Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

VBA - Jak przypisać kilka czynności do jednej pozycji z ComboBOX w Excel VBA

25 Kwi 2013 23:38 5082 7
 • Poziom 8  
  Witam,

  w Excel VBA zrobiłem sobie formularz w ktorym dodałem ComboBox zawierający dane z arkusza 1 od B2 do B10. Po wybraniu pozycji w ComboBox program wstawia mi tą wartość do komórki F9 w arkuszu 3.
  Chcę teraz wstawić zależność, że jesli w Combobox zostanie wybrana pozycja nr1 to do kolejnej komórki zostanie pobrana inna wartość już z arkusza 2.

  Mam 3 arkusze z danymi w tabelkach:
  arkusz 1 - Centrale
  arkusz 3 - OFERTA

  W formularzu jest ComboBox w którym wybieram pozycję np. pierwszą
  to wówczas do arkusza oferta w komórce F9 wstawi się pozycja z arkusza 1 z komórki B2 a do komórki G9 w ofercie wstawi mi się opis towaru ktory znajduje się w arkuszu 1 komórka B3

  napisałem coś takiego ale nie działa:

  Kod: vb
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod
 • Poziom 16  
  Zmieniłem nieco kod, tak aby procedura działała.
  Kod: vb
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod

  centraleBox zwraca liczę z kropką dziesiętną, natomiast centraleBox.List(centraleBox.ListIndex) zwraca liczbę z przecinkiem.
 • Poziom 8  
  Uzupełniłem kod ale nie działa mi IF i kopiowanie do komórki f9 w arkuszu oferta.
  Przesyłam w załączniku plik. Czy możesz mi napisać co tu jest nie tak?
  Ponadto zależy mi na tym aby dodać zależność taką:

  Jeśli w ofercie pierwsza pozycja jest pusta to program kopiuje do pierwszego pustego wiersza daną pozycję. Chodzi o to, że jak wybiorę coś z drugiego comboboxa a z pierwszego nie to powinien wklejać do pierwszego wolnego wiersza od góry
 • Moderator Programowanie
  Zdaje się, że próbujesz oprogramować nie to zdarzenie pola kombi. Interesuje nas zmiana wartości w polu, nie kliknięcie w nie.
  W Twoim przykładzie Nr indeksu pasuje do tabeli, z której pobierasz dane (RowSouce), więc nie ma problemu z przypisaniem i tak zrobiłem w załączonym przykładzie.

  Zwróć uwagę na deklarację zmiennej publicznej i przypisywanie jej wartości w różnych miejscach projektu. Może to niezbyt czytelne, ale bardzo wygodne.

  Zastosowałem kilka instrukcji warunkowych, żeby nie "wyjechać" z pozycjami poza formularz.

  Przeanalizuj, dostosuj do własnych potrzeb.
 • Poziom 8  
  Działa świetnie o to chodziło a idąc za tematem mógłbyś mi podpowiedzieć co zrobić aby formularz dodawał wiersz w tabelce z ofertą. chozdi o to aby zamiast komunikować o tym że formularz jest pełen to wstawić kolejny wiersz z wybraną pozycją z comboboxa.
  Dodatkowe pytanie - jeśli chciałbym umieścić guzik na formularzu typu - wydrukuj ofertę lub wyślij ją mailem to powinienem skrypt wykonujący tą czynność umieszczać w module tak ?
 • Moderator Programowanie
  Warunek w procedurze już jest, więc wystarczy zamiast Exit Sub dopisać wstawianie wiersza (nagraj rejestratorem) oraz z lekka skorygować resztę.

  Przyjmij zasadę "Od procedur są moduły i koniec", stąd moja uwaga o kropkach w argumentach Range ;)
  W kodzie arkusza zapisuje się procedury zdarzeniowe i makra kontrolek umieszczonych w arkuszu, lub jeszcze lepiej tylko ich wywołanie (a makra w modułach).
 • Poziom 8  
  nagrałem dodawanie wiersza i wstawiłem w po else w miejsce exit sub
  ale tutaj zdaje się powinienem wstawić warunek sprawdzający tabelę z ofertą taki, że jeśli tabela nie ma pustych wierszy to wówczas na końcu dostawia nowy wiersz.
  Po nagraniu rejestratorem otrzymałem taki kod:

  Kod: vb
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod
  Czy dodatkowe funkcje wpisywać w kolejnych modułach i w poszczególnych procedurach dawać odwołania do innego modułu ?

  Dodano po 8 [minuty]:

  Jeszcze pytanie:

  w kodzie, który mi podesłałeś miałem przypisane kopiowanie z arkusza już od wiersza 1 czyli do pierwszego wiersza w ofercie wstawiał mi nagłówki. Staram się tez zrozumieć działanie kodu aby móc go modyfikować - czy mógłbyś mi podpowiedzieć za co odpowiadają zaznaczone wiersze?


  Kod: vb
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod  Kiedy zmieniłem linijkę
  If wsDst > 4 Then Exit Sub na

  If wsDst > 19 Then Exit Sub

  wówczas kod nie informował mnie o tym, że Formularz jest pełen i czy go wyczyścić
 • Moderator Programowanie
  Pisałem, żebyś przeanalizował. Zwykle polega to na przejściu kodu krok po kroku (klawisz F8). W przypadku wieloelementowej pętli możesz wpisać za nią polecenie Stop lub umieścić zakładkę (klawisz F9)

  Ustawienie kursora "nad" zmienną w czasie wykonywania kodu, pokaże jej aktualną wartość.
  VBA - Jak przypisać kilka czynności do jednej pozycji z ComboBOX w Excel VBA

  Czasem niezbędne jest wysłanie wartości zmiennej (zwykle w pętli) do okna immediate (Ctrl+G) poleceniem Debug.Print wyrażenie.

  Po wykonaniu powyższego 9/10 pytań będzie nieaktualne ;)

  P.S. Kodu wygenerowanego przez rejestrator nie można brać tak "dosłownie". VBA "pokaże" Ci tylko jakich poleceń/funkcji używa. Argumenty trzeba podstawić wg. potrzeb. Najczęściej kod jest zdecydowanie nadmiarowy i wymaga "posprzątania".