Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
AdexAdex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik (regulator) ERS (V1.9) kotła CO Vigas , jak podłączyć

28 Kwi 2013 13:25 5793 15
 • Poziom 19  
  Stałem się posiadaczem sterownika do kotła takiego jak w temacie. (sterownik zdemontowany z niekompletnego pieca co w punkcie skupu złomu).
  Chciałbym prosić o pomoc w podłączeniu sterownika (opisanie konektorów na płytce czyli co i gdzie ma być podłączone).
  Sterownik miał przy sobie tylko kilka przewodów wystających ze skrzynki. Podłączyłem 230V na wejście transformatorka.
  Sterownik ożył i wskazuje różne liczby i litery (jak na zdjęciach niżej).
  Jeśli dobrze rozkminiam to jest tam triak BT136 i pod jego zaciski mam podłączyć wentylator.
  Gdzie wobec tego miałbym podłączyć czujnik temperatury (czyżby ta pomarańczowa kostka?) i pompę obiegową?
  Chciałbym również się dowiedzieć (np. od użytkowników w.w.sterownika pub serwisantów tego typu sprzętu) jak pracuje kocioł przy ustawieniu sterownika na tryby : kocioł rozpalanie i wyłączanie
  oraz przedziałach czasowych : spalanie i żarzenie.
  Planuję zrobić na przyszłą zimę jakiś mały kocioł do ogrzewania nieocieplonego murowanego garażu 32m^2 na takim sterowniku.

  https://obrazki.elektroda.pl/2501765600_1363129380.jpg
  https://obrazki.elektroda.pl/8579799300_1363129378.jpg
  https://obrazki.elektroda.pl/3960282100_1363129377.jpg

  Sterownik (regulator) ERS (V1.9) kotła CO Vigas , jak podłączyć Sterownik (regulator) ERS (V1.9) kotła CO Vigas , jak podłączyć Sterownik (regulator) ERS (V1.9) kotła CO Vigas , jak podłączyć Sterownik (regulator) ERS (V1.9) kotła CO Vigas , jak podłączyć Sterownik (regulator) ERS (V1.9) kotła CO Vigas , jak podłączyć Sterownik (regulator) ERS (V1.9) kotła CO Vigas , jak podłączyć
 • AdexAdex
 • Poziom 19  
  DTR niewiele pomogło .Podłączając na własną rękę (na czuja ) odkryłem (pomarańczowa kostka - czujnik temperatury , VF i VN wentylator tylko nie wiem gdzie podłączyć pompę , myślałem że to HS ale niestety podłączona w to miejsce pompka od pralki nie działała tylko drgał wirnik) do czego służą te piny w postaci wystających bolców?
 • AdexAdex
 • Poziom 19  
  Czy ktoś miał z w.w. sterownikiem kotła ? czy ma on możliwość współpracy z pompka obiegową? Podłączenie równolegle z wiatrakiem (piny HS) umożliwia co prawda jej pracę ale na dłuższą metę to nie wyrobi bo zatrzymuje sie przy niskich obrotach dmuchawy. Jeśli się nie powiedzie na tym sterowniku to przesiądę sie na RK-2001S.
 • Poziom 12  
  Witam. Ten sterownik steruje tylko i wyłącznie silnikiem dmuchawy.
 • Poziom 19  
  To jak regulować pracą pompy w kotle regulowanym przez taki sterownik? jakieś czujniki , termoelementy na rurze z wrzątkiem?
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  partyzancik napisał:
  To jak regulować pracą pompy w kotle regulowanym przez taki sterownik? jakieś czujniki , termoelementy na rurze z wrzątkiem?


  W większości małych instalacji grzewczych pracą pompy nie sterujemy - nie ma takiej potrzeby.
 • Poziom 12  
  > partyzancik
  Przy tym sterowniku, aby pompa obiegowa wody c.o. była załączana/wyłaczana przy określonej temperaturze, należy dokupić sterownik. Zadaniem sterownika będzie załączanie pompy jeśli temperatura przekroczy żądaną wartość (kocioł nagrzeje sie odpowiednio i szybko) oraz wyłączanie jej, jeśli piec wychłodzi się (na skutek wygaszenia). Temperatura załączenia pompy regulowana jest pokrętłem na sterowniku. Orientacyjny koszt sterownika 50 - 100 złotych. I tu chwila zastanowienia się ... Może trochę dołożyć i kupić nowy sterownik kotła z funkcją załączania pompy obiegowej, a tego się pozbyć... Jak działa grawitacja obiegu, to przed wygaszeniem można wyłączyć pompę obiegową manualnie i nie robić sobie kosztów. U mnie już 2 takie sterowniki ERS popsuły się. Teraz Vigas sterowany jest zastępczo z innego układu.
 • Poziom 19  
  Witam . Mam jeszcze jedno pytanie dotyczące podłączenia wentylatora
  podłącza się go pod konektory VF i VN a co podłączyć pod oba konektory oznaczone HS ? czy jest to może do wyłączania wentylatora podczas pracy kotła? (bo są włączone w szereg z bezpiecznikiem i zaciskiem wentylatora na płytce)
 • Poziom 12  
  Witam. Wentylator VIGAS ma silnik, który musi mieć podłączony kondensator tzw.rozruchowy.
 • Poziom 19  
  ok , tzn kondensator jest podłączany do zacisków HS płytki a nie do silnika ? tzn jak do do płytki powinny podobno być podłączone zaciski uzwojenia roboczego(f.główna) , pomocniczego i kondensatora?
  Sterownik (regulator) ERS (V1.9) kotła CO Vigas , jak podłączyć
 • Poziom 12  
  Dmuchawa z kotła VIGAS ma wyprowadzone 4 przewody. 2 przewody w dłuższej koszulce podłączane są do wprowadzonego pod izolację kabla idącego do sterownika. 2 przewody w krótszej koszulce łączy się do kondensatora. Sterownik (regulator) ERS (V1.9) kotła CO Vigas , jak podłączyć
 • Poziom 19  
  to i tak nie zmienia faktu że z 4 podłączeń na płytce (2xHV,VF,VN) wykorzystuje się tylko 2 (https://obrazki.elektroda.pl/3960282100_1363129377.jpg)
  próbowałem uruchomić sterownik podłączając na próbę wentylator z silnikiem indukcyjnym takim jak w starych polskich suszarkach do włosów (http://st-lento.pl/adpics/original/09_2012/504de67ed45705cba87fbb92f.jpg) pod zaciski VF i VN to napięcie pomiędzy konektorami oznaczonymi HS było równe sieciowemu , po złączeniu ich ze sobą wentylator ruszył ale napięcie na jego zaciskach wynosiło około 160V i dość powoli się obracał (przy ustawieniu: kocioł rozpalanie wentylator szybko) ,
  w czym tkwi problem?
 • Poziom 11  
  Witam.

  Chciałbym odświeżyć temat, bo nie znalazłem w nim odpowiedzi na pytanie tytułowe, tj jak to podłączyć.

  VF, VN -wentylator

  N, L -?
  S, H -?

  Do podłączenia jest napięcie zasilające oraz termostat awaryjny.

  Nie chce tego zjarać, a wiedza tu zawarta przyda sie dla innych.
 • Poziom 1  
  U mnie tek kondensator stopił się całkowicie i nie mogę odczytać parametrów.
  W sklepie mnie przegonili z tym czymś

  Czy wiecie gdzie kupić taki kondensator lub jego zamiennik?
  Albo czy może ktoś z was podać parametry tego kondensatora?
 • Poziom 1  
  Witam
  Posiadam taki sterownik w nagrzewnicy vigas 25 N steruje on dmuchawą powietrza(lub prawdopodobnie pompą wodną) ,wirnikiem, czujnikiem temperatury, czujnikiem przegrzania pieca (temperatura max.) i podłącza się go do termostatu pokojowego .
  Działa to bardzo dobrze ma kilka regulacji czasowych , przełączenie na tryb pracy z termostatem pokojowym lub bez regulację ,obrotów wirnika , ustawienia temperatury wyłączania dmuchawy ,ustawienia temp, pieca mogę wysłać fotkę podłączonych kabli z opisem .
  A jeżeli ktoś ma taki sprawny na zbyciu to chętnie odkupię.