Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Napad.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Integra 64 - uzbrajanie po wyjściu

piotrk8 27 Kwi 2013 00:36 4653 29
  • #1 27 Kwi 2013 00:36
    piotrk8
    Poziom 10  

Panowie,
    jaki typ wej/wyj zastosować, żeby integra 64 włączyła czuwanie po wyjeździe z garażu, a właściwie po zamknięciu bramy garażowej (jest do niej kontaktron)?
    czy da się to zrobić bez ustalania czasu na wyjście?

0 29
  • Napad.pl
  • #2 27 Kwi 2013 06:49
    reweriko

Poziom 25  

Kontaktron w bramie garażowej ustawiasz typ 80 (załączenie czuwania).
    Załączona zostanie strefa do której ta linia należy...
    Zalecam sygnalizację akustyczną która ci zasygnalizuję uzbrojenie alarmu....np: Sygnalizatorem zewnętrznym.
    Czas ustawiasz w opcjach strefy.
    Jednak jest problem np: wracasz samochodem do domu i zamykasz garaż....

Napisz dokładnie jak to ma działać

0
  • #3 27 Kwi 2013 12:42
    konradw
    Poziom 19  

Zastanów się nad typem linii 86. WEJŚCIA/WYJŚCIA - FINALNA...
    Sugestia kolegi reweriko słuszna ale dobrze by było, aby kontaktron pełnił również funkcję alarmową. Poza tym kontaktron załączałby strefę bez względu na to czy wchodzisz do domu czy go opuszczasz.
    Pozdrawiam...

0
  • #4 27 Kwi 2013 22:07
    Rysiek2
    Poziom 33  

Finalna wejścia /wyjścia jest najbardziej uniwersalna - trzeba tylko pamiętać o zaznaczeniu w strefie opcji "czas na wyjście nieskończony" i jednak trzeba tą strefę załączyć chociażby kilka godzin przed wyjściem.

0
  • #5 28 Kwi 2013 10:11
    konradw
    Poziom 19  

Zgadza się - trzeba ją załączyć. Ale czy oprócz timerów istnieje inna możliwość załączenia strefy (wykluczając manipulator/pilot)? Wydaje mi się, że nie...
    Nawet inteligentna Integra nie domyśli się sama, że akurat właściciel opuszcza dom i strefa ma się uazbroić :);

0
  • #6 28 Kwi 2013 11:14
    reweriko

Poziom 25  

Można to też zrealizować w dość prosty sposób...
    np: po przez wyłączenie światła lub innego przełącznika w garażu system będzie wiedział że masz zamiar wyjechać...

0
  • #7 28 Kwi 2013 17:13
    Rysiek2
    Poziom 33  

konradw napisał:
    Nawet inteligentna Integra nie domyśli się sama

Oczywiście - cudów nie ma (przynajmniej wśród central) .
    Ogólnie biorąc musi się wydarzyć coś charakterystycznego dla potrzeby załączenia czuwania. To "coś" musi być zamienione na wielkość elektryczną. Sama interpretacja tego zdarzenia przez centralę to już drobiazg.

0
  • Napad.pl
  • #8 28 Kwi 2013 20:33
    piotrk8
    Poziom 10  

Dokładnie ma to działać w ten sposób:
    uzbrajam z manipulatora w garażu, wyjeżdzam, i po zakmnięciu bramy garażowej włącza się czuwanie.

wracam, otwieram pilotem garaż - mam np 30 sekund na rozbrojenie.

kontaktron jak najbardziej ma pełnić rolę alarmową w czasie gdy garaz jest zamnkięty

W tej chwili mam 30 sekund na wyjechanie, a chciałbym, żeby było to bez ograniczenia czasowego

pomysł ze swiatłem dobry, ale brama ma wbudowane oświetlenie które zapala się przy otwarciu i gaśnie kilkadziesiąt sekund po zakmnięciu więc nie używam innych włączników do światła

może wykorzystac czujkę którą mam w garażu, która po wykryciu braku ruchu ... no włąsnie co? dawała by sygnał, żeby załączać czuwanie?

0
  • #9 28 Kwi 2013 20:52
    Rysiek2
    Poziom 33  

Z brakiem ruchu też można ale dużo prościej jest skorzystać z typu reakcji 86-finalna wejścia/wyjścia dla czujki kontaktronowej drzwi garażowych. Specyfika działania tego typu reakcji jest taka, że załączenie alarmu następuje dopiero po końcu działania tej linii.

Dodano po 6 [minuty]:

W praktyce działa to tak:
    Załączasz (uzbrajasz) alarm na klawiaturze i wychodzisz do garażu. Następnie w garażu otwierasz bramę i spokojnie bez żadnych ograniczeń czasowych wyjeżdżasz z garażu. Dopóki nie zamkniesz drzwi garażowych system się nie uzbroi. Kiedy brama się zamknie nastąpi koniec działania linii czujki kontaktronowej a to spowoduje załączenie czuwania w strefie.
    Oczywiście powtórzę, że warunkiem jest oznaczenie w strefie opcji "czas na wyjście nieskończony"

0
  • #10 28 Kwi 2013 22:28
    piotrk8
    Poziom 10  

jest tylko taki problem, ze ten kontaktron należy do strefy czuwającej w nocy, więc nieskonczony czas na wyjscie chyba się nie sprawdzi bo wtedy noc mi sie nie uzbroi

0
  • #11 28 Kwi 2013 22:44
    konradw
    Poziom 19  

A to do tego służy opcja "Skracanie Czasu Na Wyjście" - ale to już może instrukcja resztę powie...

0
  • #12 28 Kwi 2013 22:55
    Rysiek2
    Poziom 33  

Uzbroi się, tylko po uzbrojeniu z klawiatury musisz wpisać po wprowadzeniu hasła sekwencję 9#. Oczywiście jeśli odpowiednio ustawisz opcję w strefie: "skracanie czasu na wyjście" i w opcjach klawiatury "dostępne skracanie czasu na wyjście".

0
  • #13 28 Kwi 2013 23:14
    piotrk8
    Poziom 10  

ok Panowie, spróbuje to ustawić i zobaczymy jak to się sprawdza

pozdrawiam

0
  • #14 23 Maj 2013 20:36
    piotrk8
    Poziom 10  

Ustawiłem tak jak podpowiedzieliście ale coś jest chyba nie tak.
    Uzbrajam alarm i zaczyna się odliczanie czasu na wyjście (25s). Nic nie zmienia otwarcie bramy garażowej w czasie odliczania. Tak ma być?

ps: Nie czekałem do końca odliczania bo nie zawieszałem monitoringu w firmie zewnętrznej.

0
  • #15 23 Maj 2013 22:26
    Rysiek2
    Poziom 33  

piotrk8 napisał:
    zaczyna się odliczanie czasu na wyjście (25s)

Chyba 255 sek. jeśli zaznaczyłeś opcję "czas na wyjście nieskończony".

piotrk8 napisał:
    Nic nie zmienia otwarcie bramy garażowej w czasie odliczania. Tak ma być?

A czego się spodziewałeś?
    Cytat z instrukcji :
    "86. WEJŚCIA/WYJŚCIA - FINALNA - podobnie jak typ reakcji 0. WEJŚCIA/WYJŚCIA z tym, że po załączeniu czuwania i wykryciu końca naruszenia tego wejścia centrala kończy odliczanie czasu na wyjście i rozpoczyna czuwanie."

Jeśli chcesz się przekonać czy wszystko działa to musisz poczekać z otwartą bramą - strefa nie powinna się zazbroić przed zamknięciem bramy.

0
  • #16 24 Maj 2013 00:32
    serg17
    Poziom 13  

konradw napisał:
    Zgadza się - trzeba ją załączyć. Ale czy oprócz timerów istnieje inna możliwość załączenia strefy (wykluczając manipulator/pilot)? Wydaje mi się, że nie...

Ja bym się zastanowił nad zamontowaniem jakiegoś przełącznika dwustanowego pod wejściem ZAŁĄCZAJĄCA CZUWANIE którego przedłużeniem byłby kawałek plastikowej antenki.

Wygląda to tak:

WJAZD - np. pilotem blokujesz czujkę garażową, otwierasz bramę, wjeżdżasz do garażu - tu antenka luźno wisząca z sufitu dotyka maski samochodu i przełącza styk... samochód sobie stoi ty jesteś w domu

WYJAZD - wsiadasz do auta, otwierasz bramę, wyjeżdżasz powoli, antenka się opuszcza - zazbraja alarm (z nieskończonym czasem na wyjscie), zamykasz bramę i linia finalna dokonuje dzieła.

Oczywiście należy się jeszcze zastanowić co w przypadku gdy ty jedziesz rano do pracy a żona z dzieciakami jeszcze śpi - można się bawić w blokowanie wejścia pilotem albo chociażby po prostu pstryczkiem na ścianie w garażu I/O.

0
  • #17 24 Maj 2013 06:20
    reweriko

Poziom 25  

serg17 napisał:
    konradw napisał:

Ja bym się zastanowił nad zamontowaniem jakiegoś przełącznika dwustanowego pod wejściem ZAŁĄCZAJĄCA CZUWANIE którego przedłużeniem byłby kawałek plastikowej antenki.

Wygląda to tak:

WJAZD - np. pilotem blokujesz czujkę garażową, otwierasz bramę, wjeżdżasz do garażu - tu antenka luźno wisząca z sufitu dotyka maski samochodu i przełącza styk... samochód sobie stoi ty jesteś w domu

WYJAZD - wsiadasz do auta, otwierasz bramę, wyjeżdżasz powoli, antenka się opuszcza - zazbraja alarm (z nieskończonym czasem na wyjscie), zamykasz bramę i linia finalna dokonuje dzieła.

Oczywiście należy się jeszcze zastanowić co w przypadku gdy ty jedziesz rano do pracy a żona z dzieciakami jeszcze śpi - można się bawić w blokowanie wejścia pilotem albo chociażby po prostu pstryczkiem na ścianie w garażu I/O.

Nie samowite rozwiązanie :D Mógłbyś wyjaśnić ? Bo nie nadążam.... Co z tym "pstryczkiem" ? :D

0
  • #18 24 Maj 2013 11:11
    Rysiek2
    Poziom 33  

serg17 napisał:

Wygląda to tak:

....i czarcia zapadka jeszcze dodatkowo :):D

0
  • #19 24 Maj 2013 21:00
    piotrk8
    Poziom 10  

Rysiek2 napisał:

Jeśli chcesz się przekonać czy wszystko działa to musisz poczekać z otwartą bramą - strefa nie powinna się zazbroić przed zamknięciem bramy.

czekałem - po zamknięciu bramy strefa się nie uzbraja

niżej screen z dloadx dla czujki garażowej:

są dwie strefy 1 i noc, garaż należy do strefy noc. W garażu jest manipulator do którego podpięty jest kontaktron bramy garażowej. Przy drzwiach wejściowych jest manipulator na którym ustawiony jest nieskończony czas na wyjście. Wbijam na nim hasło , wybieram załącz wszystko, zaczyna się odliczanie z 25 do zera, następnie migają kropki, strefa się nie uzbraja.

Gdzie jest błąd?

0
  • #20 24 Maj 2013 21:40
    Rysiek2
    Poziom 33  

A więc jeszcze raz:
    1. Brama garażowa zamknięta.
    2. Wprowadzasz na klawiaturze hasło i załącza się odliczanie.
    3. Otwierasz bramę garażową.
    4. Czekasz dowolnie długo.
    5. Wychodzisz (wyjeżdżasz) z garażu .
    6. Zamykasz bramę.
    7. System uzbraja się.

Zrób to po kolei i musi działać.

Dodano po 1 [minuty]:

.. no i jeśli zamierzasz otworzyć bramę garażową aby dostać się do klawiatury w celu wyłączenia czuwania to nie zapomnij ustawić czasu na wejście na tej linii.

0
  • #21 25 Maj 2013 05:02
    reweriko

Poziom 25  

Problem masz z przypisanymi czasami na wyjście....
    Na klawiaturze przy wejściu daj np: na 25s
    Na klawiaturze w garażu czas nie skończony !!!
    Odwrotnie jak masz !
    Koledzy kilkakrotnie to sugerowali...

Powodzenia.

0
  • #22 25 Maj 2013 15:23
    Rysiek2
    Poziom 33  

reweriko napisał:
    Odwrotnie jak masz !

Czas na wyjście określa się jako parametr strefy a nie klawiatury.
    Dla strefy w której zaznaczono opcję "czas na wyjście nieskończony" parametr czasu na wyjście określa po jakim czasie w pamięci zdarzeń zostanie zapisany brak uzbrojenia strefy.

0
  • #23 25 Maj 2013 19:26
    piotrk8
    Poziom 10  

ok, Panowie działa jak trzeba.
    Pozostają szczegóły:
    1. Dlaczego mimo takich ustawień manipulatora garażowego jak na zdjęciu, nie ma na nim informacji o odliczanym czasie na wjazd do garażu?. Ok, już widzę, że nie są zaznaczone strefy na pomarańczowo.

2. Na klawiaturze przy wejściu głównym gdy chce uzbroić bez wyjeżdżania z garażu, musze wbijać 9# żeby skrócić czas na wyjście. Da radę to jakoś uprościć, ominąć te 9#?

0
  • #24 25 Maj 2013 20:08
    Rysiek2
    Poziom 33  

Pewnie , że się da. Pytanie jak byś chciał aby to działało?
    Do wykorzystania masz typy wejść skracające czas na wyjście oraz wyjścia mono, timery, strefy techniczne itp. Masz także makra jeśli posiadasz manipulator INT-KSG.

0
  • #25 25 Maj 2013 20:54
    piotrk8
    Poziom 10  

Rysiek2,
    nie mam sensorycznego więc makra odpadają.
    W instrukcji jest opisany typ 89: Kończąca czas na wyjście - o tym mówisz? nadaje się do drzwi wejściowych?

0
  • #26 25 Maj 2013 21:27
    Rysiek2
    Poziom 33  

Niekoniecznie, opisz jaką chciałbyś uzyskać funkcjonalność a ja opiszę Ci jak to zrobić. Oczywiście jeśli podołam :)

0
  • #27 25 Maj 2013 21:36
    piotrk8
    Poziom 10  

Funkcjonalność bardzo prostą. Po wprowadzeniu zmian z garażem, musze teraz dodawać 9# gdy wychodzę drzwiami, żeby integra nie czekała na naruszenie bramy garażowej, a chciałbym, żeby było jak poprzednio, czyli wbijam tylko hasło, włącz wszystko i ok

0
  • #28 25 Maj 2013 22:04
    Rysiek2
    Poziom 33  

Ok musisz założyć użytkownika z prawami do załączania przełącznika mono np.10 sek.
    Wejście wirtualne przypisujesz do strefy "garaż" i ustawiasz typ = 8:wg.wyjścia (ustawionego jako mono), typ reakcji = 81:załącz czuwanie strefy "garaż".
    Wyjście wirtualne ustawiasz typ =83: koniec sygn.wyjść czas 5 sek z wyjścia ustawionego jako mono.
    Wejście wirtualne przypisujesz do strefy "garaż" i ustawiasz typ= 8:wg wyjścia (koniec syg.wyjść) typ reakcji 89: koniec czasu na wyjście.

Pozostaje ustalenie hasła dla załączania przeł. mono.

0
  • #29 26 Maj 2013 07:52
    reweriko

Poziom 25  

Rysiek2 napisał:
    reweriko napisał:
    Odwrotnie jak masz !

Czas na wyjście określa się jako parametr strefy a nie klawiatury.
    Dla strefy w której zaznaczono opcję "czas na wyjście nieskończony" parametr czasu na wyjście określa po jakim czasie w pamięci zdarzeń zostanie zapisany brak uzbrojenia strefy.

Dzięki za wskazówki :D Myślałem że jest to jednoznaczne skoro klawiatura należy do danej strefy....

Co do "parametru czasu" (jak piszesz) określa czas po którym strefa o której mowa uzbroi się lub nie.

0
  • #30 26 Maj 2013 09:56
    Rysiek2
    Poziom 33  

reweriko napisał:
    Co do "parametru czasu" (jak piszesz) określa czas po którym strefa o której mowa uzbroi się lub nie.

Parametr "czas na wyjście" determinuje czas po którym strefa się uzbroi ale w tym konkretnym przypadku (gdy zaznaczono opcję "czas na wyjście nieskończony") tak nie jest. Nie miało by to sensu. Po to jest opcja "czas na wyjście nieskończony" aby finalne uzbrojenie strefy nie odbywało się po określonym czasie.

0