Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Canon MG5450 - dziwne stukanie - czy to jest normalne?

25 Kwi 2013 11:26 3585 20
  • Poziom 7  
    Wczoraj kupiłem tą drukarkę i niepokoi mnie dziwne stukanie podczas pracy urządzenia.

Link

szczególnie słychać to na: 0:25, 0:35 i kulminacja na 0:42
  • Poziom 30  
    Brzmi jak by były przeskoki na zębatkach.
    Czy urządzenie działa w 100% poprawnie i prawidłowo?
  • Poziom 7  
    pawel-jwe napisał:

Brzmi jak by były przeskoki na zębatkach.
    Czy urządzenie działa w 100% poprawnie i prawidłowo?

Działa normalnie i prawidłowo a stuki są tylko przy tej kalibracji czy cokolwiek drukarka robi sobie samoistnie gdy nie drukuje.
  • Poziom 30  
    Być może jest to odgłos czyszczenia głowic (w niektórych HP podnoszona jest i opuszczana taka "podstawka z gąbką" i wtedy odgłos jest podobny).
    Jeśli wszystko chodzi i nie ma problemów, to zapewne efekt czyszczenia głowic.
    Zresztą instrukcji chyba nie czytałeś, wejdź na stronkę:
    Link
    Na samym dole masz "INFORMACJE POMOCNICZE"
    i tam jest ostatni punkt: "Urządzenie może wydawać dźwięki podczas działania."
  • Poziom 7  
    No tak ale dźwiękiem jest też szum przesuwanej głowicy a to stukanie jest dość nietypowe...
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Dziś kupiłem ten właśnie model.
    Stuka dokładnie tak samo. Zaniepokojony, poszukując wyjaśnienia natrafiłem na ten post.
    Miejmy nadzieję że to taka "uroda".
    Tusze nie wyglądają na zbyt duże - ciekawe na ile starczą. Przynajmniej nie są to "startery" tylko pełnowartościowe tusze.
  • Poziom 9  
    Ha, świetnie że są wersje XL. Co do wydajności to widzę że nawet lepsza niż w 526.
    Porównując kolorowy (ceny oryginalnych z cyfrowe.pl):
    551: 40PLN, koszt druku 100 stron 12,05 (canon podaje 332 strony)
    551xl: 58PLN, za 100 stron 8,35PLN (695 stron)
    526: 52PLN, za 100 stron 9,81PLN (530 stron)

czyli per strona: 551xl jest ok 15% tańszy niż 526, a 551 ok 23% droższy.
  • Poziom 24  
    To ciekawe porównanie. Zrobiłem swoje i wyszło mi coś innego.

Ceny z ceneo oryginalnych kartridży bez kosztów przesyłki:

cli-551 - 37,7zł - 7ml = 5,4zł/ml
    cli-551xl - 53,3zł - 11ml = 4,8zł/ml
    cli-526 - 42zł - 9ml = 4,7zł/ml

Dla porównania tusz z butli Sudhaus - 0,24zł/ml
    "No name" 526 z allegro 2,5zł - 9ml(???) - 0.28zł/ml

Wniosek taki, że róznicy w cenie nie ma między normalnymi kartridżami. Różnica jest tylko taka, że drukarki na kartridże 550/551 fabrycznie mają tusze startowe, a 525/526 normalne.
  • Poziom 9  
    Rzeczywiście porównując PLN/strona i PLN/ml otrzymuje się inne wyniki ;)
    W każdym razie wątek dotyczy stuków i terkotów MG5450.
    Póki co uznajemy je za typowe (już zauważyłem że nie zdarzają się zawsze, ale powracają).

Pozdrawiam
  • Poziom 7  
    relaj napisał:
    Rzeczywiście porównując PLN/strona i PLN/ml otrzymuje się inne wyniki ;)
    W każdym razie wątek dotyczy stuków i terkotów MG5450.
    Póki co uznajemy je za typowe (już zauważyłem że nie zdarzają się zawsze, ale powracają).

Pozdrawiam

Te stuki i terkoty to to pseudo samoczyszczenie drukarki, ktore zaczyna mnie juz draznic. Dla mnie to chamski sposob na zuzywaniu tuszu. Nie da sie tego jakos wylaczyc? Drukarke mam podlaczona przez wifi ale nie wylaczam jej, aczkolwiek zjawisko wystepuje dosc czesto i wyglada ze pochlania dosc sporo tego tuszu.
  • Poziom 24  
    Dlaczego "pseudo samoczyszczenie"? :) Czyżby drukarka udawała że się czyści? :)

Taki urok drukarek atramentowych, że w skrajnych przypadkach zużywają więcej tuszu na własne potrzeby niż na druk. A im nowsza konstrukcja, szybsza, precyzyjniejsza (czyli o większej ilości dysz), tym te straty tuszu są większe. Koszt postępu technicznego :)

Z dwojga złego to już lepiej jeżeli drukarka sama o siebie dba, niż gdyby to użytkownik miał sie babrać z czyszczeniem głowicy gdy zorientuje się że coś jest nie tak. Przeważnie gdy sie zorientuje jest już za późno.

Taka rada dla oszczędnych. Nie wymieniajcie kartridży pojedynczo gdy w kilku prawie równomiernie kończy sie tusz. Wymiana każdego kartridża to dość głębokie czyszczeni głowicy i duża strata tuszu, a wymiana 4 kartridży pojedynczo to 4 takie czyszczenia pod rząd.
  • Poziom 7  
    moje poprzednie drukarki te czyszczenia kalibracje wykonywaly raz na pol roku. Ta drukarka potrafi sie 'kalibrowac/czyscic' co pare godzin jesli nie drukuje. Chyba troche przesada jak tego tuszu schodzi na ta czynnosc 1/3 tego co na drukowanie.
    Szczerze watpie zeby to byla niezbedna czynnosc jak dla mnie to wyludzanie kasy na nowe tusze...
  • Poziom 24  
    Oj jesteś optymistą. Wg mnie, dużo więcej niż 1/3 (gdy ktoś drukuje mało i sporadycznie) jest "marnowana" :)

MG5450 canon wypuścił chyba tylko dlatego żeby bardziej doić nieświadomych klientów. To właściwie mg5350 w innej obudowie, a nawet starsza bo mg5250. Jest tylko droższa w eksploatacji, bo ma tusze startowe i droższe zwykłe tusze (zwane XL).

Moja mg5350 nie robi żadnego czyszczenia w czasie czuwania, przynajmniej do tej pory nigdy nie zrobiłą. Nie robi go też przed wyłączeniem i czasem po włączeniu. Za to robi czyszczenie w trakcie, co parę stron i kilkadziesiąt sekund po ostatniej stronie, ale jest to bardzo krótkie.

Jakoś mnie nie dziwi że "nowy" model robi to przy każdej okazji ;) Taka polityka producenta.
  • Poziom 7  
    W czasie czuwania sama z siebie sie nie czysci ale sprobuj tylko cos wydrukowac po parogodzinnym przestoju ;)
  • Poziom 24  
    Gdy jest w czuwaniu to oczywiście ze robi, takie samo czyszczeni jak w czasie druku i po nim, czyli to najkrótsze. Po włączeniu jest różnie, czasem nie robi wcale, czasem krótkie, czasem dłuższe, ale to zależy od czasu wyłączenia. Nigdy nie zrobiła czyszczenia przed wyłączeniem z czuwania.

Wszystkie drukarki które miałem robiły czyszczenia podobnie, zarówna HP, Epson jak i ten Canon. Tutaj nic nie odbiego od "normy".

PS. Jeżeli dobrze zrozumiałem serwisówkę do starszego modelu, to w pixmach kolory i czarny nie zawsze są czyszczone jednocześnie.
  • Poziom 24  
    Sługa WSI napisał:
    Czemu nie sprawdzicie patentu z wysłaniem na drukarkę zadania wydrukowania testu dysz jeszcze przed jej włączeniem - u mnie działa, szczególnie jeśli przerwa w drukowaniu nie przekroczyła 120 godzin.
    U mnie to czasem to działa, czasem nie. Sprawdzałem z normalnym wydrukiem. Chyba nie da sie ogłupić w ten sposób 5350, przynajmniej nie przez wi-fi.

Zresztą mnie nie specjalnie zależy na tuszu, ważne żeby głowica drukowała na 100% dysz.