Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Amatorska instalacja fotowoltaiczna opinie.

skorpion123 28 Apr 2013 11:27 6936 7
    skorpion123
    Level 10  
    Witam chciałbym wybudować własną elektrownię do ogrzania wody 100l. Jestem amatorem i nie chciał bym spalić domu dlatego jestem tutaj z moimi pytaniami, w jaki sposób mogę połączyć bezpiecznie urządzenia.
    Chciałbym połączyć 4 panele fotowoltaiczne 240W 37V bezpośrednio do inwentera prądu invatech 2x650 i do grzałki z termostatem w bojlerze 1500W . Czy to jest możliwe ? W jaki sposób łączyć panele szeregowo czy równolegle (i jakim przewodem o średnicy 4mm czy 6mm)? A może zrezygnować z tego inventera i kupić grzałkę z allegro 2x 500W ale jak zabezpieczę bojler jak nie mam termostatu w grzałce?
    I
    Panel -
    Panel - szeregowo inwenter
    Panel - czy równolegle - 2x650 - grzałka z termostatem 1500W
    Panel -

II
    Panel -
    Panel - szeregowo
    Panel - czy równolegle - grzałka 2x500W i jakie zabezpieczenie?
    Panel -
    memek
    Level 17  
    Nie wiem czy jest sens takiej instalacji. Z tych paneli nie wyciągniesz więcej niż 300- 350W i to w bardzo słoneczne dni. Jeśli to ma służyć tylko podgrzewaniu wody to może lepiej pomyśleć nad kolektorem słonecznym.
    kitolcio
    Level 17  
    @memek i tu się mylisz.
    4 szt paneli 240Wp to prawie 1 KW max, więc nie jest to mało.
    Mam łącznie 1,25 KW paneli podłączonych szeregowo i wpiętych w grzałkę 1 KW w bojlerze 140l w ciągu całego dnia słonecznego temperatura osiąga nawet ponad 70*C, to przy mniejszym zbiorniku można się pokusić o stwierdzenie, że u kolegi może być podobna temperatura a może i wyższa.
    Dziś był dzień całkowicie zachmurzony, padał deszcz i było zimno (około 14 stopni) i pomimo to woda ogrzała się o około 5 stopni.
    Przypuszczam, że kolektor nawet by się nie uruchomił w tej sytuacji.
    Kolego @skorpion123 podłącz panele szeregowo bezpośrednio do grzałki o parametrach około 900W i napięciu 120V bez żadnych przetwornic, bo to tylko obniża sprawność.
    Przewód o przekroju około 4mm będzie miał stratę na 10m mniej niż 1% to jest strata pomijalna, więc wystarczy.
    skorpion123
    Level 10  
    Bardzo dziękuję za wyczerpującą wypowiedz. Jeśli chciałbym w przyszłości rozbudowywać elektrownię, powinienem podłańczać panele do regulatora dalej akumulator i inwenter? czy mogę bezpośrednio do paneli podłączyć inwenter? jak wspominałem ma on dwa wejścia sieciowe wiec zawszę mogę podłączyć dodatkowe użądzenie jeśli woda już się nagrzeje. Byłbym zapomniał grzałki z allegro nie mają termostatów, jak mogę zabezpieczyć swój bojler jeśli okazało by się że mocy jest zbyt dużo?
    kitolcio
    Level 17  
    Przy takiej mocy i pojemności raczej nie będziesz potrzebował termostatu, ale jeśli dołożysz paneli to będzie trochę problemu, bo prąd stały ma to do siebie, że przy rozłączeniu powstaje łuk, który może (raczej pewne) zniszczyć termostat, ale można zastosować przekaźnik półprzewodnikowy z diodą gaszącą albo najlepiej przekaźnik próżniowy.
    Napisz jaśniej co zamierzasz po dokupieniu paneli, tzn. będziesz się wpinał w sieć, czy zrobisz instalację wyspową? (akumulatory)
    skorpion123
    Level 10  
    no to teraz mnie trochę nastraszyłeś, a co jeśli będę chciał odczepić kabel od grzałki, czy to znaczy ze też może powstać łuk i mnie porazić ? Czy mógłbyś wyjaśnić jak dokładnie podłączyć ten przekaźnik próżniowy? Przede wszystkim BHP!! a jeśli chodzi o plany w przyszłości to rzeczywiście chciałbym wpiąć się w sieć i dokupić kilka akumulatorów.
    kitolcio
    Level 17  
    Może nie będę oryginalny, ale na forum było już to dosyć obszernie opisane, więc podam link do tematu: Link
    skorpion123
    Level 10  
    witam, w związku z tym że dostałem maila o tym żeby zakończyć temat, chciałem opisać jaką instalacje zbudowałem, jestem amatorem wiec jeśli coś źle opisze odbierajcie to z przymrużeniem oka. A więc bojler 140L do tego grzałka z trzema innymi grzałkami, jedna 220v 1000W , druga 70V 500W, trzecia 300W 70v. koszt około 200zł na allegro, do tego panele roczne używane 240W 35v koszt jednego około 500-600 zł allegro, połączone szeregowo do grzałki bezpośrednio. No i tak jak to działa : a więc jeśli jest słoneczko cały dzień w sezonie letnim to wodę grzeje do 40 *C z palcem w d.pie, ale jeśli chociaż jeden dzień będzie pochmurny to wtedy już nie jest tak słodko i włączam grzałkę 220V 1000W do prądu na godzinę, i jest gitarka. Przykładowo lato 2013 przez 3,5 miesiące miałem gorącą wodę ponad 40*C resztę miesięcy dogrzewałem. instalację przeliczałem na 120l a jest 140l w bojlerze, osobiście teraz włożył bym 100L i pomyślał nad jakimś zabezpieczeniem. jak narazie nie mam żadnego zabezpieczenia ponieważ temperatura wody nie przewyższyła 60*C Dodam jeszcze że jeśli na bojlerze mam 35*C jest to gorąca woda, na prysznic dla trzech osób ale bez szaleństw :). Mam nadzieją że komuś się przyda ten pomysł bo ja osobiście jestem zadowolony, jeśli macie jakieś pytania piszcie, mogę porobić fotki jeśli komuś się przyda. pozdrawia