Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MacBook A1185 - Prawie nowa bateria przestała być widziana - 0%

28 Kwi 2013 21:07 4821 3
  • Poziom 9  
    Mam Macbooka Early 2008 (inne oznaczenie: MB402LL/A).
    Kupiłem go wraz z nowo regenerowaną baterią A1185.
    Niestety pech chciał, że przestałą działać. Teraz jestem nie jestem pewien, ale możliwe, że kiedyś chciałem zapuścić laptopa na całą dobę, więc odłączyłem baterie i chodził na samym zasilaczu. Potem niestety po ponownym włożeniu laptop na baterii już nie wystartował. Gdy podłącze zasilacz to nie ładuje, a w systemie wyświetla "Ładowanie nie odbywa się". Także diody led informujące o stanie na spodzie baterii nie działają (albo działają prawidłowo i wskazują po prostu 0% :) ).

Bateria miała tylko 24 cykle ładowań i trzymała > 4h.
    Biorę pod uwagę, że może się rozładowała do zera i leżała trochę i teraz nie chce wstać.
    Dłuższe ładowanie też nie pomagało (dioda od zasilacza MagSafe cały czas świeci na zielono, a podczas ładowania powinna na pomarańczowo).

Trochę parametrów:
    Bateria: A1185
    Liczba ogniw: 9
    Napięcie: 10,8V
    Pojemność: 55Wh
    Sterownik: BQ20Z451
    Zasilacz: MagSafe: 60W

Tutaj screen z ustawień jeszcze jak bateria działała - jak kupiłem, jak widać na górze (86%) działała. 17 cykli

A tutaj screen jak już nie działa.

Ponadto trochę informacji wyświetlanych przez kilka programów na MacOSx:
    MacBook A1185 - Prawie nowa bateria przestała być widziana - 0% MacBook A1185 - Prawie nowa bateria przestała być widziana - 0% MacBook A1185 - Prawie nowa bateria przestała być widziana - 0% MacBook A1185 - Prawie nowa bateria przestała być widziana - 0% MacBook A1185 - Prawie nowa bateria przestała być widziana - 0%

Jakieś pomysły z jej naprawą? Czy wystarczyłoby ją rozkręcić i naładować ogniwa jakimś niskim prądem? Czy konieczna jest zabawa w jakieś przeprogramowanie sterownika. Czy w ogóle taka zabawa byłaby opłacalna? Jeszcze nie rozebrałem baterii, bo się okazało, że potrzeba do niego torxa T3, którego nie mam i muszę sobie załatwić. Próbowałem zmierzyć miernikiem napięcie na styku baterii (tym co komunikuje się z laptopem) - jednak tutaj zero - żadnego wskazania miernika. Chociaż przeglądając kilka podobnych tematów zetknąłem, się że ktoś też miał 0V tutaj -> czyżby jakaś blokada?
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke

• Poziom 23  
    Napięcie może nie wychodzić z baterii, jeżeli masz PIN ID. Musisz połączyć go z masą baterii, żeby wyciągnąć napięcie na zewnątrz. Jeżeli chodzi o Twoją baterię, to faktycznie się zupełnie rozładowała i nie chce mi się wierzyć, żeby leżała poza laptopem tylko dobę tak jak piszesz :) Teoretycznie można otworzyć baterię i podładować pojedynczo każde ogniwo, ale w praktyce jest to pozbawione sensu. Po pierwsze ogniwa są trwale uszkodzone z uwagi na zbyt głębokie rozładowanie, a po drugie w wyniku spadku napięcie kontroler baterii najprawdopodobniej uległ zablokowaniu. Jeżeli chcesz zregenerować tą baterię, to należy wymienić w niej wszystkie ogniwa oraz odblokować kontroler. Sprawdź również, czy bezpiecznik jest cały.
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Poziom 9  
    Fakt, trochę źle się wyraziłem. Odłączyłem na dobę akumulator, ale potem odpaliłem laptopa dopiero po jakiś 2-3 tygodniach.

Rozebrałem akumulator, naładowałem go na początku małym prądem ok 0,3A, a potem ok 1A. Nie mogłem do końca naładować, bo posiadam ładowarkę tylko 12V. W akumulatorze są 3 bloki po 3 ogniwa. Każdy taki blok naładowałem do 4V.
    Owszem teraz wskaźniki led na akumulatorze świecą się 3 z 5. Jednak co było do przewidzenia Macbook dalej nie uruchamia się na samej baterii, w systemie wskazuje że bateria jest naładowana w 67%, że pojemność jest ok 3000mAh z 4600mAh maksymalnej pojemności. Jednak nadal pojawia się informacja "Ładowanie nie odbywa się". Próbowałem wyjąć kabel od ładowarki, jednak wtedy laptop się wyłącza, ot nie widzi tej baterii.

Czy teraz musiałbym przeprogramować sterownik baterii?
  • Poziom 28  
    Nie powinno się zostawiać na tak długi czas baterii kompletnie rozładowanej. Napięcie ogniwa spadło poniżej napięcia potrzebnego do działania samego sterownika. Sterownik mógł się uśpić, albo zablokować. Sprawdź bezpiecznik czy jest sprawny. Nie wiadomo czy na kontrolerze jest standardowe hasło. Zbuduj interfejs pod lpt, nim odczytasz dane baterii i sprawdzisz hasło, interfejs ten działa ze starszymi wersjami be2works. Hasło możesz sprawdzić wersją demo. Jeśli hasło będzie standardowe to możesz zresetować sterownik wersją 2.87 Rizal za 10$, która jest pod lpt i działa 24 godziny.