Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zrzucane z samolotu czujniki wykryją broń chemiczną

exti 28 Apr 2013 00:35 3675 1
 • Zrzucane z samolotu czujniki wykryją broń chemicznąBadacze z należącego do amerykańskiej armii Centrum Chemicznego i Biologicznego w Edgewood pracują nad technologią, która pomoże żołnierzom wykryć zawczasu broń chemiczną. Jej oficjalna nazwa brzmi Global Strike Near Real-Time Battle Data Assessment (NRT-BDA).

  Są to przeznaczone do zrzucania z samolotu walcowate pojemniki o wielkości puszki z napojem, które zawierają czujniki i inne układy elektroniczne, dzięki którym są w stanie wykryć niebezpieczne chemikalia i wysłać ostrzeżenie. Wspomniane czujniki pozwalają na zidentyfikowanie między innymi takich substancji, jak sarin, iperyt (gaz musztardowy), luizyt i chlorocyjan.

  Urządzenia te zbudowano na bazie ręcznego wykrywacza substancji chemicznych JCAD (Joint Chemical Agent Detector). Poza czujnikami w każdym pojemniku znajduje się także odbiornik GPS, akcelerometr, nadajnik radiowy do wysyłania danych poprzez satelity Iridium, oraz bateria. Akcelerometr pozwala wykryć, że pojemnik został wyrzucony z samolotu — otwiera się wtedy mały spadochron — oraz upadek na ziemię, po którym rozkładają się nóżki ustawiające pojemnik w pozycji pionowej. Wbudowana bateria na razie wystarcza na 4–6 godzin pracy, lecz twórcy urządzenia mają zamiar je ulepszyć tak, aby ten czas wydłużył się do paru dni.

  Źródło:
  http://www.army-technology.com/news/newsus-ar...w-remote-sensors-global-strike-nrt-bda-system

  Cool! Ranking DIY
  [Szkolenie 22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  About Author
  exti
  Level 32  
  Offline 
  exti wrote 2385 posts with rating 127, helped 6 times. Live in city Gliwice. Been with us since 2008 year.
 • #2
  seba_x
  Level 31  
  Niedługo będą na ebaju z rozładowanymi bateriami ;-)