Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Co to za antena - identyfikacja po zdjęciach.

kisiel_u 27 Apr 2013 16:41 1863 6
    kisiel_u
    Level 10  
    Witam.
    Znalazłem oto taką antenę na strychu. Z mojej wiedzy tyle powiem, że mocowanie ma w sposób taki, aby odbierała sygnał polaryzacji pionowej, a dipol ma szerokość ok. 81cm, czyli na ~240 Mhz(?)
    Przed dipolem są 3 direktory, a za dipolem brakuje niestety reflektora. W puszeczce znajduje się symtezator, który ma podłączenie pod kabel koncentryczny, ale i zarazem ma kabel symetryczny mocowany do podłączenia kabla koncentrycznego.
    Nie wiem co to za antenka i zastanawia mnie, czy mógłbym jej użyć do odbioru TV DVB-T i czy byłaby lepsza w porównaniu z anteną siatkową.

Co to za antena - identyfikacja po zdjęciach. Co to za antena - identyfikacja po zdjęciach. Co to za antena - identyfikacja po zdjęciach. Co to za antena - identyfikacja po zdjęciach.
  • Helpful post
    leszekpo59
    Level 28  
    kisiel_u wrote:
    Witam.
    Znalazłem oto taką antenę na strychu. Z mojej wiedzy tyle powiem, że mocowanie ma w sposób taki, aby odbierała sygnał polaryzacji pionowej, a dipol ma szerokość ok. 81cm, czyli na ~240 Mhz(?)
    Przed dipolem są 3 direktory, a za dipolem brakuje niestety reflektora. W puszeczce znajduje się symtezator, który ma podłączenie pod kabel koncentryczny, ale i zarazem ma kabel symetryczny mocowany do podłączenia kabla koncentrycznego.

Witaj. Mam podejrzenie, że jest to antena radiowa na zakres UKF oraz na dolne pasmo TV, czyli kanały od 1 do 12. Podłączenia dwóch przewodów do tej anteny , co kiedyś miało miejsce, służyło obsłużeniu radia ( przewód symetryczny - 300 Ω), oraz TV ( przewód koncentryczny - 75 Ω). Moim zdaniem, nie powinna ona sprawdzić się jako antena do odbioru DVB-T, gdyż tu sygnał nadawany jest w zakresie od 21 do 69, czego wspomniana antena nie jest nam w stanie prawidłowo obsłużyć. Co do anten siatkowych, to o ile jest możliwość, to jednak lepiej skorzystać z anteny kierunkowej, z symetryzatorem, a jak nie nie wystarczy, to wspomóc ją wzmacniaczem antenowym. Pozdrawiam.
  • Helpful post
    Błażej
    VIP Meritorious for electroda.pl
    kisiel_u wrote:

Znalazłem oto taką antenę na strychu.

sebus20 wrote:
    sądzę że właśnie do odbioru DVB-T

A sądzisz też, ze ktoś trzymałby na strychu antenę do odbioru sygnału najnowszej technologii? Ktoś był takim wizjonerem?

Widać symetryzator i płaski przewód 300 om. Radio lub kanały 1 - 12.
    kisiel_u
    Level 10  
    Błażej wrote:
    kisiel_u wrote:

Znalazłem oto taką antenę na strychu.

sebus20 wrote:
    sądzę że właśnie do odbioru DVB-T

A sądzisz też, ze ktoś trzymałby na strychu antenę do odbioru sygnału najnowszej technologii? Ktoś był takim wizjonerem?

Widać symetryzator i płaski przewód 300 om. Radio lub kanały 1 - 12.

Hehe czytam co napisałem i sam się z tego śmieję, ;) Chciałem przekazać, że być może byłaby zdolna do odbioru dvb-t. ;)

Skoro już tak przy temacie anten to może jeszcze ktoś wie do czego ta antenka służy? Długość całkowita ok. 150 cm, długość dipola 26cm.
    Małe porządki robię i tak czasem ciekawe rzeczy znajduję jak te antenki, więc szkoda je wyrzucać, bo być może kiedyś będzie potrzebna. :D

Co to za antena - identyfikacja po zdjęciach.
    leszekpo59
    Level 28  
    kisiel_u wrote:
    Skoro już tak przy temacie anten to może jeszcze ktoś wie do czego ta antenka służy? Długość całkowita ok. 150 cm, długość dipola 26cm.
    Małe porządki robię i tak czasem ciekawe rzeczy znajduję jak te antenki, więc szkoda je wyrzucać, bo być może kiedyś będzie potrzebna

Witaj. Podobną antenę mam do swoich eksperymentów. Mam TV z DVB-T, ale głównym źródłem moich programów jest NC+. Niekiedy w ramach zaspokojenia swojej ciekawości, wyciągam tą antenkę i po podłączeniu wzmacniacza przeglądam jaki mam odbiór z naziemnej cyfrowej. W moim miejscu zamieszkania, mam około 60 km do Trzeciewca i troszkę mniej do Kisielic. Jako, że balkon mam od strony zachodniej, to odbieram z Trzeciewca i na 40-60 % sygnał z Kisielic, co w sumie daje mi ponad 30 kanałów DVB-T. A sama antena, to DIPOL, który moim zdaniem bardziej by nadawał się do DVB-T niż siatkowa, o którą we wcześniejszym poście pytasz. Sprawa wzmacniacza, to już po montażu się okaże, czy jest zasadne jego zainstalowanie. Proszę tylko pamiętać, że jeżeli bez wzmacniacza, to montujemy do puszki symetryzator. O ile jest konieczność wzmocnienia sygnału, to proszę symetryzator wyjąć z puszki i w jego miejsce włożyć płytkę wzmacniacza, a przy TV wymienić wtyczkę zwykłą, na tą podłączaną do prądu. Pozdrawiam
    kisiel_u
    Level 10  
    Wielkie dzięki za pomoc ;)