Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TDA 7294 słychać tylko ciche "charczenie"

luki2828 25 Kwi 2013 22:03 1185 5
  • #1 25 Kwi 2013 22:03
    luki2828
    Poziom 17  

Witam!
    Właśnie skończyłem budować wzmacniacz do mojego subwoofera.
    Składa się on z mostka TDA7294 (kit A-126), filtr aktywny (kit a-140) i transformator indel TST 250/004 2x24v. Niestety po podłączeniu głośnika słychać tylko ciche takie jakby charczenie, dźwięk jest bardzo zniekształcony. Głośnik jest ok z innym wzmacniaczem gra. Próbowałem ominąć filtr, problem nadal występował. Układy TDA po podłączeniu zasilania lekko się grzeją po paru minutach może do 30°C po odłączeniu zasilania oczywiście stygną. Drugie co zauważyłem to to że po wyłączeniu końcówki z prądu słychać jeszcze te trzeszczenie przez około 4s. Na wyjściu końcówki mam około 20mV. Transformator jest zaraz obok końcówki i prawie przylega do radiatora nie jest on niczym ekranowany, ale czy to może być powodem takich zniekształceń?
    Szukałem czegoś podobnego na elektrodzie niestety nie znalazłem nic co by mi się przydało.

Bardzo proszę o pomoc.
    Z góry dzięki. Łukasz

0 5
  • #2 26 Kwi 2013 16:14
    Olek II
    Moderator

Proponuję sprawdzić wszystkie elementy, może być tak, że pomyliłeś rezystory. Układ z tym scalakiem startuje od "ręki". Pomierz napięcia.

0
  • #3 26 Kwi 2013 16:56
    Marek2006
    Poziom 29  

Nagrzewanie się układu do 30 stopni po kilku minutach to chyba nie jest jakaś tragedia. Prawdopodobnie pomyliłeś jakiś element lub źle podłączyłeś zasilanie. Wiesz, że układ musi być odizolowany od radiatora (ma na obudowie minus zasilania)? Ale gdybyś o tym zapomniał, to miałbyś trochę dymu. Więc sprawdź części i zasilanie. Układ ma wyciszanie więc może wyciszanie jest źle podłączone?

Marek

0
  • #4 26 Kwi 2013 21:00
    luki2828
    Poziom 17  

Sprawdziłem rezystory wszystkie są na swoim miejscu. Diody prostownicze są dobrze wlutowane i sprawdzałem je miernikiem, były wszystkie ok. Jutro jeszcze sprawdzę kondensatory i napięcie na 9 i 10 nodze. Kostki są odizolowane, a nawet jeśli to jeszcze nie ma obudowy, także raczej nie to.

0
  • #5 26 Kwi 2013 21:52
    Pablo2015
    Poziom 18  

Może to wina kostki? Obydwa kanały "charczą"?

Polecam Ci wykonać przedwzmacniacz, najlepiej z regulacją tonów, do tego na 7294, taki prosty na 3 tranzystorach, jakość dźwięku będzie lepsza.

Pozdrawiam Pablo201_5

0
  • #6 27 Kwi 2013 18:52
    luki2828
    Poziom 17  

Wszystkie elementy są na swoim miejscu jeszcze dziś sprawdzałem. Zmierzyłem napięcie pomiędzy 9 a 10 pinem na jednej kostce wynosi 0,9V, a na drugiej niestety nie zdążyłem zmierzyć gdyż przypadkiem zwarłem piny przez co TDA pewnie się spalił, w poniedziałek może będę miał nową kostkę to się odezwę. Jeszcze spróbuję uruchomić końcówkę w trybie stereo.

0