Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uprawnienia SEP "D" dla kierownika utrzymania ruchu

27 Kwi 2013 11:30 3264 2
  • Poziom 1  
    Witam, mam pytanie dotyczące uprawnień dla SEP "D" dla kierownika.
    Chodzi mi o to że w zakładzie produkcyjnym nie związanym z elektryka, jest zatrudnionych dwóch pracowników na stanowisku elektryk i oni zajmują się utrzymaniem ruchu, bieżącymi naprawami instalacji elektrycznych a także naprawami maszyn.
    Wiem ze ja jako ich bezpośredni przełożony czyli kierownik powinienem mieć uprawnienia SEP "D" ale nie umiem znaleźć żadnego aktu prawnego który to reguluje.
    Mój prezes wraz z naszym BHP-owcem uważa że nie trzeba mieć takich uprawnień ja się z tym nie zgadzam.

Proszę o pomoc w odnalezieniu takiego aktu prawnego i o Wasza opinie na ten temat.

Dziękuje z góry za pomoc.
    Marcin
  • Specjalista elektryk
    bezy napisał:
    Proszę o pomoc w odnalezieniu takiego aktu prawnego i o Wasza opinie na ten temat.

Akt prawny:
    Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci
    http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20030890828

I opinia:
    Kierownik utrzymania ruchu w zakładzie produkcyjnym powinien ( czyli musi ) posiadać ważne świadectwo kwalifikacyjne dozoru Grupy G1. Inaczej nie powinien zajmować stanowiska kierowniczego brygady elektryków.

A z drugiej strony, jeżeli dyrekcja Zakładu Pracy twierdzi, że nie musi kolega posiadać dokumentu dozoru, aby pełnić nadzór nad elektrykami to po co się upierać i brać na swojego garba wielką odpowiedzialność. Od tego jest kierownik BHP.
  • Poziom 1