Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

opel corsa b 1,2 8v '96 - wentylator chłodnicy nie załącza się

przemoleks 25 Apr 2013 15:41 26379 13
 • #1
  przemoleks
  Level 9  
  Witam,
  Mam problem z moją Corsą 1.2 8v 1996r. Zauważyłem niedawno, że stojąc w korku grzeje się silnik. Temperatura sięgała 100 stopni. Szukając po różnych forach wyczytałem, iż padł czujnik temperatury, który jest przy chłodnicy, więc spuściłem wodę i go wymieniłem, lecz niestety problem nie zniknął - gdy temperatura sięga wrzenia, wentylator nadal się nie włącza.
  - Termostat działa na pewno, chłodnica jest cała gorąca u góry jak i na dole.
  - Bezpieczniki w samochodzie sprawdzałem, są ok.
  - Sprawdzałem na krótko, wentylator działa.
  - Sprawdzałem na krótko, wentylator poprzez wtyczkę przy czujniku temperatury (tego przy chłodnicy, bo innego drugiego nie ma) i tak, że się załączył, czyli okablowanie ok, czujnik-wtyczka przy wentylatorze ok.
  - aaa i uszczelka pod głowicą ok.

  W czym tkwi problem? Słyszałem o jeszcze jakichś innych czujnikach, lecz nie wiem gdzie one są. Proszę o pomoc.
  Pozdrawiam, Przemek.
 • #2
  opamp
  User under supervision
  Napięcie dochodzi do wtyczki?
  Czujnik stary było trzeba wykręcić podgrzać opalarką i czekać na efekty a nie wymieniać.
  Skoro wszystko sprawdziłeś to musi działać ;)
 • #3
  trans-serwis
  Level 39  
  przemoleks wrote:
  W czym tkwi problem?
  Wcześniej ci się załączał wentylator przy temp. 100 stopni?
 • #4
  User removed account
  User removed account  
 • #5
  trans-serwis
  Level 39  
  Motronic wrote:
  To wymień termowłącznik i już jak na krótko chodzi.
  On już to zrobił.
  przemoleks wrote:
  Szukając po różnych forach wyczytałem, iż padł czujnik temperatury, który jest przy chłodnicy, więc spuściłem wodę i go wymieniłem, lecz niestety problem nie zniknął
 • #7
  przemoleks
  Level 9  
  opamp wrote:
  Napięcie dochodzi do wtyczki?
  Czujnik stary było trzeba wykręcić podgrzać opalarką i czekać na efekty a nie wymieniać.
  Skoro wszystko sprawdziłeś to musi działać ;)


  napiecie dochodzi napewno

  Dodano po 3 [minuty]:

  trans-serwis wrote:
  przemoleks wrote:
  W czym tkwi problem?
  Wcześniej ci się załączał wentylator przy temp. 100 stopni?  wczesniej temperatura nie dochodziła do 100 stopni . była zima i samochod trzymał stałą temperature 95 stopni. gdy jestem w trasie temperatura tak ze trzyma sie 95 stopni ale to raczej powiew wiatru podczas jazdy chłodzi chłodnice. na postoju samochod sie grzeje bo wentylator sie nie włącza. ;/ nie wiem co jest. płyn tak że mam nowy . boje sie zagrzać go powyrzej 100 stopni i sprawdzić czy sie włączy. ;/
 • #8
  benyy1
  Level 17  
  jak kupowałeś termowłącznik powinno być na nim napisane przy jakiej temperaturze załącza
 • #9
  User removed account
  User removed account  
 • #10
  przemoleks
  Level 9  
  darecki_j wrote:
  Pewnie China ;)


  Właśnie że nie china bo poprosiłem od razu o jakis z górnej półki bo wiem iż te tanie starczaja na chwile.
 • #11
  opamp
  User under supervision
  Wykonaj procedurę w pierwszej odpowiedzi za dużo marudzisz.
 • #12
  ociz
  Moderator of Cars
  100 stopni to normalna temperatura dla Opla na postoju, problem jest tylko taki że Corsy i Tigry w odróżnieniu od innych modeli pokazują temperaturę bliższą prawdziwej. Ważne tylko żeby układ był zamknięty (szczelny) i wlany odpowiedni płyn, nigdy woda!
 • #13
  leburaque
  Level 17  
  Nie no, Panowie, rwę już włosy z głowy. Mam dokładnie ten sam problem. Wymontowałem i wymieniłem czujnik/termostat na chłodnicy i dupa zbita, nic nie pomogło. Zwarcie na krótko tego obwodu powoduje natychmiastowy start wentylatora, wpięcie go w termostat nie powoduje nic. Termostat jest nowy, gorący jak diabli, a nie załącza wentylatora ani-ani. Wziąłem na wszelki wypadek najlepszy czujnik jaki był w moim miasteczku dostępny, wymieniłem uszczelkę, sprawdziłem kable, zakupiłem dobry płyn do chłodnicy. Nic, nic, nic.

  Stary termostat grzałem przez pół godziny - pewne jest, że nie bangla, nie daje żadnego przejścia mimo, że jest ostro rozgrzany. Wcześniej temperatura nie przekraczała 95*, teraz rośnie do oporu i tylko włączonym ogrzewaniem mogę ją zbijać.

  Wymieniłem też czujnik temperatury na bloku, tak na wszelki wypadek, sprawdziłem styki, kable, cholera wie co jeszcze.

  Dlaczego zwarcie instalacji załącza obwód, a nowy termostat nie chce go włączyć? Napięcie za niskie? O co tam może chodzić?
 • #14
  leburaque
  Level 17  
  OK, mam rozwiązanie. Spiąłem na krótko wentylator, jeździłem z włączonym wentylatorem cały czas, a temperatura na zegarach wskazywała cały czas, że silnik się gotuje. A przecież wymieniłem oba czujniki, skoro błąd P0505 wskazywał czujnik temperatury na bloku, a na dodatek stary termostat na chłodnicy nie włączał wiatraka.

  Poszedłem więc po rozum do głowy i wykręciłem nowy czujnik (termostat chłodnicy). Podpiąłem kable od omomierza, wrzuciłem nowy termostat do wrzącej wody, gotowałem i okazuje się, że nowy czujnik nie otwierał obwodu przy tej temperaturze (woda wrze w 100*c :D). Potem grzałem go lutownicą, temperaturę powinien mieć min. 110*c i też nic. Pojechałem wymienić, przyjęli mi reklamację, nowy czujnik zanim zamontowałem również gotowałem i ten akurat przy 95-100*c otwierał obwód, czyli załączał wentylator na chłodnicy. Kwestia wentylatora rozwiązana. Nauczka - nowe/czy nie nowe, trzeba sprawdzić, czy działa.

  Co za badziewiarstwo. Nowy produkt, a nie działał. Kiedyś mi mechanicy mówili o tym, że jak części nie są oryginalne, to albo się trafi, albo nie. Teraz wierzę im na słowo.

  A teraz słówko o czujniku na bloku i od razu pytanie do ekspertów: jaki opór powinien mieć czujnik temperatury na bloku silnika oryginalnie? Stary czujnik ma 1145 omów w stanie spoczynku, i podaje właściwe wskazanie na zegarach tej Corsiny. Nowy czujnik ma 1095 omów w stanie spoczynku. Jeśli opór jest mniejszy, to analogicznie zawsze będzie wskazywał wyższą temperaturę niż ten stary. Stąd panika, bo na zegarze silnik się gotuje, a tu nie ma powodu do niepokojów. Pytanie więc - szukać tak długo, aż się trafi porządny czujnik, czy olać i zamontować opornik o właściwościach tej różnicy (50 omów)?