Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

KIA7299P - Filtrowanie brumu z komputera

Pafio 25 Kwi 2013 11:14 2283 6
 • #1 25 Kwi 2013 11:14
  Pafio
  Poziom 9  

  Witam
  Zbudowałem wzmacniacz wg tego schematu(część na czarno):
  KIA7299P - Filtrowanie brumu z komputera

  Jest to mój pierwszy wzmacniacz i w ogóle pierwsza konstrukcja elektroniczna. W założeniu miał być wykonany w 100% ze śmieci (płytka od korektora Radmor-część ścieżek wykorzystano,scalak z radia samochodowego, kondensatory z telewizora, vcr, wieży stereo i diabli wiedzą czego jeszcze:)
  Przy składaniu urwałem 9-tą nóżkę scalaka, ale za pomocą miniwiertarki i minilutownicy udało mi się ją skutecznie przylutować.
  Po podłączeniu do odtwarzacza mp3 wzmacniacz działa bez zarzutu jakość dźwięku bardzo dobra.
  Po podłączeniu do wyjścia karty muzycznej w komputerze buczenie i inne zakłócenia.
  Postanowiłem zrobić coś w rodzaju filtra na wejściu.Metodą prób i błędów, doszedłem do takiej konfiguracji jak na obrazku na czerwono- w tym układzie nie ma żadnych zakłóceń, ale dźwięk jest jakby przytłumiony, jakby filtr wyłapywał też pewne częstotliwości dźwięku i usuwał je razem z zakłóceniami.
  Czy ktoś mógłby poradzić jak dobrać parametry na wejściu aby dźwięk był czysty?
  Jeśli ktoś może mi wyjaśnić w jaki sposób oblicza się te parametry, lub podać linka do artykułu na ten temat, będę wdzięczny. Na razie udało mi się wygooglać obliczenia do filtru dolnoprzepustowego, ale to sa same wzory , nie wiem z czego one wynikają.
  Z góry dzięki za pomoc

  ρΔφ

  0 6
 • #2 25 Kwi 2013 14:41
  MARCIN.SLASK
  Specjalista AGD

  Na wejściu układu za kondensatorami, a przed układem zrób dzielnik z rezystorów. Tzn, np. 4.7k między kondensatorem C1(C3), a nóżką układu 6(1). Z nóżek 6 i 1 opornikiem 10k do masy.
  Sygnał łącz przewodem ekranowanym.

  Czym zasilasz układ?

  0
 • #3 25 Kwi 2013 17:23
  Pafio
  Poziom 9  

  Czyli miałoby to wyglądać tak?
  KIA7299P - Filtrowanie brumu z komputera

  Rozumiem że ten mój pseudo filtr (czerwona część) mam zdemontować i zastąpić go dzielnikiem wg. Twoich wskazówek (na niebiesko)?

  Co do przewodu ekranowanego, to mam taki tyle że uciąłem go, tzn. był to przewód jack-duży jack, ja zostawiłem część z jack- wpinam go w komputer, a z drugiej strony 3 kable wpinam w zacisk na płytce. Ekran zaizolowałem, czy powinienem go połączyć z masą sygnału?

  Co do zasilania, to wykorzystałem gotowy układ oparty na trafo TS 8/39, pochodzi on ze starego dekodera kablówki INEL catv converter ICC-1, z płytki wychodzą napięcia stałe ( 5 kabli): 12,48v(to wykorzystuje), 26,5v można też uzyskać ok.10v, ok.15v i ok. 7v. Wykorzystałem również obudowę tego urządzenia, więc trafo z płytką jest oryginalnie przymocowane. Na płytce w linii wykorzystywanego przeze mnie napięcia są diody prostownicze i kondensator filtrujący 470uF/25v równolegle między masą a plusem. Jest też możliwość wykorzystania sygnałów wychodzących ze scalaka GD4098UB( miałbym napięcie 10,5v lub 7v- czyli trochę za niskie do tego wzmacniacza), w liniach tych sygnałów znajdują się dodatkowo kondensatory monolityczne 100nF, elektrolit 1uF rezystor 10k i jakieś małe diody(trudno rozczytać).
  Dla testu podłączyłem pod zasilacz stabilizowany 12v 1,5A i jakość dźwięku była gorsza i buczenie wzmogło się.
  Wieczorem sprawdzę czy dzielnik pomógł

  Dzięki i pozdrawiam

  ρΔφ

  0
 • #4 25 Kwi 2013 17:48
  MARCIN.SLASK
  Specjalista AGD

  Tak, wywal ten filtr z kondensatorów, bo on tylko pasmo obcina.
  ekran przewodu sygnałowego podłącz do masy układu.
  Na zasilaniu możesz dać duży elektrolit rzędu 2200µ / 16V.

  0
 • #5 25 Kwi 2013 19:05
  Pafio
  Poziom 9  

  Zrobiłem jak radziłeś, jest o niebo lepiej, dźwięk nie jest przytłumiony, ale przy większej głośności basy charczą. Efekt taki jakbyś próbował podłączony bezpośrednio do karty dźwiękowej głośnik chciał pogłośnić powyżej jej możliwości np. w ustawieniach kodeka audio. Czyżby za duże wartości rezystorów dzielnika?


  Właśnie sobie przypomniałem, że włączyłem wcześniej FIR filter w ffdshow, po wyłączeniu działa idealnie.
  dzieki za pomoc, rozwiązane

  0
 • Pomocny post
  #6 25 Kwi 2013 19:20
  MARCIN.SLASK
  Specjalista AGD

  Jak podasz zbyt mocny sygnał, to przesterujesz wzmacniacz - będzie obcinał wierzchołki amplitudy, tym samym będzie słyszalne zniekształcenie.

  Poza tym może napięcie "siadać".

  0
 • #7 25 Kwi 2013 20:04
  Pafio
  Poziom 9  

  Dopisałem w poprzednim poście, że namieszałem w ustawieniach dekodera audio. Teraz wszystko działa idealnie, teraz biore się za jeszcze 2 kanały na dwóch scalakach TA8229K i subwoofer na tda4935.
  Dzięki wielkie i pozdrawiam
  Temat rozwiązany, zamykam.

  ρΔφ

  0
  Szukaj w 5mln produktów