Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wskaźnik laserowy 1000mW - pytania

Pocieszny 27 Kwi 2013 17:26 8880 16
  • #1 27 Kwi 2013 17:26
    Pocieszny
    Poziom 38  

Planuję budowę małego plotera laserowego, raczej do wypalania grafiki niż cięcia. Myślałem o użyciu lasera z jakiejś nagrywarki DVD, ale nie wiem czy nie będzie zbyt słaby. Znalazłem na allegro wskaźnik laserowy 1000mW 532nm (zielony). Aukcja ma tytuł: "ZIELONY LASER MOC DO 1000mW 1 GŁOWICA ŁADOWARKA".

Wskaźnik laserowy 1000mW - pytania

Czy taki laser poradzi sobie np. z wypaleniem wzoru w drewnie lub cięciem niezbyt grubej folii? Czy ta długość fali nadaje się dobrze do takiego zadania?

Chciałbym kupić także okulary zabezpieczające przed takim światłem, ale widzę, że rozrzut cenowy jest ogromny. Czy takie za 100-200zł różnią się czymś od takich za 1000zł? Możecie polecić jakiś sprawdzony i niedrogi sklep?

• #2 27 Kwi 2013 23:14
    ssb.mixer
    Poziom 17  

Moc jest "do 1000 mW" a to oznacza, że nie na pewno nie będzie większy niż ta wartość, więc pewno będzie to jakieś 150mW. A 1W zielonego z baterii to jakiś żart :)

• #3 28 Kwi 2013 09:56
    Pocieszny
    Poziom 38  

Czyli nie ma szans, że moc tego lasera będzie zbliżona do tej podanej na obudowie? Czy ktoś może doradzić, gdzie kupić jakiś "pewny" laser o podobnej mocy i w dobrej cenie?

• #4 28 Kwi 2013 12:16
    ssb.mixer
    Poziom 17  

Pocieszny napisał:
    Czyli nie ma szans, że moc tego lasera będzie zbliżona do tej podanej na obudowie? Czy ktoś może doradzić, gdzie kupić jakiś "pewny" laser o podobnej mocy i w dobrej cenie?

A masz do wydania kilka tysięcy złotych czy myślisz za stówkę taki kupisz?

• #5 28 Kwi 2013 12:40
    Pocieszny
    Poziom 38  

Nie znam się na laserach. Założyłem ten temat, bo coś mi nie pasowało :)

• #7 28 Kwi 2013 13:57
    Pocieszny
    Poziom 38  

A jaką realną moc ma np. laser z nagrywarki DVD?

• #9 28 Kwi 2013 19:40
    Pocieszny
    Poziom 38  

Przeszukując amerykański ebay znalazłem diodę laserową Osram PLTB450 1,4W 445nm (niebieski) z soczewkami za $71 + przesyłka. Czy ta dioda też ma przekłamaną moc?

• #10 28 Kwi 2013 19:45
    ssb.mixer
    Poziom 17  

Pocieszny napisał:
    Przeszukując amerykański ebay znalazłem diodę laserową Osram PLTB450 1,4W 445nm (niebieski) z soczewkami za $71 + przesyłka. Czy ta dioda też ma przekłamaną moc?

Tego nie wiadomo, ale potrzebujesz jeszcze:
    a) zasilacza stałoproądowego
    b) wydajnego chłodzenia, czyli także dobrej obudowy odprowadzającej ciepło oraz chłodzenia
    c) odpowiedniej optyki

a poza tym wiązka jest w postaci paska a nie okrągłej więc średnio nadaje się do plotera bo w zależności od kierunku jazdy plotera wypalone ślady będą miały różną szerokość

http://laserpointerforums.com/f65/osram-pltb450-1-4w-450nm-diodes-77127.html

• #11 28 Kwi 2013 20:04
    Pocieszny
    Poziom 38  

Co do zasilacza i chłodzenia - oczywiście wziąłem to pod uwagę. To jest część opisu z aukcji:

Cytat:
    Listing is for a single 5.6mm Osram PLTB450 1.4W 450nm laser diode mounted in a 12mm x 30mm copper module with leads and a three element glass lens. The copper module upgrade provides a huge improvement in thermal conductivity over the standard brass module for moving the heat away from the diode to your heatsink which gives a much more stable output from the diode.

Sprzedawca pisze o 3 soczewkach w zestawie (wersja bez soczewek kosztuje $65), więc wygląda na to, że odpada dokładanie optyki. Jeżeli skupiona plamka będzie wystarczająco mała, to raczej nie powinno mi to przeszkadzać, że nie jest idealnie symetryczna. Czym ewentualnie mogę zmienić kształt wiązki?

• #12 28 Kwi 2013 20:17
    ssb.mixer
    Poziom 17  

Pocieszny napisał:

Sprzedawca pisze o 3 soczewkach w zestawie (wersja bez soczewek kosztuje $65), więc wygląda na to, że odpada dokładanie optyki. Jeżeli skupiona plamka będzie wystarczająco mała, to raczej nie powinno mi to przeszkadzać, że nie jest idealnie symetryczna. Czym ewentualnie mogę zmienić kształt wiązki?

Wiązka jest astygmatyczna więc nie skupisz w jeden punkt, bo ognisko będzie w innym miejscu dla płaszczyzny tangencjalnej i sagitalnej wiązki laserowej.
    Można soczewkami cylindrycznymi albo odpowiednimi pryzmatami, ale te też kosztuje swoje.

• #13 28 Kwi 2013 20:41
    Pocieszny
    Poziom 38  

Kształt wiązki zależy od koloru czy wszystkie typy diod laserowych mają takie rozciągnięte?

• #14 28 Kwi 2013 21:10
    ssb.mixer
    Poziom 17  

Pocieszny napisał:
    Kształt wiązki zależy od koloru czy wszystkie typy diod laserowych mają takie rozciągnięte?

Kształt zależy od rozmiarów złącza laserowego - czyli to że wiązka nie jest idealnie okrągła jest w zasadzie cechą laserów diodowych. Diody laserowe są bardzo 'wdzięczne' bo są małe, mają wysoką sprawność itp. ale właśnie rozmiar wiązki jest kiepski. Jak chcesz zrobić to tanio, to spróbuj z diodą z DVD, w sieci i tutaj na tym forum są jakieś opisy, ale moc będzie Cię ograniczała do czarnych powierzchni.

• #15 28 Kwi 2013 21:16
    Pocieszny
    Poziom 38  

Docelowo właśnie ma to być głównie do czarnych powierzchni. Pewnie na początek zajmę się laserem z DVD, bo koszt jest niewielki, a zawsze się czegoś nauczę. Jak już zrobię sobie ten z DVD, to pewnie będę próbował z mocniejszymi. Z tego co zauważyłem, ludzie często używają optyki z kieszonkowych wskaźników. Czyżby oryginalna optyka z nagrywarki się do tego nie nadawała?

• #16 07 Lip 2013 22:34
    bolek
    Specjalista - oświetlenie sceniczne

Te z DVD skupisz bez problemu, schody zaczynają się przy diodach "multiomode" (czyli w zasadzie wszystko to co ma powyżej kilkuset mW). Tam właśnie pojawia się problem z prostokątną plamką. Na optyce nie oszczędzaj, chyba że dioda ma ~100mW, powyżej coś dobrego z AR

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME