Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Beretta 12/24i - zbyt niskie ciśnienie wody - co to oznacza?

26 Apr 2013 23:19 19767 11
 • Level 8  
  Witajcie,

  Od razu uprzedzę, że niestety jestem trochę lamerem w tym temacie. Przeszukałem forum, ale raczej odpowiedzi, które padają przerastają mój obecny stan wiedzy.

  Otóż, od 2-3 tygodni, znacząco spadło ciśnienie wody na moim piecyku. Pamiętam, że serwisant (był w styczniu i w pełni wyczyścił piecyk) powiedział, że ciśnienie powinno być ok 1 bara. I tak też było, do niedawna. Obecnie wskazanie jest (o ile się nie mylę) na 0.5 bara (czerwona kreska), co mnie niepokoi.
  Dodam, że zmianę zauważyłem w okresie, w którym kocioł działa już tylko w trybie podgrzewacza wody. Wydaje mi się, że gdy spełniał również funkcję centralnego ogrzewania, to wskazanie było w okolicach 1 bara.

  Zadam zatem podstawowe pytania:
  1. czy faktycznie to jest 0.5 bara. Wybaczcie, ale ta skala nie jest chyba optymalnie pokazana na tym piecyku, a chciałbym przynajmniej wiedzieć o czym piszę:)

  2. Co to oznacza, że ciśnienie wody jest zbyt niskie? Jakie to ma negatywne skutki? Czy coś się może stać przez to?

  3. Z czego może wynikać zbyt niskie ciśnienie i co powinienem teraz zrobić? Czy jestem w stanie sam coś zdiagnozować bez specialistycznego sprzętu/mierników? Czy pozostaje wezwać serwisanta?  Dziękuję z góry za cierpliwość, ale czasem ciężko załapać bardziej fachowe porady nie znając w ogóle podstaw..

  Poniżej załaczam zdjecie:


  Beretta 12/24i - zbyt niskie ciśnienie wody - co to oznacza?
  [22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
 • Level 38  
  Mozliwe sa dwie odpowiedzi.
  Pierwsza, to naczynie przeponowe zakonczylo swoj zywot doczesny.
  Drugie, to przeciek w ukladzie CO = ubytek wody w ukladzie=spadek cisnienia w ukladzie.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Zanim uda ci sie sciagnac serwisanta, lub instalatora, aby rozwiazac problem, to systematyczne sprawdzanie i uzupelnianie cisnienia, pomoze ci przetrwac.
 • Level 8  
  Jeśli dobrze rozumiem, to lepiej dla mnie, żeby to była opcja 1..
  1. Czy jestem jakimś domowym sposobem uzupełnić ciśnienie? Nie mam pojęcia w jaki sposób to można zrobić. Nakieruje mnie ktos?

  2. Właśnie brałem kąpiel i zauważyłem, że temp. wody skacze do 75stopni. Nigdy wcześniej nie zaobserowałem, żeby wskazówka była powyżej 60stopni. Czy to może mieć związek?
 • Level 38  
  Odnosnie punktu 2, to akurat dobrze by bylo, aby wypowiedzial sie serwisant Beretty (nie znam tego kotla), ale co do uzupelniania cisnienia w ukladzie, to powinno to byc dokladnie opisane w instrukcji obslugi.,
 • Helpful post
  Level 21  
  Witam.

  A włącz centralne na pół godziny, jak masz na instalacji zawory termostatyczne to je otwórz na maxa. Jak ciśnienie wróci do poprzedniego, to jest OK.
 • Level 37  
  Zbyt mało wody w instalacji, Dlatego na termometrze pokazało 75 stopni C. No albo termometr fiksuje. Pompowanie naczynia w tym kotle jest bardzo proste. Wystarczy do tego pompa samochodowa najlepiej z manometrem by pokazywał wartość w barach, leczy jeśli nie czujesz się na siłach by to napompować to nie rób tego sam, jeśli już wezwiesz serwis to niech fachowiec sprawdzi wymiennik pierwotny kotła (nagrzewnice) bo skoro spada ciśnienie mimo iż naczynie będzie napełnione powietrzem a na instalacji nie widać wycieku to na 98% jest strzelona nagrzewnica po boku, by to dokładnie zauważyć trzeba zdemontować boczne panele izolacyjne komory spalania.

  Dodano po 11 [minuty]:

  Zrób test. wypuść wodę z układu CO. Np przez odpowietrznik grzejnika aż spadnie na manometrze do zera. Następnie zakręć odpowietrznik i zacznij powoli dopuszczać wody. Jeśli wskazówka w pewnym momencie zatrzyma się podczas dopuszczania a następnie ruszy oznacza to iż tyle masz powietrza w naczyniu ile w danym momencie staneła wskazówka. NP gdy wskazówka ta stanie na chwilę na ciśnienie zegara 0,4 bar to oznacza że 0,4 bara powietrza masz w naczyniu. jeśli wskazówka nie stanie wogóle aż do momentu np 2 bar tz iż masz puste naczynie wzbiorcze. Czy to co napisałem jest zrozumiałe?:)
 • Heating systems specialist
  Wojtek ciekawy sposób na sprawdzenie naczynia, muszę to przetestować bo tego nie znałem :) Jest to logiczne.

  A co do tematu to na Twoim miejscu zadzwoniłbym po serwisanta, ewentualnie możesz sprawdzić czy nie masz gdzieś wycieków przy grzejnikach lub na połączeniach ale jak jesteś "laikiem: to i tak sam tych przecieków nie usuniesz.
 • Level 8  
  @Kot-huncwot

  Zrobiłem to co napisałeś - włączyłem centralne + otworzyłem zawory na max. Po ok pół godziny, wskazówka ciśnienia wróciła na poziom 1 bara i tak już została. Wyłączyłęm centralne, zamknąłem zawory na kaloryferach i ciśnienie pozostaje w przedziale 0.8-1 bara (póki co przynajmniej).
  Także sprawdziło się to co napisałeś, dziękuję. Pytanie zatem. CO jest powodem tego, że ciśnienie spadło jak wyłączyłem co i powróciło do normalnego poziomu jak je spowrotem włączyłem? Chciałbym to zrozumieć...

  @W0jtek92 - wybacz, ale niestety dla mnie to zbyt wysoki poziom wtajemniczenia. Jeśli będzie potrzeba to wezwę serwisanta, gdyż samemu się boję takich rzeczy robić. Chociaż opierając się na wypowiedzi Kot-huncwot'a - wydaje się, że nie będzie potrzeba.

  @Piotr77777 - tak, jestem laikiem. Mimo wszystko - dzięki za pomoc.

  Dziękuję wszystkim za pomoc i czekam jeszcze na wyjaśnienie od Kot-huncwot'a.
 • Level 38  
  To oznacza ze masz za malo wody w ukladzie i naczynie przeponowe jest puste gdy uklad jest zimny. Powinienies cisnienie w ukladzie podniesc (dopuscic wody) do chocby 1.1 bara, lub obnizyc o 0.1 bara cisnienie poczatkowe w zbiorniku przeponowym, aby choc troche wody weszlo do naczynia, wtedy nie bedzie takich skokow cisnienia.
  Wlaczenie sie pompy przy zbyt malej ilosci wody w ukladzie (jej brak w zbiorniku przeponowym) powoduje znaczny spadek cisnienia na wskazniku.
  To wlasnie chcial sprawdzic kol. @Kot-huncwot, proszac o wlaczenie kotla i odkrecenie glowic.
 • Helpful post
  Level 21  
  Witam.

  Najprawdopodobiej ciśnienie w instalacji spadło w sposób naturalny w wyniku wyłączenia kotła z pracy w trybie grzania.
  Podałeś na wstępie istotną informację, czyli typ kotła. Z pomocą babci Mozilli sprawdziłem kartę katalogową i instr. obsługi kociołka. I tam jest napisane, że w kotle jest naczynie wzbiorcze 6 litrów, czyli maleństwo. Wygląda toto jak dwie zlutowane patelnie i siedzi gdzieś pod obudową kotła. I instalacja miała absolutne prawo po wyłączeniu z grzania zareagować zauważalnym spadkiem ciśnienia.

  Jak chcesz podrążyć temat, to poszukaj na wiki haseł typu współczynnik rozszerzalności termicznej wody czy rozszerzalność termiczna. I czytaj.

  Jeszcze jedno. Jak przed kolejnym sezonem grzewczym ciśnienie dalej spadnie, to:
  - najpierw obejrzyj wszystkie widoczne złącza w poszukiwaniu śladów wycieku
  - jak nie ma to wołaj serwis.
  Oraz wołaj serwis w przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do pracy kotła, czy smrodku gazu. Gaz, ciśnienie, napięcie 220 + kocioł to jednak zasługuje na szacunek.

  Co do niestabilności wskazań termomanometru. To jest tak naprawdę wskaźnik, a nie przyrząd pomiarowy. Co skutkuje bardzo niską klasą dokładności wskazań i dużą histerezą wskazań. Na histerezę wskazań dobrze robi jeden lub dwa lekkie pstryczki w tarczę, takie analogiczne do pieszczotliwego pstryczka w nos.

  Powodzenia w drążeniu tematów. A jakby co, to pisz :-)
  A jak problem z histerezą, czy klasą dokładności przyrządu pomiarowego, to już wiesz - wikipedia.

  Ja to myślę sobie tak. Jak był wyciek wody przy ciśnieni 1 bar, to i przy 0,5 też będzie. Sezon się skończył, poobserwuj ciśnienie i jak się nie zmienia samo z siebie, to jest dobrze i nic nie cieknie, oczywiście z dokładnością do pstryczka. Jak po włączeniu grzania w przyszłym sezonie wróci 1 bar, to wszystko jest w porządku.

  I jeżeli masz do wykonania przeglądy gwarancyjne, czy zalecany przegląd eksploatacyjny co ileś tam, to rób to. Lepiej zapobiegać niż leczyć.
 • Level 8  
  @Kot-huncwot,
  No już bardziej łopatologicznie nie dało się wytłumaczyć :) - o to mi chodziło i wszystko zrozumiałem. Wielkie dzięki, szacun dla Was wszystkich za okazaną pomoc.

  Jeśli dalej będą problemy to już wiem co robić oraz gdzie szukać.
  pozdrawiam
 • Level 21  
  Witam.

  Jak ktoś zaczyna post stwierdzeniem, że

  eyoFhh wrote:
  jestem trochę lamerem w tym temacie. Przeszukałem forum, ale raczej odpowiedzi, które padają przerastają mój obecny stan wiedzy.


  to jest na najlepszej drodze do zostania mędrcem, albowiem wie, że nie wie i potrafi się do tego przyznać. A mędrcy zasługują na szacunek.
  Wszyscy.
  Potencjalni też......:-)