Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Radio Juhas 6073 próba renowacji

dremor 27 Apr 2013 10:34 3966 13
    dremor
    Level 9  
    Witam

Na strychu u dziadka znalazłem radio Juhas 6073 i postanowiłem spróbować je naprawić. Na pierwszy rzut oka radio ma usterki takie jak poniszczone cewki, urwana linka wyboru stacji. Głośnik działa, lecz transformator doprowadzający do niego napięcie ma uszkodzone uzwojenie pierwotne. Gdzieś przeczytałem, że aby przewinąć transformator trzeba liczyć uzwojenia i później nawinąć taką samą ilość z takiej samej grubości drutu. Tu pojawił się problem, bo uzwojenie pierwotne nawinięte jest bardzo cienkim drutem i w liczbie trudnej do zliczenia ( ponad 1000 na pewno). Odciąłem to uzwojenie i teraz nie wiem czy da się ten transformator jakoś przewinąć czy dać sobie z tym spokój i spróbować gdzieś kupić podobne trafo?
    Może ktoś z Was się orientuje jakie przełożenie powinien mieć transformator w takim radiu i od czego to zależy oraz czy istnieje jakiś inny sposób aby policzyć przełożenie. Za wszelką pomoc dziękuję.
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
  • Helpful post
    Futrzaczek
    Admin of Retro group
    dremor wrote:
    transformator doprowadzający do niego napięcie ma uszkodzone uzwojenie pierwotne.

Nie wystarczyło odwinięcie kilkudziesięciu zwojów? W ten sposób, masz zdezelowany transformator.

Użyty tam głośnik GD16,5/2 ma impedancje 4 omy. Przy zasilaniu anody lampy 3S4T, rezystancja obciążenia winna wynosić ok. 8 kiloomów.
    http://frank.pocnet.net/sheets/127/3/3S4.pdf
    Przekładnia oporowa wynosi 2000, napięciowa (pierwiastek z oporowej) to 44,7. Licząc ilośc zwojów uzwojenia wtórnego i mnożąc przez tę liczbę, uzyskasz ilość zwojów po stornie pierwotnej. Zdobądź taki sam drut (to nie będzie trudne), nawiń ładnie i zadziała.
    Zdobycie orygialnego nie będzie proste, ale możesz próbować.
    User removed account
    User removed account  
  • Helpful post
    k24
    Level 23  
    W Juhasach montowane były 2 typy transformatorów:
    1.TW2-322 z głośnikami GD16,5/2 oraz GD18-13/2
    2.TG-"Juhas 90V"
    Różniły się od siebie tylko średnicą drutu i liczbą zwojów uzwojenia wtórnego.
    1. Uzwojenie pierwotne:2600zw. drutem Φ 0,14mm
    Uzwojenie wtórne: 68zw. drutem Φ 0,6mm
    2. Uzwojenie pierwotne:2600zw. drutem Φ 0,14mm
    Uzwojenie wtórne:61zw. drutem Φ 0,69mm
    dremor
    Level 9  
    Quote:
    Nie wystarczyło odwinięcie kilkudziesięciu zwojów? W ten sposób, masz zdezelowany transformator.

1 raz próbowałem przewinąć transformator, do tego uzwojenie pierwotne wydawało się w jakiś sposób poplątane gdyż nie mogłem go odwinąć. Po zdjęciu całego uzwojenia pierwotnego widać upaloną (miejscami czarna) "izolacje" oddzielającą uzwojenie pierwotne od wtórnego. Czy tak może zostać czy trzeba coś z tym zrobić? Da się tę izolację jakoś zmiękczyć żeby łatwiej się odwijała?

Quote:
    Różniły się od siebie tylko średnicą drutu i liczbą zwojów uzwojenia wtórnego.

W takim razie kupię szpulę 100g tego drutu i spróbuję nawinąć. Nawijać uzwojenia trzeba idealnie obok siebie czy jest jakiś szybszy sposób nawinięcia takiej ilości drutu?
  • Helpful post
    Futrzaczek
    Admin of Retro group
    dremor wrote:
    Nawijać uzwojenia trzeba idealnie obok siebie czy jest jakiś szybszy sposób nawinięcia takiej ilości drutu?

Niechlujstwo odbije się tym, że potem uzwojenie będzie za grube i nie wciśniesz rdzenia, więc... Wybór należy do ciebie :D

dremor wrote:
    Czy tak może zostać czy trzeba coś z tym zrobić?

Jeżeli izolacja na drucie uzwojenia wtórnego wydaje Ci się niepewna, możesz je wymienić. To akurat jest tylko kilkadziesiąt zwojów, a będziesz mieć pewnośc, że nie ma zwarć międzyzwojowych.

dremor wrote:
    Da się tę izolację jakoś zmiękczyć żeby łatwiej się odwijała?

Mówisz o lakierze, którym zalane są uzwojenia?
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
    Futrzaczek
    Admin of Retro group
    Motronic wrote:
    Ależ 3S4T pójdzie z kazdym trafo głosnikowym, nawet popularnym TG2,5. Po co kombinować?

Pójdzie, to nawet Maluch na olej napędowy.

Dopóki jest taka mozliwość, warto jest dążyć do oryginału. Akurat wepchnięcie tam TG2,5 nie będzie zbyt eleganckim rozwiązaniem ;) już prędzej TG2. Albo z Szarotki.
    User removed account
    User removed account  
    dremor
    Level 9  
    Izolacja oddzielająca zwoje przypomina grubszy papier który jest dość sztywny, dlatego myślałem że trzeba go jakoś zmiękczyć przed zdjęciem.

Jeśli rzeczywiście te transformatory co podaliście sprawdzą się to takie kupię. Ten który jest oryginalnie w radiu ma jakieś oznaczenia i jest do dostania np. na allegro?
    Transformator TG2,5 ma dalej w nazwie 1 lub 2, kierować się tym przy zakupie czy to nie ma znaczenia? Chciałbym aby transformator zastępczy miał podobne wymiary aby łatwo dało się go przytwierdzić najlepiej w miejscu starego
  • Helpful post
    Futrzaczek
    Admin of Retro group
    dremor wrote:
    Izolacja oddzielająca zwoje przypomina grubszy papier który jest dość sztywny, dlatego myślałem że trzeba go jakoś zmiękczyć przed zdjęciem.

E tam, podważyć z głową i wystarczy.

dremor wrote:
    Jeśli rzeczywiście te transformatory co podaliście sprawdzą się to takie kupię.

Już kapitulujesz?

dremor wrote:
    Transformator TG2,5 ma dalej w nazwie 1 lub 2, kierować się tym przy zakupie czy to nie ma znaczenia?

W tym zastosowaniu - nie ma żadnego znaczenia.

dremor wrote:
    Chciałbym aby transformator zastępczy miał podobne wymiary aby łatwo dało się go przytwierdzić najlepiej w miejscu starego

Przede wszystkim, powinien mieć odpowiednie parametry. Wymiary, oczywiście, też.
    Do przejrzenia: http://www.fonar.com.pl/audio/projekty/trafa/trans7/trans.htm
    dremor
    Level 9  
    Quote:
    Już kapitulujesz?

Trochę ciężko mam sobie wyobrazić nawijanie 2600 zwojów jeden przy drugim, ale jeśli jest to możliwe do wykonania przez takiego nowicjusza jak ja to spróbuję :D
    Z tego co tak wstępnie wyliczałem to 100g drutu powinno w zupełności wystarczyć. Czy taki sam drut można nawijać na cewki w tym odbiorniku (wszystkie są do przewinięcia, prawdopodobnie pogryzione przez myszy)?
    Jeszcze nie sprawdzałem parametrów rezystorów i kondensatorów, ale jeśli byłaby konieczność ich wymiany to wstawiać już nowe czy szukać jakiś dawnych modeli? (może istnieje jakaś strona sklepu z takimi akcesoriami?)
    Jak ocenić sprawność lamp?
    Futrzaczek
    Admin of Retro group
    dremor wrote:
    Czy taki sam drut można nawijać na cewki w tym odbiorniku (wszystkie są do przewinięcia, prawdopodobnie pogryzione przez myszy)?

O ile mi wiadomo, to niektóre z tych cewek są nawinięte licą, a nie znalazła się ona tam przypadkowo ;)
    dremor wrote:
    ale jeśli byłaby konieczność ich wymiany to wstawiać już nowe czy szukać jakiś dawnych modeli?

Najprościej będzie Ci wstawić nowe, ale tak, by móc szybko wrócić do starego rozwiązania. Czyli żadnego wiercenia, cięcia etc. Stare elementy zachowaj.
    dremor wrote:
    Jak ocenić sprawność lamp?

Mierząc ich parametry w wybranym punkcie pracy lub poddając badaniu na mierniku do tego przeznaczonym.

Nie rozmydlaj tematu :!:
    marcin_oizo
    Level 28  
    Zanim zaczniesz mierzyć lampy (a sprzętu do tego zapewne nie posiadasz) nawiń sobie trafko, pouzupełniaj braki, wymień uszkodzone elementy a lampy zostaw na koniec.
    No i zaopatrz się w jakiś zasilacz tudzież baterie anodową i żarzeniową bo to radio jest przecież bateryjne :) Na zasilaczu od szarotki uuchomiłem dwa huJasy :P
    Tutaj dane:
    http://www.trioda.nazwa.pl/fonar/audio/katalog/juhas.htm
    http://www.trioda.nazwa.pl/fonar/audio/schematy/radioamator/1958_09_3.htm
    http://www.trioda.nazwa.pl/fonar/audio/schematy/ksiazki/trusz4_4.htm

Juhasy miały różne obudowy, tym sie nie przejmuj, elektrycznie są identyczne, nawet identyczne z Pionierem B

Pozdrowienia.