby się nie zużywały zimą jak zaświeci słońce.
    fabio197812
    Level 13  
    Witam, wydaje mi się że powierzchnia gorącej rurki jest tak niewielka (6cm/1,4cm) że nie zdoła oddać tego ciepła , zwróć uwagę że wszystko co jest chłodzone powietrzem (np. cylinder w motocyklu) jest bardzo gęsto użebrowane. Tak więc musiałbyś najpierw mocno użebrować takiego heat pipe. On jest dostosowany do oddawania ciepła wodzie.
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    Jaco
    Level 13  
    Witam pkorol móglbyś wrzucić jakieś zdjęcia jak to wygląda?
    Korzystasz cały czas , jak się sprawuje?