Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SPLX/SPLA 1000w - Spalona dioda zenera zd101

25 Kwi 2013 20:51 3888 17
 • Poziom 7  
  Kupiłem na allegrogo wzmacniacz 4 kanałowy splx/spla 1000w który miał być w 100% sprawny ale niestety nie jest. Zielona dioda się zaświeca czyli jest włączony ale jest cisza w głośnikach. Po rozebraniu okazało się że jest spalona dioda zd101. Ma ktoś pojęcie jakie parametry ona może mień bo ja jestem zielony w tych sprawach potrafię ją tylko wymienić ;) SPLX/SPLA 1000w - Spalona dioda zenera zd101
 • Poziom 38  
  I oprócz diody wystrzelony kondensator i podejrzewam że to nie koniec usterek w tym wzmacniaczu.
 • Poziom 7  
  Dziękuje za szybką odpowiedź a kondensator też się wymieni tylko chodzi mi o parametry tej diody zd101 może ktoś ?
 • Poziom 29  
  Wiara, że wymiana spalonej diody spowoduje, że wzmacniacz zacznie działać jest właśnie kwestią wiary - może tak, a może nie. W większości podobnych wypadków jest dużo więcej uszkodzeń. Poza tym płytka wzmacniacza pod diodą jest spalona (może zwęglona). Jeśli jest zwęglona, to przewodzi prąd i sama wymiana diody spowoduje być może spalenie innych elementów. Poszukaj schematu i pomyśl zanim coś wymienisz. A czy w innych kanałach nie ma takich samych elementów i stamtąd można je odczytać?

  Marek
 • Poziom 7  
  Wylutowałem diodę i to co jest ledwo widoczne to cyfry jakie udało mi się odczytać:

  145, 44A lub 4A lub 14 A, 47, w kółku ON i obok kółka 2.

  Proszę o pomoc w identyfikacji jaką mam szukać czy 47 v ale ile W.

  Dodano po 14 [minuty]:

  Zapomniałem dodać że płytka jest cała poszły dwa kondensatory ;)
 • Poziom 35  
  Kolego z tego marnego zdjęcia wynika że tam idą dwie identyczne "nitki zasilające" zapewne o przeciwnych zwrotach, czyli zasilanie symetryczne.
  ZD 101 to to samo co ZD 201 tylko zapewne odwrotnie wmontowana, więc ze 101 odszyfruj dane tej spalonej, odczytaj napięcie kondensatora (chyba C318 lub 518 nie widać zbyt dobrze) i będzie wszystko wiadomo.
  Poniżej schemat na prędko.
 • Poziom 7  
  Dziękuję za podpowiedź faktycznie po wylutowaniu zd201 pod spodem był napis 15 v czyli wszystko jasne twój schemat jest identyczny wszystko się zgadza. Czyli jest to dioda 15v, 44A, 1N, DN 2 (lub ON 2) i jakiś nr 145. Teraz pójdę do serwisu rtv i kupię co trzeba. Jak wszystko wymienię to dam znać pozdrawiam i jeszcze raz dzięki za pomoc ;)
 • Poziom 39  
  Zawsze można przerobić ten zasilacz pomocniczy na stabilizatory 7815/7915, zyska się na szumach i będzie "jakieś" zabezpieczenie przeciw zwarciowe. Takie konstrukcje jak kolega naprawia niestety przy awarii... lecą jak domino co zresztą już koledzy powiedzieli.
 • Poziom 7  
  Wszystko fajnie tylko że musiał byś przyjacielu dokładnie mi wytłumaczyć jaki stabilizator zamiast czego i po kolei gdzie go wlutować bo jak pisałem na początku elektronika nie jest moją dziedziną a i tak czy siak sprawia mi to przyjemność nie ważne od efektu czy wyjdzie czy nie ;) w razie czego mogę cyknąć dokładniejsze zdjęcie płyty wzmacniacza i wtedy mi naszkicujesz ;-O
 • Poziom 39  
  Nie ma schematu do tego wynalazku a przydało by się wiedzieć jakie jest napięcie przed tymi diodami. Popstrykać możesz , im więcej tym lepiej, od strony druku i od strony elementów, będzie wtedy można zgadywać co jeszcze poleciało w tym "dominie" bo to wręcz pewne niestety.
 • Poziom 7  
  Zlutowałem co trzeba ale nie wiem czy zd101 (ten na spalonym miejscu) jest w dobrą stronę zamontowany? Jedna ścieżka była spalona to ją zmostkowałem. Teraz podejrzewam jeszcze jedną rzecz ponieważ nie włączałem go jeszcze bo wolę się z fachowcami skonsultować ;) Zaznaczyłem jeszcze jedno podejrzane miejsce lekko przydymione jakieś siwe coś z paskami;) SPLX/SPLA 1000w - Spalona dioda zenera zd101 SPLX/SPLA 1000w - Spalona dioda zenera zd101 SPLX/SPLA 1000w - Spalona dioda zenera zd101 .

  Proszę napiszcie czy tą diodę na dole w dobrym kierunku wlutowałem i pewnie trzeba będzie ten rezystor wymienić...

  Dodano po 29 [minuty]:

  Przeczytałem uważnie komentarz ze schematem kolegi,,wkj'' i wychodzi na to że jest dobrze zlutowane zostaje kwestia tego szarego cacka z paskami ;)
 • Specjalista techniki DVD
  Nuras1982 napisał:
  kwestia tego szarego cacka z paskami

  Jak te cacko - rezystor wylutujesz, to oczom się ukaże w prostokącie wartość tego cacka.
 • Poziom 7  
  Znalazłem według kodu na paskach 10 Ohm przy tolerancji 5% ;)
 • Specjalista techniki DVD
  Przy tak wygrzanych paskach ( farba zmienia kolor ), zobacz jaki jest nadruk pod tym rezystorem.
 • Poziom 39  
  Spalona ścieżka to efekt przyczynowo skutkowy, prąd tak nagle sobie nie wzrósł 10 razy nawet jak napięcie podskoczyło do 40V lub więcej. To zasilanie +/- 15 leci na tranzystory sterujące (są na 50V mogły sobie poradzić) ale dalej są jeszcze OPampy od filta i one już mogły sobie nie poradzić, maksymalne napięcie zasilania +/-18. Nie wyparowały tylko dlatego bo rezystor prąd ograniczył albo ścieżka była pierwsza. W każdym razie to nie koniec przygody.
 • Poziom 7  
  Wiem tyle, że poza tymi opisanymi miejscami reszta wygląda na oko ok. Pod rezystorem widnieje 220/1w znowu muszę iść do ździercy po rezystor ;)
 • Poziom 39  
  Na oko to baba w szpitalu umarła, żeby to miało ręce i nogi trzeba by w miejsce C519/C518 podłączyć jakiś zasilacz z ograniczeniem prądowym albo chociaż szeregowo w gałęzie 15V+/- wstawić jakieś żarówki 1-5W/12V. Można też naprawiać sposobem "a jakoś to będzie" ale to dodatkowe koszty i można scalakiem w czoło dostać albo kondensatorem w oko ;).