Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

XMOS zaimplementuje ADC w swoich mikrokontrolerach przemysłowych

jacu007 28 Kwi 2013 16:11 1323 0
 • XMOS zaimplementuje ADC w swoich mikrokontrolerach przemysłowych Firma XMOS dodała przetworniki ADC do swoich procesorów wielordzeniowych xCORE-Analog, przeznaczonych do zastosowań przemysłowych takich jak czujniki, efektory i sterowniki silników. Firma mająca siedzibę w Bristolu, wyda swoje 6, 8, 10, 12, 16-rdzeniowe mikrokontrolery z przetwornikami ADC nazywając te serię A w odróżnieniu od istniejącej już serii L.

  „16-rdzeniowy mikrokontroler dostarcza wydajność na poziomie 1000 MIPS”, powiedział dyrektor zarządzający Ali Dixon.

  Koncepcja budowy mikrokontrolerów XMOS jest odmienna od tradycyjnej. Zoptymalizowane na niskie opóźnienie reakcji po podaniu sygnału na piny wejściowe, nie posiadają sprzętowych peryferiów. Zamiast tego, korzystając z dużej szybkości tej technologii, peryferia są implementowane programowo używając jeden lub więcej rdzeni na funkcje – w tym szybkie interfejsy szeregowe.

  Odpowiednie oprogramowanie peryferiów, jest dostępne z biblioteki bloków xSOFTip od firmy XMOS, zawierające między innymi real-time Ethernet, USB czy funkcje interfejsu HMI (human-machine interface).

  Takie podejście do urządzeń peryferyjnych nie daje możliwości obsługi sygnałów analogowych, dlatego też oryginalne seria L potrzebuje zewnętrznego przetwornika ADC.

  Chipy serii A, które są kompatybilne pinowo z serią L, zostały wyposażone w 4-kanały analogowe w urządzeniu z interfejsem low pin-count i do 8-kanałów w większych urządzeniach. We wszystkich przypadkach przetwornik jest 12 bitowy i próbkuje z szybkością 1Msampli/s.

  Firma dała możliwość dodania kilku funkcji, które są standardem w konwencjonalnych mikrokontrolerach. Wewnętrzna przetwornica DC/DC dostarcza 1V zasilania na rdzeń z 3,3V szyny używanej przez resztę układu, zapobiegając konieczności podwójnego zasilania.

  Timer watchdog został dodany, jako Power-on reset a także do ochrony przed spadkami napięcia (brown-out). Innowacją jest 128bajtowy RAM always-on, dla trybu najniższego poboru mocy.

  Pobór mocy w trybie uśpienia wynosi jedynie 100µA.
  Szczegółowe informacje o dostępności są na razie tajemnicą. Dixon powiedział, że „układy będą dostępne, jako próbki w ciągu kilku miesięcy a produkcja masowa ruszy w 4 kwartale.”

  http://www.electronicsweekly.com/articles/25/...os-adds-adc-for-motor-control-and-sensing.htm

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  jacu007
  Poziom 22  
  Offline 
  Specjalizuje się w: systemy mikroprocesorowe, raspberry pi
  jacu007 napisał 688 postów o ocenie 72, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Dąbrowa Górnicza. Jest z nami od 2007 roku.