Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regeneracja głośników nisko-średniotonowych. Jak uzyskac wysoką efektywność?

patryckiewicz 25 Kwi 2013 12:01 1506 5
  • #1 25 Kwi 2013 12:01
    patryckiewicz
    Poziom 7  

Witam forumowiczów.
    Mam w domu dwa kosze z układami magnetycznymi od chińskich głośników Hi - Sound WF-1237. Chciałbym je "zbudować od podstaw" na nowych podzespołach, lecz tutaj pojawia się pytanie - jak uzyskać jak największą efektywność? Chodzi mi o pasmo od 100 Hz w górę, gdyż chciałbym zbudować na nich nadstawki. Z tego co udało mi się dotychczas przeczytać i wywnioskować, wiem, że masa wszystkich drgających elementów musi być jak najmniejsza (to logiczne), a zawieszenie dość sztywne. Nie wiem jednak czy wysokość uzwojenia, a właściwie długość nawiniętego na cewkę drutu wpływa na efektywność? Na pewno im uzwojenie większe tym SPL max jest większe, jednak mnie interesuje SPL mierzone przy 1W/1m. Czy w ogóle pomysł tej regeneracji jest wart zachodu? Czy układy magnetyczne chińskich głośników różnią się czymś od tych które produkują cenione na rynku firmy?

Dodam jeszcze, że w temacie regeneracji nie jestem kompletnym laikiem, gdyż kilkanaście głośników przewinęło się już przez moje ręce, lecz dotychczas było to wzorowanie się na oryginalnych częściach. Rękę do tego mam, lecz wiedzy trochę brakuje :)

Pozdrawiam zainteresowanych i liczę na Waszą pomoc :)

• #2 27 Kwi 2013 10:50
    JerzyPed
    Poziom 19  

Lepszej sprawnosci nie uda sie uzyskac. W glosniku wszystkie elementy sa odpowiednio zaplanowane i dopasowane do siebie. Dlugosc cewki jest dokladnie obliczona do dlugosci szczeliny i do pola magnetycznego znajdujacego sie w szczelinie. Cewka porusza sie w polu magnetycznym i jezeli dasz cewke o innej dlugosci, to uklad straci na sprawnosci, rowniez inne uzwojenie moze zwiekszyc przegrzewanie cewki. Nawet otwor odprowadzajacy cieplo jest dokladnie zaplanowany do konkretnej (orginalnej) cewki. Dokladnie zaplanowane zawieszenie powoduje odpowiednio oczekiwany ruch membrany. Jezeli bedzie za twarde, to glosnik bedzie sie poruszac zbyt ciezko, potrzebny bedzie silniejszy prad. Jezeli zawieszenie bedzie za miekkie, to glosnik bedzie "latac", beda znieksztalcenia dzwieku, spadek mocy itd. Najlepszym rozwiazaniem jest zamontowanie orginalnych czesci lub czesci dopasowanych do danego glosnika. Uklady magnetyczne tanich chinskich glosnikow roznia sie od tych ktore produkuja cenione firmy. (lepszy material, lepsze namagnesowanie) Ale obecnie w Chinach produkuje sie rowniez (oprocz tandety) dobrej jakosci glosniki. Sa to fabryki zachodnich firm, gdzie wprowadzono zachodnie linie produkcyjne, jest sprawna kontrola jakosci materialow i jakosci wykonania.
    Pozdrawiam,
    Jerzy

• #3 27 Kwi 2013 14:35
    398216
    Usunięty  
  • #4 28 Kwi 2013 16:12
    gondoljerzy
    Poziom 23  

Ja to biorę na zdrowy rozum: jeśli skróci cewkę to uzyska większą efektywność, ale kosztem krótszej liniowej pracy cewki w szczelinie. Czyli układ drgający będzie miał mniejszy skok bez zniekształceń. Coś za coś.

• #5 28 Kwi 2013 18:39
    398216
    Usunięty  
  • #6 13 Cze 2013 17:05
    patryckiewicz
    Poziom 7  

Witam ponownie :) Dziękuję za zainteresowanie tematem i pomoc :D
    Przepraszam, że długo nie pisałem, ale temat poszedł w zapomnienie. Teraz mam w rękach głośniki Stx'a. Mam nadstawki 2x12" + driver. Głośniki nisko-średniotonowe mają 4 Ohm i są podłączone szeregowo. Czy gdy zamontuję w nich cewki 8 Ohm i podłączę głośniki równolegle to efektywność się zmieni? Chciałbym, żeby kolumny miały 4 Ohm, ponieważ taniej kupię końcówkę. Pozdrawiam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME