Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Licznik obrotów WOM w ciągniku

26 Kwi 2013 23:37 7395 16
  • Poziom 8  
    Chciałbym założyć do ciągnika rolniczego licznik obrotów (obrotów/minutę) wałka odbioru mocy, maksymalne obroty to
    1000 obr/min. Proszę o rady na elektronice się za bardzo nie znam, najlepiej jak by się dało kupić gotowy zestaw.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Obrotomierz samochodowy i impulsator na wał. Pewnie trzeba będzie poeksperymentować z ilością impulsów na obrót i skalą. Albo zrobić to z odczytem cyfrowym, choć to chyba zbyt dokładne. Można tez na diodach. Najłatwiej będzie dobrać parametry.
  • Poziom 30  
    Licznik rowerowy, taki z marketu. Mój pokazuje do 999 obrotów.
  • Poziom 8  
    Chyba z tym licznikiem było by najłatwiej i najtaniej to zrobić, tylko jak go zaprogramować i jak ustawić żeby pokazywał obroty na minutę? Po założeniu wałka z maszyny mam jeszcze z 5 cm luzu na wałku z ciągnika w tym miejscu zamontował bym magnes od licznika.
    Licznik rowerowy pokazuje nie RPM, czyli obroty na minutę, a km/h, czyli prędkość na godzinę. Czyli prędkość liniową, a nie obrotową. Ot, taka mała różnica. Tylko po co ci wiedzieć ile metrów pokonał wałek w określonym czasie (licznik dokonuje prostego przeliczenia - każdy impuls, to obrót OKREŚLONEGO ROZMIAROWO koła i sumowanie jego obwodu w jednostce czasu). Jakieś cyferki na liczniku będą migać, ale z rzeczywistością nie będą one miały nic wspólnego.
    No i widać na zdjęciu wyraźnie - KM/H - czyli prędkość liniową, czyli odległość jaką pokona koło o określonej średnicy i obwodzie w czasie. Więc jak to ma się do liczby obrotów wałka?
    Dla twojej wiedzy - przy takiej samej prędkości kątowej i takiej samej liczbie impulsów w czasie, koło o mniejszej średnicy pokona mniejszą odległość od koła od większej średnicy. Co akurat jest łatwe do zrozumienia. Czyli ilość impulsów związanych z obrotami jest taka sama, ale odległości pokonane i tym samym prędkość wyrażona w km/h już inna. Więc jaką średnicę koła przyjmiesz, by odczyt był prawidłowy, a nie jakiś tam, do którego trzeba się przyzwyczaić?
  • Poziom 30  
    Co w takim razie oznacza:
    "rotation per minute"

Obejrzyj zdjęcia dokładnie.
    Na żadnym ze zdjęć, licznik nie wyświetla wartości RPM. Wprawdzie faktycznie jest ona ujęta w liście, tyle tylko że w przypadku każdego prędkościomierza, jest ona nieistotna. Po co ci wiedzieć, z jaką prędkością obrotową kręcą się koła? Przecież masz to od razu przeliczone na prędkość pojazdu. Sam będziesz przeliczać?
  • Poziom 30  
    Błażej napisał:

Na żadnym ze zdjęć, licznik nie wyświetla wartości RPM. Wprawdzie faktycznie jest ona ujęta w liście, tyle tylko że w przypadku każdego prędkościomierza, jest ona nieistotna. Po co ci wiedzieć, z jaką prędkością obrotową kręcą się koła? Przecież masz to od razu przeliczone na prędkość pojazdu. Sam będziesz przeliczać?

Zgadzam się z Tobą niemniej jest ona dostępna i pięknie wyświetlana można ją wyświetlić równolegle z prędkością:
    Licznik obrotów WOM w ciągniku
  • Poziom 8  
    W jaki sposób masz zaprogramowany ten licznik, obwód dla jakiego koła i gdzie masz zamontowany magnes i czujnik?
  • Poziom 30  
    laver190 napisał:
    W jaki sposób masz zaprogramowany ten licznik, obwód dla jakiego koła i gdzie masz zamontowany magnes i czujnik?

W tym liczniku niczego nie trzeba programować, włączasz funkcje "R" (RPM) i już.
    U mnie nie jest nigdzie zamontowany, nie mam roweru, ani ciągnika. Kupiłem go ze względu na obrotomierz ot tak dla zabawy.
  • Poziom 8  
    Dzięki za pomoc, chyba kupię ten licznik i spróbuje go zamontować, tylko tak się zastanawiam czy pomiar będzie wiarygodny bo wałek ma małą średnice.
  • Poziom 30  
    laver190 napisał:
    tylko tak się zastanawiam czy pomiar będzie wiarygodny bo wałek ma małą średnice.

Nie ważne obrót to obrót. Martwił bym się o oryginalny kontaktron zdarzało mu się "gubić" .
    Cóż nie jest to rozwiązanie standardowe, a sam licznik nie jest przystosowany do pracy w ciągniku. Będziesz musiał pokombinować.

Polecam Ci wizytę na pobliskim bazarku (na pewno masz taki gdzieś w pobliżu) i tam szukaj na aukcjach płacisz za przesyłkę a cena prawie ta sama, ja dałem chyba z rok temu 15zł. I musi być wyraźnie napisane RPM.
  • Poziom 8  
    A co myślicie o liczniku rowerowym funkcją pomiaru częstotliwości pedałowania? Wtedy miałbym w jednym liczniku pomiar prędkości jazdy i pomiar obrotów WOM, tylko nie mogę znaleźć jaka jest maksymalna wartość obrotów jaką wyświetla taki licznik, no i koszt to ok. 100 zł. Czy za tą kwotę kupiłbym może jakiś gotowy i lepszy zestaw do tego pomiaru?
  • Poziom 14  
    Zadzwon lub napisz do nich:
    www.maximes.pl
    Mają praktycznie wszystko do pomiaru maszyn rolniczych, od obrotomierzy, prędkościomierzy po liczniki siewu i liczniki motogodzin. Czasami jakąś zmianę Ci zrobią w urządzeniu i bedziesz miał dokładnie to czego chcesz.
    Ja zamówiłem obrotomierz za 141zł, dorzucili mi halotron i koncówki mocy pod które podłączyłem klakson i syrenę, generują sygnal dzwiekowy jak mi sieczkarnia zejdzie zbyt nisko syrena lub za wysoko klakosn z obrotami. Całosc kosztowala mnie 190zł.
  • Poziom 8  
    Zamontowałem licznik rowerowy za 18 zł taki sam jak pisał uzytkownik Płetwa, magnes zamontowałem na wałek w ciagniku przy pomocy obejmy do rur wszystko działa elegancko :D, sprawdzałem z ciagnikiem który ma fabrycznie elektroniczny wyświetlacz i jest tak samo, licznik rowerowy nawet szybciej reaguje na zmianę obrotów. Dziękuję za pomoc, to chyba jest najtańszy sposób na zrobienie licznika obrotów WOM.