Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

uTouch - wykrywanie dotyku na zwykłym monitorze LCD

exti 25 Kwi 2013 01:47 6375 9
  • uTouch - wykrywanie dotyku na zwykłym monitorze LCDZakłócenia elektromagnetyczne to zjawisko bardzo niepożądane w elektronice użytkowej, lecz okazuje się, że można je zaprząc do wykonywania pożytecznych rzeczy.

Grupa badaczy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego opracowała metodę pozwalającą zmienić zwykły monitor LCD w panel dotykowy, bez jakiegokolwiek modyfikowania go. Potrzebne jest do tego urządzenie kosztujące zaledwie 5 dolarów.

Owo urządzenie, prosty filtr górnoprzepustowy i przetwornik A/C, nie musi się nawet znajdować w bezpośredniej bliskości monitora — wystarczy je podłączyć do gniazdka sieciowego w tej samej linii, co monitor. W ten sposób można nawet wykrywać gesty z kilku ekranów.

Zasada jego działania opiera się o zakłócenia przenikające z monitora do sieci zasilającej. Przyłożenie palca lub ręki do ekranu powoduje pojawienie się dość silnego impulsu na częstotliwości odświeżania poziomego panelu LCD (kilkadziesiąt kHz). Choć nie można w ten sposób wykryć, który dokładnie punkt ekranu został dotknięty, to da się rozróżnić kilka prostych gestów, takich jak dotknięcie całą dłonią, jednym palcem lub pięcioma palcami. Opisana metoda działa niezależnie od rodzaju matrycy (np. TN/IPS) i podświetlenia (CCFL/LED) monitora. Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego przeprowadzili testy z ośmioma różnymi wyświetlaczami, w tym dwoma laptopowymi, i z każdym uzyskali pomyślne rezultaty.

Link

Publikacja na konferencję Computer Human Interaction 2013: http://emmanuel.cs.washington.edu/research/uTouch/uTouch_CHI2013.pdf

Źródło:
    http://www.technologyreview.com/news/514061/a-simple-way-to-turn-any-lcd-into-a-touch-screen/

Fajne! Ranking DIY
    O autorze
    exti
    Poziom 32  
    exti napisał 2384 postów o ocenie 112, pomógł 6 razy. Mieszka w mieście Gliwice. Jest z nami od 2008 roku.
    luki56
    Poziom 39  
    Z chęcią zakupiłbym coś takiego do mojego monitora LCD, ciekawe czy będzie to dobrze dzialac.
    micard
    Poziom 13  
    [quote="luki56"]Z chęcią zakupiłbym coś takiego do mojego monitora LCD, ciekawe czy będzie to dobrze dzialac.[/quote]

będzie - ale tak jak w temacie - to nie jest touch screen - tylko detektor dotyku. Za jego pomocą można wykryć pięć konkretnych "dotknięć" lub gestów.
    luki56
    Poziom 39  
    micard napisał:
    luki56 napisał:
    Z chęcią zakupiłbym coś takiego do mojego monitora LCD, ciekawe czy będzie to dobrze dzialac.

będzie - ale tak jak w temacie - to nie jest touch screen - tylko detektor dotyku. Za jego pomocą można wykryć pięć konkretnych "dotknięć" lub gestów.

Na razie tak, może ulepszą technologie i bedzie działac jak touch screen.
    Piotr Sz.
    Poziom 13  
    Hmmm.. mam nawet pomysł na aplikację która by to, to wykorzystywała. Bardzo mnie wk.. drażni jak koledzy tłustymi paluchami pokazują coś na ekranie komputera. Po takim "panelu dyskusyjnym' ekran wygląda jak by go pies zeżarł a potem wyrzygał. Przy takim urzadzonku, po dotknięciu wyświetlało by np wielki komunikat "A WSADŹ SE TEN PALEC W NOS" albo coś podobnego... :-D
    luki56
    Poziom 39  
    Piotr Sz. napisał:
    Hmmm.. mam nawet pomysł na aplikację która by to, to wykorzystywała. Bardzo mnie wk.. drażni jak koledzy tłustymi paluchami pokazują coś na ekranie komputera. Po takim "panelu dyskusyjnym' ekran wygląda jak by go pies zeżarł a potem wyrzygał. Przy takim urzadzonku, po dotknięciu wyświetlało by np wielki komunikat "A WSADŹ SE TEN PALEC W NOS" albo coś podobnego... :-D

Hahaha, dobry pomysł.
    Damian_Max
    Poziom 14  
    Pytanie, czy w Laptopach, oprogramowanie jest w stanie zejść do tak niskiego poziomu, by badać napięcie na baterii (zasilaniu) i software-owo to wykryć. Obyło by się bez zewnętrznego urządzenia, oczywiście tylko w Laptopach.
    exti
    Poziom 32  
    Nie da się w ten sposób, bo na bateriach mierzone jest tylko napięcie stałe, a tutaj chodzi o napięcie zmienne o częstotliwości kilkudziesięciu kHz.
    djnatan
    Poziom 12  
    Jakoś nie mogę wyobrazić sobie całego ekranu w odciskach palców...Ale jak kto woli :)
    Impaler
    Poziom 11  
    Ciekawy pomysł. Zapewne przyjmie się w pewnej branży przemysłu.
    Jednak zgadzam się z djnatan. Nie dosyć, że po każdym palcowaniu są niedogodności w odbiorze obrazu, to czyszczenie można wykonywać jedynie na wyłączonym monitorze. Inaczej ciągle coś uruchomisz :)
    Z doświadczenia wiem, że praca na dotykowcach pochłania czasem wiele nerwów.