Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie za pomocą komend głosowych

25 Kwi 2013 20:24 1716 11
 • Poziom 7  
  Szukam informacji niezbędny przy pisaniu pracy inż. Temat miałby polegać na zaprojektowaniu prostego układu który miałby pomoc osobom starszym i niepełnosprawnym.. na początek niech to będzie wyłączanie światła (np w lampce) i układ podłączony z włącznikiem.

  Temat jeszcze nie zatwierdzony, chciałbym najpierw poznać wasze zdanie na temat doboru podzespołów(koszt) i stopnia trudności (na pewno ktoś już o tym wcześniej myślał).

  Pozdrawiam
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 27  
  Najprościej wykorzystać komputer do analizy głosu i sterowania. Bawiłem się kiedyś takim programikiem którym sterowało się komputerem poprzez komendy głosowe. Działało to topornie na PII ale fajnie było obserwować samoczynnie otwierającego się WORDA. Szukaj tematów związanych z analizą głosu itp.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Dziwny temat pracy, bo to jest rozwiązane i dostępne w postaci kitów. Niech kolega wniesie najpierw własny, twórczy wkład w rozwiązanie swojego problemu poprzez wpisanie w Google'a trzech tajnych słów, a mianowicie voice control schematics, a następnie przejrzenie tego, co Google znaleźć raczy.
 • Poziom 7  
  prościej by było użyć telefonu .. jest tańszy :)

  1. Nie wiem czy opłaca się bawić w układanie klocków(procesor+pamięć+mikrofon+płytka) czy pracować na gotowym układzie DSP ?
 • Relpol przekaźniki
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Wpisałeś w Google to, co Ci proponowałem i sprawdziłeś na co wskazują linki choćby z pierwszej strony wyników? No, żebyś się nie przemęczył to sprawdziłeś choć pierwszych 7 linków (bez obrazow)?

  zombie25 napisał:
  prościej by było użyć telefonu .. jest tańszy :)

  Niepełnosprawny powie do telefonu "zgaś światło" a telefon wyśle to do umyślnego, który przybiegnie i to światło zgasi. Tak to ma działać?

  zombie25 napisał:
  Nie wiem czy opłaca się bawić w układanie klocków(procesor+pamięć+mikrofon+płytka) czy pracować na gotowym układzie DSP ?

  No pewnie, bo weźmiesz jeden chip, co się nazywa DSP i już masz sprawę załatwioną. Taki procesor sygnałowy montujemy po prostu we wtyczce gniazdka sieciowego lampki i sprawa załatwiona. Twoje cudaczne wątpliwości wynikają z tego, że nawet nie widziałeś tej pierwszej strony wyników wyszukiwania Google,a.
 • Poziom 7  
  może nie uważałem na wszystkich laboratoriach, ale wiem co da się zrobić a co nie.. wybacz ale "twoje podejście jest żałosne ważniaku"
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  zombie25 napisał:
  Temat jeszcze nie zatwierdzony

  Mam nadzieję, że zatwierdzony nie będzie.

  zombie25 napisał:
  chciałbym najpierw poznać wasze zdanie na temat doboru podzespołów(koszt)

  Nie możemy wyrazić swojego zdania, bo nie widzimy jakie podzespoły szanowny kolega wybrać raczył.

  zombie25 napisał:
  i stopnia trudności

  Nie ma projektu, nawet wstępnego, to i stopnia trudności ocenić się nie da.

  zombie25 napisał:
  (na pewno ktoś już o tym wcześniej myślał).

  Oczywiście, jak już wspomnialem, są gotowe rozwiązania do kupienia w sklepie za 50 dolarów wraz z dokumentacją i podręcznikiem. Zatem nie bardzo jest z czego pracę inżynierską robić.


  No i nadal kolega tych pierwszych siedmiu pozycji (bez obrazów) znalezionych przez wyszukiwarkę nie przejrzał. A nawet chyba kolega nie zajrzał do pierwszej pozycji.
 • Pomocny post
  Poziom 26  
  Akurat temat jest prosty. Jak można wykorzystać istniejące urządzenie i soft.

  rapsbery pi Lub lepiej tablet na rk3066. Wbudowany android i rozpoznawanie głosu.
  Tworzysz tylko jakąś wygodną app na androida. Dołączasz kamerkę czy mikrofon.
  Wyjcia dajesz na przekaźniki. I w ten sposób babcia steruje sobie całym domem. Czy to głosem czy przyciskając na tablecie. Wykorzustując modem 3g lub wbudowany ma również telefon..
  Dodatkowo na bt budujesz prosty analizator tętna.
  Babcia kipłą = telefon.
  Ewentualnie nawet na elektrodzie masz gotowe monitory z ciśnieniem, spo2 itd.

  Żeby mi w końcu ktoś za moje pomysły zapłącił kiedyś:(
 • Poziom 7  
  Zacznijmy od budzika.. Muszę wstać rano. Kolejny nieudany dzień, pełen błędów i pomyłek. Ale nie martwcie się napisałem wiersz na pocieszenie.. Wiersz o normie. Standardowo..
  http://dsp.beatmaking.eu/?sownik=mpeg-i-kodowanie

  W załącznikach PEŁEN KOMPLET LEKTUR + ALGORYTM
  stan pracy po pięciu latach - około 52%

  Ktoś z kolegów jeszcze chciałby się udzielić ? Dzięki ;-)
  Załączniki:
 • Specjalista elektronik
  O układach, które coś rozpoznają i w zależności od tego dają sygnał na któreś wejście, pisał "Młody Technik" chyba ponad 30 lat temu; a ponad 25 lat temu znajomy elektronik robił urządzenie sterowane głosem. Metoda opiera się na układzie (bądź algorytmie przetwarzania sygnału cyfrowego) wyłapującego obecność pewnych częstotliwości i pewnych ich kombinacji, i zrobienia z nich kombinacji liniowych - któraś z nich będzie miała największą wartość, będzie to zależało od fonemu; do tego program rozpoznający sekwencje tak rozpoznanych fonemów (to się robi przez "table look-up", stan przetwarzania + kolejny znak dają indeks do tabeli, z której wybiera się następny stan).

  Obecnie są programy, którym można dyktować tekst, a one wpisują go np. w Wordzie - jak się mówi "newline", to program najpierw pisze "new", a potem kasuje i przechodzi do następnej linii. Tylko wymaga to wyuczenia komputera rozpoznawania fonemów osoby, która ma dyktować - dźwięki mowy różnych osób są na tyle różne, że program nie potrafi rozpoznawać ich tak samo, człowiek intuicyjnie robi korektę, a komputer intuicji nie ma.

  No i taka uwaga: po wydaniu polecenia komputer powinien powiedzieć, jak je zrozumiał, i poprosić o potwierdzenie - inaczej łatwo o sytuację, że osoba rozmawia przez telefon i przypadkiem w rozmowie wypowiada słowa powodujące jakąś akcję, która jest akurat zupełnie nie na miejscu. A może tak: człowiek trzyma w ręku mysz bezprzewodową (może dobrze, żeby miał ją uwiązaną na sznurku), na odpowiedni ruch myszą komputer zaczyna pytać, o co chodzi (system pytań musi być tak dobrany, żeby szybko dało się wskazać to ruchami myszy), potem człowiek klika, a komputer wykonuje, co trzeba. To będzie prostsze od rozpoznawania głosu.
 • Specjalista elektronik
  Aha, coś sobie przypomniałem: są systemy, które podłącza się do człowieka, a one odczytują sygnały nerwowe i je rozpoznają, i robią to, co człowiek im każe - coś takiego, że nie trzeba kiwnąć palcem, wystarczy pomyśleć o kiwnięciu palcem, a system już podejmuje działanie. Ale to człowiek musi się dużo nauczyć, żeby system robił to, co on zechce - myślę, że skala trudności jest podobna, jakby się chciało pisać na klawiaturze stukając w nią patykiem, na dodatek trzymanym w niewygodny sposób. I moim zdaniem jest to ryzykowne dla osoby pełnosprawnej, bo zniekształca jej odruchy, przez dłuższy czas może spowodować niepełnosprawność - taką, że ta osoba odzwyczai się od normalnego wykonywania tego, co potrzebuje, a zamiast tego będzie robić jakieś dziwne ruchy, które powodowały pożądaną reakcję systemu, kiedy był on podłączony.