Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

STM32F107 - obsługa DAC, ustalenie max częstoliwości przebiegów

escargot18 24 Kwi 2013 21:36 627 0
 • #1 24 Kwi 2013 21:36
  escargot18
  Poziom 2  

  Witam,
  planuję wykonanie prostego generatora dds podstawowych przebiegów funkcyjnych na mikrokontrolerze STM32F107. Mam wycisnąć jak największe częstotliwości przebiegów.
  Procesor może być taktowany z maksymalną częstotliwością 72MHz, ale domyślam się że wąskim gardłem systemu będzie szybkość przetwarzania wbudowanego przetwornika.
  W dokumentacji znalazłem, że minimalny czas konwersji próbki to 1us.
  W takim razie jak na tej podstawie określić górną granicę osiąganych częstotliwości?

  Domyślam się, że w grę będzie wchodziło aby zmieścić odpowiednią ilość harmonicznych w paśmie 1MHz.
  I jeśli chodzi o sygnał sinusoidalny to zgodnie z twierdzeniem o próbkowaniu i jeszcze z jakimś tam zachowaniem zapasu (na co?) można by wycisnąć 40% pasma, czyli maksymalnie 400kHz.
  Co do prostokąta to zamierzam go zrobić na jakimś timerze i wykorzystać PWM. I tutaj zakładając, że współczynnik wypełnienia regulowałbym z dokładnością do 1% to mógłbym osiągnąć 720 kHz.
  Z tym że w tej metodzie chyba nie da się regulować amliltudy, także żeby to zrealizować trzeba by dodać generację prostokąta poprzez DAC, a w tym przypadku maksymalna częstotliwość to jakieś szacunkowe 40kHz (założyłem 10 harmonicznych, chociaż nie wiem jak to jest tutaj z parzystością)?
  Co do trójkąta to nie wiem jak postawić wymagania, zapewne trochę bardziej rygorystyczne od prostokąta.
  Próbowałem oczywiście generować coraz to szybsze sygnały i oglądać wykresy na oscyloskopie, ale chciałbym się dowiedzieć jak podejść do tego zagadnienia również teoretycznie, a nie samo to, że więcej się nie da, bo tak mi wyszło.

  Czy ktoś doświadczony mógłby skomentować/skrytykować ;) moje luźne przemyślenia i udzielić jakichś rad.

  0 0