Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung F3 HD103SJ - Uszkodzony przez podpięcie do H67 (P67)

KrisPier 26 Kwi 2013 12:03 3444 7
  • #1 26 Kwi 2013 12:03
    KrisPier
    Poziom 15  

Niestety to mój kolejny temat w dziale Serwis tym razem poważniejsza sprawa z dyskiem który do tej pory służył na backup danych.

Przez 3 lata swojego leniwego żywota przepracował zaledwie około 1000 godzin i trzymany był z dala od niebezpieczeństw.
    Niestety z pomocą w jego uszkodzeniu przyszedł mi o zgrozo sam producent dysku Samsung wgrywając do niego trefne oprogramowanie w wersji (1AJ100E4) które w zestawieniem z nowo nabytym komputerem na chipsecie H67 ASRock H67M (to samo P67) doprowadziło do jego uszkodzenia.

- dysk jest wykrywalny przez BIOS
    - dysk nie jest wykrywany prawidłowo przez inne komputery
    - przez kieszeń USB nie jest widziany lub tylko czasem jest jako "Dysk wymienny" bez pojemności i danych.
    - przez adapter USB eSATA/SATA nie jest widoczny

Niestety update firmware przez F3.exe do wersji 1AJ100E5 nie pomógł. Poprawionej wersji 1AJ10001 nie znalazłem lub nie chciało zaktualizować bo pewnie jest starsza niż 1AJ100E5.
    Rozruch dysku jest prawidłowy słychać silnik i prawidłowe ruchy głowicy, nie występuje Click of death, ani dysk się nie wyłącza po chwili.
    Na zagranicznych forach nie znalazłem czy dysk uszkadza się tak jak u mnie czy robi w H67/P67 Click of death, który u mnie nie występuje, czy uszkadza się elektronika.

Sprawdzałem w Victoria skan udało się uruchomić więc chyba jakiś dostęp fizyczny do sektorów jest. Myślałem o kopi posektorowej jednak do tego musiałbym zakupić dysk może jeśli Victoria ma dostęp do skan to i kopia posektorowa da się zrobić ?

MHDD jeszcze nie miałem raczej po co uruchamiać.
    Przestawianie w ES Tool DMA na wolniejsze nic nie dało.

SMART bez zastrzeżeń
    Samsung F3 HD103SJ - Uszkodzony przez podpięcie do H67 (P67) Samsung F3 HD103SJ - Uszkodzony przez podpięcie do H67 (P67) Samsung F3 HD103SJ - Uszkodzony przez podpięcie do H67 (P67) Samsung F3 HD103SJ - Uszkodzony przez podpięcie do H67 (P67)

Chciałbym się dowiedzieć czy są jakiekolwiek szanse na jego reanimację odzysk danych, czy ewentualna podmiana elektroniki, interfejs diagnostyczny.
    Wszelkie wskazówki chętnie posprawdzam.

Najbardziej wku**mnie to że to nie z mojej winy.

• #2 26 Kwi 2013 12:49
    halinka1125
    Poziom 21  

Witam
    Z tego co piszą to sam chipset nie uszkadza dysku, ale nie pozwala na pracę z dyskiem. To oprogramowanie F3.exe zawiera patch do E4 dlatego ci się nie flashuje:
    Patche zawarte w nim to: 1AJE4MYM.115, 1AJE4MYM.116, 1AJE4MYM.165, 1AJE4MYM.166. Więc jeśli zaktualizowałeś soft to powinien być widoczny nie tylko pod sata2 ale i sata3. Ja bym ewentualnie spróbował go jeszcze przełączyć w tryb sata1 (ES-Toolem zakladce SET MAX UDMA MODE masz mozliwosc przelaczenia sie na sata1.przy dysku HD103SJ i kontrolerze sata1 zalecane wylaczenie smartu dla dysku.)

• #3 26 Kwi 2013 16:04
    KrisPier
    Poziom 15  

halinka1125 napisał:
    oprogramowanie F3.exe zawiera patch do E4 dlatego ci się nie flashuje
    wiem flash z 1AJ100E4 do 1AJ100E5 przeszedł prawidłowo; 1AJ100E5 powinien być już wolny od wad (tak samo jak 1AJ10001) i taki jest teraz 1AJ100E5.
    Na ostatnim slajdzie tylko zablokowana próba przejścia z 1AJ100E5 do 1AJ10001 (mimo że nie konieczna)

halinka1125 napisał:
    Z tego co piszą to sam chipset nie uszkadza dysku, ale nie pozwala na pracę z dyskiem.
    Oficjalnie tak (Strona Samsung/Seagate) jednak doszukałem się informacji o możliwości uszkodzenia dysku i obawiam się że mnie to spotkało nie wiem tylko jak znaczącego

halinka1125 napisał:
    Ja bym ewentualnie spróbował go jeszcze przełączyć w tryb sata1
    przełączałem go na sata1 jak i na sata2, próbowałem w trybie AHCI oraz IDE.

Wszystko z powyższych nie zmienia faktu że dysk powinien działać prawidłowo na innym komputerze oraz kieszeni USB lub adapterze USB eSATA/SATA.

• #5 29 Kwi 2013 15:51
    KrisPier
    Poziom 15  

Okej nie jest beznadziejnie , a przynajmniej nie na tyle co sądziłem jednak właścicielom dysków Samsunga serii F3 (HD323HJ / HD502HJ / HD503HI / HD103SJ / HD105SI) i F3EG (HD153WI / HD203WI) polecam sprawdzenie firmware dysk może zostać uszkodzony fizycznie.

Z obawy przed pogorszeniem sytuacji siedziałem na laptopie, jednak wczoraj miałem więcej czasu to uruchomiłem PC podłączyłem dysk i uruchomiłem DMDE.
    Ulżyło mi trochę bo program widzi i dozyskuje dane czyli nie wystąpiło uszkodzenie fizyczne dysku, logika mu poszła.

Kilka zrzutów ekranu:
    Samsung F3 HD103SJ - Uszkodzony przez podpięcie do H67 (P67) Samsung F3 HD103SJ - Uszkodzony przez podpięcie do H67 (P67) Samsung F3 HD103SJ - Uszkodzony przez podpięcie do H67 (P67) Samsung F3 HD103SJ - Uszkodzony przez podpięcie do H67 (P67)świeży system

Najważniejsze dane mam oczywiście zdublowane jednak mój systemowy to zaledwie 250GB a zewnętrzny był zapakowany do 900GB akurat zrzucone miałem kilka VHS i czekały z kompresją na nowego kompa.

Zacząć odzyskiwanie DMDE czy jest inny, mniej uciążliwy sposób naprawy tego typu uszkodzenia bez potrzeby mozolnego kopiowania pojedynczych plików ?

• #7 30 Kwi 2013 17:22
    KrisPier
    Poziom 15  

Wstawienie partycji w DMDE załatwiło sprawę i dysk jest znów widziany THX.

Niestety kilka pojedynczych plików, przeważnie większych, w tym 5 VHSów po ok 40 GB każdy zostały gdzieś po drodze uszkodzone i wskazują na rozmiar 0 bajtów. Ale nie ma dramatu oryginały są tylko trzeba będzie poświęcić dalej kilkadziesiąt godzin na ponowne zgranie na dysk :(

Wieczorem poszukam jakiegoś odpowiedniego programu do odzyskiwania, może jeszcze je znajdę na dysku, ale ogólnie jest już OK

• #8 15 Maj 2013 19:19
    KrisPier
    Poziom 15  

Mam jeszcze jedno pytanie, ostatnio próbowałem cokolwiek znaleźć na dysku oprogramowaniem do odzyskiwania danych (photorec, PC Inspector File Recovery, DMDE) , niestety nie znalazłem tych 40GB plików które obecnie mają 0 bajtów. Miejsce na dysku zostało po nich zwolnione tzn system wskazuje więcej wolnego miejsca na dysku.
    Pliki zapisywane były w jednym ciągu na pusty dysk więc nie powinny być zdefragmentowane.

Czy możliwe jest odzyskanie takich plików gotowym oprogramowaniem, bo zastanawiam się czy jest sens zagłębiać się w próby odzyskania w edytorze HEX lub czy nawet to jest możliwe po wstawieniu partycji w DMDE?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME