Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Alarm w garażu - Jaki wybrać?

28 Kwi 2013 02:37 15042 14
  • Poziom 2  
    Witam. Chciałbym założyć alarm w garażu. Na allegro tego od groma, ale ja nie wiem co mam wybrać bo się na tym nie znam, więc proszę Was o pomoc w doborze sprzętu. Problemem jest fakt, że mam 300-400 metrów do garażu, więc na pewno musi być opcja powiadomienia na telefon gdy alarm się włączy bo raczej go nie usłyszę. Podsłuch otoczenia centrali alarmowej też by się przydał, żeby na darmo nie chodzić i nie sprawdzać czy alarm jest fałszywy czy też nie. Nie chcę się bawić w czujnik otwarcia drzwi, raczej interesuje mnie czujnik ruchu. Koniecznie w zestawie musi być syrena alarmowa. Poważną przeszkodą jest to, że w moim garażu nie ma prądu i nie mam możliwości podłączenia go, więc przydałoby się dobrać odpowiedni akumulator, który by sobie z tym wszystkim radził minimum 2 tygodnie do następnego ładowania. Na koniec garaż nie jest ogrzewany, także dobrze by było gdyby w pełni funkcjonował w minusowych temperaturach.

Pozdrawiam
    Paweł

............................................................................
    Ogłoszenie

Przeczytaj również:

Centrala alarmowa Satel CA-5, konfiguracja - wybrane zagadnienia Zbiór tematów
    Wyjścia (programowalne i nie tylko) central alarmowych
    Jak działają wyjścia alarmowe centrali
    Dwie czujki na jednym przewodzie. Dwie czujki pod jedno wejście centrali.
    Podłączenie dowolnej czujki do dowolnej centrali alarmowej - poradnik
    Jak podłączyć sygnalizator do centrali alarmowej - poradnik[/b]

Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi poradnikami, tematami wyróżnionymi, artykułami, z zakresu systemów zabezpieczeń takich jak domofony, automatyka bram i szlabanów, systemy alarmowe, kamery, kontrola dostępu:
    Poradniki dot. systemów zabezpieczeń

Jeżeli w w/w tematach nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie, zapraszamy na forum:
    Systemy zabezpieczeń

Zachęcamy również do odwiedzenia sekcji Poradniki Ogólne, gdzie znajdziecie materiały z pozostałych działów forum, w tym dla osób rozpoczynających swoją przygodę z elektroniką:
    Poradniki Ogólne
  • OptexOptex
  • Pomocny post

Poziom 25  
    Na profesjonalny zestaw alarmowy w twoim przypadku raczej nie masz co liczyć.
    Stałe zasilanie to podstawa a brak ogrzewania utrudnia dodatkowo temat...
    Proponuję pomyśleć nad rozwiązaniem nietypowym tzn.
    Powiadamianie o wtargnięciu do garażu.
    Cały układ montujesz w samochodzie (rozwiązuje sprawę zasilania -12V z akumulatora samochodu)
    Zewnętrzny czujnik ruchu zamontowany na przykład wewnątrz bagażnika który zostawiasz otwarty gdy samochód jest w garażu.
    Odpowiednia radiolinia np: Gorke do 1000m z zamontowaną sygnalizacją na odbiorniku w domu.
    Inny pomysł powiadamiania to z nadajnikiem GSM jako powiadamianie i ewentualnie sterowanie całością.

Trochę "partyzantka" ale trudno coś lepszego doradzić...
  • Poziom 2  
    reweriko napisał:
    Na profesjonalny zestaw alarmowy w twoim przypadku raczej nie masz co liczyć.
    Stałe zasilanie to podstawa a brak ogrzewania utrudnia dodatkowo temat...
    Proponuję pomyśleć nad rozwiązaniem nietypowym tzn.
    Powiadamianie o wtargnięciu do garażu.
    Cały układ montujesz w samochodzie (rozwiązuje sprawę zasilania -12V z akumulatora samochodu)
    Zewnętrzny czujnik ruchu zamontowany na przykład wewnątrz bagażnika który zostawiasz otwarty gdy samochód jest w garażu.
    Odpowiednia radiolinia np: Gorke do 1000m z zamontowaną sygnalizacją na odbiorniku w domu.
    Inny pomysł powiadamiania to z nadajnikiem GSM jako powiadamianie i ewentualnie sterowanie całością.

Trochę "partyzantka" ale trudno coś lepszego doradzić...

Przyznam, że pomysł dobry, sam bym na to nie wpadł, lecz ja pracuje za granicą i w Polsce jestem co drugi weekend także jak mnie nie ma to auta też, a w garażu stoi motor nowy nabytek i nie chcę go zbyt szybko stracić. Czy jest jakaś opcja, aby instalacje alarmową z dodatkami, które wymieniłem wyżej podpiąć pod akumulator?
  • Poziom 12  
    Można zastosować panel solarny i np Satel micra .
  • OptexOptex
  • Poziom 8  
    Witam,
    brak zasilania to nie problem jest możliwość zasilania alarmu z akumulatora ;)
    A w dodatku panel solarny może go regularnie oraz za darmo doładowywać także myślę ze całość sprawdzi się w twoim przypadku :)
    ps. dodatkowy plus-możesz poprowadzić sobie także oświetlenie Led :)

Wszytko zależy także od funduszy jakie posiadasz,
    alarm składa sie z zasilania- akumulator,
    centralki oraz czujników aktywujących alarm oraz oczywiście dobieramy w jaki sposób ma nas informować a włamywacza odstraszać.
    Garaż jest oddalony od miejsca zamieszkania także dobrym rozwiązaniem będzie moduł GSM który poinformuje cie gdy alarm się uruchomi.
    Możesz zaprogramować tam wiele numerów tel. wiec
    np. wpisujesz także nr. tel. sąsiada
    i gdy alarm sie włączy, sąsiad dostanie sms o aktywacji alarmu.
    Oczywiście może interweniować sprawdzić co się dzieje i w razie potrzeby zadzwonić na policje itp. Kwestia dogadania,
    do tego montujesz np. głośną syrenę która odstraszy włamywacza można jeszcze dodać odstraszacz świetlny itp.
    Jest to świetne rozwiązanie chyba nie do złamania,
    gdyż alarm ma swoje zasilanie wiec działa niezależnie od elektrowni :)
    Wysyła także powiadomienie sms gdy np. akumulator się wyladowuje...
  • Poziom 10  
    A ja powiem że pisanie na temat panelu solarnego jest kompletnie bez potrzeby. Biorąc pod uwagę zwykłą deske 1616 (przykładowo) dla mniej doinformowanych (PC 1616) na akumulatorze 18 Ah spokojnie na 2 tygodnie podtrzyma kilka czujników ruchu. Jedyne co zostaje to posłuch nad którym trzebaby było się zapamiętać. Do kompletu wystarczy zwykłe powiadomienie od satela (moduł GSM) który za 100-150 zł można dostać i kabelek USB za 20 zł którym spokojnie go oprogramujemy. Rozwiązanie tanie i przydatne. Tak jak napisałem jedyny problem to podsłuch. Ale gdyby poszperać po googlach i sklepach można coś pewnie wynaleźć za rozsądną cenę bo myślę że większość osób szuka dobrych rozwiązań za w miarę rozsądną cenę.
  • Poziom 37  
    Witam,

Wszystko się zgadza, tylko zapewnienie zasilania na 14 dni bez 230V to nie lada wyzwanie. Poczytaj ten temat: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2193584.html
    Dochodzi jeszcze temat zabezpieczenia ewentualnych ogniw słonecznych przed zniszczeniem, czy kradzieżą.
    Jeśli w garażu najcenniejszy jest motocykl, trzeba pomyśleć nad mechanicznym sposobem jego zabezpieczenia. Tak aby był czas na reakcję po uruchomieniu alarmu.

Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    zawsze możemy zrobić kombinację 2x12V 7Ah co na 2 tygodnie spokojnie wystarczy na te 2-3 czujki plus moduł GSM. Nie sądzę aby był to wielki problem a DSC za wielkiego poboru prądu to nie ma chyba że przykładowo ca-5 bądź 6 ma mniejszy nie porównywałem w sumie.
  • Admin Zabezpieczenia Stacjonarne
    ratajq napisał:
    zawsze możemy zrobić kombinację 2x12V 7Ah co na 2 tygodnie spokojnie wystarczy na te 2-3 czujki plus moduł GSM
    A może dwa i pół..... W poprzedniej wypowiedzi utrzymywałeś żę wystarczy jeden....Próbowałeś to chociaż z grubsza oszacować?. Zobacz że sama PC 1616 bierze niecałe 100mA czyli przez dwa tygodnie łyknie prawie 30A. A to wszystko w warunkach dla akumulatorów raczej mało komfortowych. ......
    ratajq napisał:
    Do kompletu wystarczy zwykłe powiadomienie od satela (moduł GSM) który za 100-150 zł można dostać i kabelek USB za 20 zł którym spokojnie go oprogramujemy
    kablem USB to możesz sobie co najwyżej moduł satela przywiązać do obudowy. Ale masz rację , żę w przypadku ceny 100- 150 to bardziej " dostać " niż kupić.
    ratajq napisał:
    Tak jak napisałem jedyny problem to podsłuch. Ale gdyby poszperać po googlach i sklepach można coś pewnie wynaleźć za rozsądną cenę bo myślę że większość osób szuka dobrych rozwiązań za w miarę rozsądną cenę
    Pewnie że tak. Prawdziwy instalator profesjonalista przeciez nie pójdzie na łatwiznę sięgając np po mikre czy ropama , które maja juz gotowe wejścia pod mikrofony....

Pozdrawiam

• Poziom 25  
    Wszystkie porady kolegów są do zrealizowania. Jednak w twoim przypadku skupiłbym się nad mechanicznym zabezpieczeniu garażu np: nietypowe; sztaby, skoble, rygle z łamanym kluczem do ich otwierania itp. oraz
    powiadamianie GSM z czujnikami magnetycznymi - co ograniczy pobór prądu z akumulatora.
    Co do podsłuchu ? to nie jestem pewien czy ma to znaczenie skoro ktoś naruszył czujniki otwarcia bramy.. (100% włamanie)
    Głośna sygnalizacja w garażu ? Zdaje egzamin gdy jest to miejsce uczęszczane przez ludzi. Na odludziu działa odwrotnie - Oznajmia intruzowi że jest system alarmowy który trzeba skutecznie unieszkodliwić...
    A nam przede wszystkim zależy aby sygnał o włamaniu dotarł do właściciela.
    Rozwiązania nietypowe są zawsze problematyczne dla włamywaczy.
    Pewniakiem jest też system założony z dobrym sąsiadem (garażowym) na spółkę wtedy na pewno będzie prawidłowa reakcja w razie kłopotu...
    I choć, nie odradzam pomysłów kolegów powyżej to proszę o przemyślenie moich uwag.

Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Witam.
    Podepnę się pod temat.
    Proszę o poradę.

Chcę założyć alarm w wolno stojącym garażu obok domu.
    Garaż posiada instalację elektryczną.
    Zależy mi na tanim, a jednocześnie w miarę przyzwoitym systemie.
    Do centralki podpięty będzie jeden kontaktron oraz max dwie czujki ruchu, sygnalizator optyczno-akustyczny na zewnątrz i akustyczny wewnątrz.
    Chciałbym również aby była możliwość uzbrajania i rozbrajania z pilota.

Jaka instalacja do tego celu byłaby najlepsza ?
    Czy nadawać się będzie najprostsze rozwiązanie Satela - CA-4V ?
  • Poziom 10  
    No tak - tylko, że micra kosztuje ok 800zł, a ja pytałem o coś taniego.
  • Poziom 37  
    Witam,

800 zł. to chyba przesada. Tu: http://www.itchome.pl/centrala-alarmowa-c211.html kosztuje niecałe 510 pln. W komplecie jest obudowa. Musisz dokupić trafo, aku i pilota. Do CA-4V1 potrzebujesz dodatkowo obudowę. Jak ma być na pilota to również odbiornik z pilotami. Robi się z tego straszna rzeźba. Za Micrą przemawia również powiadomienie GSM.
    Niestety, "przyzwoitego systemu" nie zrobisz za 200 pln.

Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Nie liczę ze zmieszczę się z tym w kwocie 200zł ale myślałem, że może uda się coś skompletować za ok 400zł.
    Części nie muszą być nowe - używki również wchodzą w grę.