Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Eagle] - Sprawdzenie schematu - Prosty logger GPS

26 Kwi 2013 12:18 3606 14
 • Poziom 8  
  Witam,

  Zacznę od tego, że to mój pierwszy tego typu projekt (jestem amatorem), stąd moja prośba o sprawdzenie/uwagi/porady odnośnie schematu urządzenia.
  Projekt dotyczy prostego loggera GPS, zasilanego akumulatorkiem Li-Ion 3.7V z opcją komunikacji urządzenia z komputerem poprzez port micro-USB (również ładowanie akumulatorka).

  W projekcie użyto:
  Moduł GPS: GlobalTop FGPMMOPA6C
  Kontroler ładowania akumlatorka: MCP73831T-2ACI/OT
  Konwerter USB<->UART: FTDI FT230XS-R

  Schemat:
  [Eagle] - Sprawdzenie schematu - Prosty logger GPS
 • PCBway
 • Pomocny post
  Poziom 11  
  Witam tak teraz podchodząc z marszu do tego zastanawia mnie fakt czy przypadkiem połączenie modułu gps i ft230 poprzez rx i tx nie powinno być na krzyż...
  bo skoro jedno nadaje to drugie odbiera i odwrotnie czyli rx z tx ....

  Pozdrawiam
 • PCBway
 • Poziom 8  
  norbik_27 napisał:
  skoro jedno nadaje to drugie odbiera i odwrotnie czyli rx z tx

  Zdecydowanie ma to sens :wink:
  Zamieszczam jeszcze raz schemat z poprawkami:
  [Eagle] - Sprawdzenie schematu - Prosty logger GPS
  Najwieksze wątpliwości mam co do tego, czy rezystory R10 i R11 oraz kondesator C6 są potrzebne. Na podstawie not katalogowych nie byłem w stanie tego rozstrzygnąć.
 • Poziom 11  
  Przyjrzałem sie dokumentacji tego elementu FT230XS i z niego wynika że fajnie by było jakby te oporniki R10 i R11 sie znalazły. Jednak nie rozumiem dlaczego jest tam R5 i R6 jakoś przeglądając inne schematy transmisji rs232 nie spotkałem tego. Jesli rozchodzi się o kondensator C6 to moim zdaniem nie zaszkodzi żeby tam sie znalazł. Chociaż na upartego nie musi sie tam znajdować. Analizując jeszcze reszte schematu to dałbym nieco większe wartości oporników R8, R9 tak do 1kOhma.

  Pozdrawiam
  norbik_27
 • Poziom 8  
  Dziękuję za wskazowki.
  W takim razie oporniki R10 i R11 zostają. Podobnie kondensator C6 (zmienił miejsce na schemacie). Wartości oporników R8 i R9 również zostały zmienione wedle wskazówek.
  Co do oporników R5 i R6 troche źle to rozrysowałem na schemacie. W ich przypadku opierałem się na schemacie z noty katalogowej odbiornika GPS, w którym jest nastepująca uwaga na temat tych oporników:
  Cytat:
  Damping resisotrs R2 i R3 could be modified based on system application for EMI.


  Do schematu dołożyłem dodatkowo dwie diody TXLED i RXLED, które sygnalizują transmisje i odbiór danych przez FT230XS (według schematu z noty katalogowej).
  Dołożyłem również przełącznik (włącznik), odcinający zasilanie z baterii w momencie gdy urządzenie nie pracuje (nie chciałbym za każdym razem odłączać baterii).

  Czy umieszczenie przełącznika w tym miejscu będzie odpowiednie, czy może trzeba umieścic go w jakiś inny sposób?

  Schemat:
  [Eagle] - Sprawdzenie schematu - Prosty logger GPS
 • Poziom 11  
  Hmmm.... mam pytanko w sprawie Twojego projektu.... skoro ma to być logger który aby wymieniać dane będzie komunikował się z kompem poprzez USB to nie łatwiej zamiast baterii dać stabilizator na 3,3V?? :D
 • Poziom 8  
  Zapomnialem napisać o tym w pierwszym poście ale chciałbym użyć tego urządzenia do śledzenia trasy np. podczas jazdy rowerem. A więc będzie potrzebny akumulatorek ;)
  Dodam, że jest to projekt na uczelnie i chciałem zrobić coś, co mi się przyda do czegoś :D
 • Poziom 11  
  aha wszystko pięknie ładnie ale nie wiem czy mi coś umknęło w dokumentacji czy coś ale czy ten model GPS ma jakaś pamięć?? bo tego własnie nie wiedziałem a w związku z tym byś musiał dołożyć jakiś układ mikroprocesorowy, który by tym się zajął...
 • Poziom 8  
  Zgadza się, moduł GPS posiada pamięc wewnętrzną do której zapisuje dane. Z modułem komunikuje się za pomocą programu dostarczanego od producenta. Myślałem nad mikrokontrolerem i zewnętrzną pamięcią ale ze względu na koszta narazie sobie odpuszcze.
 • Poziom 2  
  GPS zapamiętuje ostatnie położenie. Ale myślę, że najlepiej by było dołączyć jakis mikrokontroler, jakąś atmege np. 64 + slot na karty pamięci SD i taki zestaw bez karciochy pamięciochy wyjdzie Cie ok 25 zł. Zależy czy kupisz przewlekaną czy powierzchniowo lutowaną atmege. Zapisujesz dane na karcie pamięci i wszystko ładnie działa. Tylko musisz miec stabilizator na 3,3V do zasilenia slotu na kartę pamięci o w miare dobrej wydajności prądowej. Ale taki stabilizatorek śmiało dostaniesz za jakieś 3pln max. Także ja bym zmodyfikował troszkę twój pomysł. Dadatkowo możesz wykorzystać kwarc wbudowany w atmedze.
 • Poziom 8  
  Dzięki za sugestie ale narazie pozostanę przy sprzęcie, który wymieniłem. Może w przyszłości rozbuduje to urządzenie, jak już będe miał jakies doświadczenie w konstruowaniu takich urządzeń ;)
 • Poziom 2  
  Tylko myślę, że taki DataLogger to jednak powinien być przenośny. A jeżdżenie z laptopem na plecach nie brzmi zbyt dobrze. Dlatego proponuje naprawdę zastanowić się na koncepcją. Ewentualnie możesz powiedzieć co to za program dostałeś od tej firmy do tego GPS'u?
 • Poziom 11  
  Mi i koledze wojtusss99 rozchodzi się o to że w dokumentacji jest bardzo mało informacji na temat pamięci modułu. Chyba jest tam tylko to że zapamiętuje ostatnią lokalizację. Dlatego Twój pomysł wydaje nam się trochę mało realny. Stąd interesuje nas oprogramowanie związane z Twoim modułem.
 • Poziom 8  
  Jest to oprogramowanie GlobalTop GPS Viewer v1.6
  Link do strony z informacjami na temat funkcji loggera:
  Embedded Logger function (LOCUS)
  Tutaj natomiast można pobrać oprogramowanie GlobalTop GPS Viewer v1.6 jak i instrukcję do niego:
  GlobalTop PA6C GPS Module
  Niestety pobranie plików wymaga podania pewnych danych, dlatego dla wygody tutaj znajduje się instrukcja dla tego oprogramowania:
  GlobalTop GPS Viewer Manual
 • Poziom 11  
  Witam przejrzałem te materiały i już rozumiem ...:D a wracając do tego wyłącznika o którego sie swego czasu pytałeś to wydaje mi sie że jest ok...:D także powodzenia w realizacji układu. Chętnie bym zobaczył efekt końcowy...:D

  Pozdrawiam..:D