Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz antenowy DSE TLA-210 - Zasilanie wzmacniacza po długim przewodzie...

dexxtress 29 Kwi 2013 09:53 5229 12
  • #1 29 Kwi 2013 09:53
    dexxtress
    Poziom 6  

Witam.
    Poszperałem trochę w internecie i znalazłem taki oto rodzaj wzmacniacza liniowego:
    "Wzmacniacz antenowy DSE TLA-210 20dB 5V". Jest to wzmacniacz, który porzykręca się do puszki antenowej (tam gdzie włożony jest symetryzator) - jest to tzw. wzmacniacz "rurkowy". Wedle specyfikacji - powinniśmy zapodać napięcie 5V
    (np. z dekodera DVBT). W związku z tym mam do Państwa pytanie.
    Na drodze łączącej ten wzmacniacz z odbiornikiem TV mam około 15m przewodu, i rozgałęźnik "Rozgałęźnik RSI-03 TV/FM 1/2 z jednym przejściem DC AMS" ("przepuszczjący napięcie"). W związku z tym, czy na tej drodze nie będzie na tyle dużego spadku napięcia, że wzmacniacz nie będzie pracował tak jak należy?
    Niestety nie mam możliwości podpięcia bilżej zasilania. Czy takie rozwiązanie będzie poprawne? A może lepiej zastosować regulowany zasilacz, np w zakresie 3.7-12V?

Pozdrawiam serdecznie i proszę o odpowiedź.

0 12
  • Sklep HeluKabel
  • #2 29 Kwi 2013 10:17
    Fotodetektor

Poziom 30  

dexxtress napisał:
    A może lepiej zastosować regulowany zasilacz, np w zakresie 3.7-12V?

Lepiej zastosować wzmacniacz działający między 12-24V i zastosować zasilacz zewnętrzny.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 29 Kwi 2013 10:31
    dexxtress
    Poziom 6  

Ok. Zatem wd przedmówcy lepiej zastosować wzmacniacz
    DSE TLA-200 (zasilany napięciem stałym 12V-24V).
    Mam aktualnie zasilacz 12V. W związku z tym mogę ponowić pytanie. Czy nie będzie takiego spadku napięcia (z tych 12V), na drodze łączącej wzmacniacz z zasilaczem, że wzmacniacz nie będzie pracował tak jak należy? Czy może jednak zastosować wzmacniacz regulowany? Pozdrawiam i proszę o odpowiedź.

0
  • #4 29 Kwi 2013 11:04
    Fotodetektor

Poziom 30  

dexxtress napisał:
    Ok. Zatem wd przedmówcy lepiej zastosować wzmacniacz
    DSE TLA-200 (zasilany napięciem stałym 12V-24V).

ja unikam przekazywania zasilania z tunera

dexxtress napisał:
    Mam aktualnie zasilacz 12V. W związku z tym mogę ponowić pytanie. Czy nie będzie takiego spadku napięcia (z tych 12V), na drodze łączącej wzmacniacz z zasilaczem, że wzmacniacz nie będzie pracował tak jak należy?

Przy 15 m nie będzie dużego i znacznego spadku jeśli przewód koncentryczny masz w dobrym stanie.

dexxtress napisał:
    Czy może jednak zastosować wzmacniacz regulowany?

wzmacniacz regulowany czy zasilacz ?

0
  • #5 29 Kwi 2013 11:52
    dexxtress
    Poziom 6  

Przepraszam najmocniej, przejęzyczenie :P
    Oczywista sprawa, że zasilacz z reg. napięciem. Przewód mam nowy (rok temu było wymieniane). Na zewnątrz mam TRISET 113PE.

0
  • #6 29 Kwi 2013 11:57
    Fotodetektor

Poziom 30  

Nie ma potrzeby regulować napięcie.
    Daj zasilacz 12V i będzie działać.

Ważne, że jeśli dasz wzmacniacz 20dB to możesz zatkać sygnał z anteny.
    Nie wiem ile masz sygnału z anteny z symetryzatorem. Trzeba to sprawdzić.

0
  • #7 29 Kwi 2013 12:33
    dexxtress
    Poziom 6  

Nie wiem co znaczy "zatkać sygnał z anteny" :P
    Generalnie jest sytuacja taka, że aktualnie mam w antenie wzmacniacz 20dB, ale w jego miejsce chcę wstawić symetryzator, a zanim "dokręcić" ten wzmacniacz.
    Powód jest taki, że ten wzmacniacz, który mam teraz jest to taka zwykła płytka, a chcę go wymienić na ten, który podałem wyżej w poście, tj. ekranowany. W niektórych porach dnia mam problemy z jakości na MUX2 (tylko na MUX2), mimo, że siła na wszystkich trzech mux'ach stoi na 91% (to jakość na MUX2 czasami zeskakuje ze 100% na 30% i są problemy). Myślę, że jest to wina kiepskiego wzmacniacza, w zasadzie jestem tego prawie, że pewien, bo wszystkiej inne ewentualności już sprawdziłem. Tak więc pozdrawiam serdecznie.

Jeszcze takie pytanko.
    Czy wzmacniacz:
    http://www.hollex.pl/akcesoria/wzmacniacze/2114-wzmacniacz-dse-tla-200-20db
    jest ekranowany? Chodzi o to czy ja dobrze rozumiem słowo "ekranowany"?

0
  • #8 29 Kwi 2013 17:50
    irekr
    Moderator

Kołowa prze skarpę nadodrzańską nie widać..? W sumie to rzut beretem. Gdyby nie ta górka to sygnał byłby po "byku"... To tylko 16 km..
    W której części Gryfina mieszkasz..?

Skakanie poziomów najczęściej mam miejsce jak coś przerywa lub jest skorodowane...

0
  • #9 29 Kwi 2013 18:30
    dexxtress
    Poziom 6  

Witam. Drobne nieporozumiene. Wiem, że w profilu mam podane, że jestem z Gryfina, ale instalacja antenowa dotyczy innej miejscowości (dokładnie 39.6 km od nadajnika w Kołowie). Naprawdę, prosze mi wierzyć, wszystko już sprawdziłem i jestem prawie pewien, że to wina tego wzmacniacza. Generalnie praktycznie cała instalacja jest nowa - wszystko wg mnie dobrej jakości. Sprawa tak na prawdę dotyczy tylko MUX2. Przez zdecydowaną większość czasu jest 90%-100% jakości, ale zdarzaja się momenty, w których spada np. do 30% i zerwie na chwilę. Siła cały czas mimo wszystko 90%. Pozdrawiam. Wracając do mojego pytania. Czy dobrze rozumiem słowo ekranowany w odniesieniu chociażby do tego wzmacniacza, o którym wyżej pisałem? Generalnie tylko tej kwestii dotyczy moja sprawa. Pozdrawiam.

0
  • #10 29 Kwi 2013 19:43
    irekr
    Moderator

Drobna informacja: wskaźniki poziomu siły i jakości sygnału w "domowych" tunerach są bardzo niemiarodajne. Taki objawy jakie opisujesz to mogą być wahania siły sygnału - wskaźniki działają z dużą zwłoką i pewnych zmian możesz nawet nie zauważyć. Tak naprawdę wskaźnik jakości najczęściej pokazuje stopień poprawnie zdekodowanych pakietów a nie jakość sygnału. Do tego jak korekcja błędy nie nadąża z "poprawianiem" i co jakiś czas bufor zostaje wykasowany a ty masz zrywanie. Coś podobnego jak oglądnie na Youtube przy słabym łączu....

A ten wzmacniacz jest ekranowany, nie wiemy tylko na ile skutecznie..

Jak jest z odbiorem bez wzmacniacza...?

0
  • #11 29 Kwi 2013 19:47
    dexxtress
    Poziom 6  

Bez wzmacniacza jest słabo, nawet bardzo słabo. Przede mną jest las. Pozdrawiam. A czy mógłby Pan się wypowiedzieć odnośnie ekranowania wzmacniaczy liniowych, tzn. czy dobrze rozumiem to pojęcie - tzn. czy wyżej wymieniony wzmacniacz (w temacie) jest ekranowany?

0
  • #12 29 Kwi 2013 19:51
    irekr
    Moderator

Miałem kiedyś podobny - nieco starszy model - w rekach i był w metalowej obudowie. W sumie nie najgorzej zrobiony w porównaniu z chińskim badziewem na płytkach drukowanych.

Próbowałeś sprawdzić inne ustawienia anteny...? Inne kierunki... Bywa że za ściana lasu najlepszy sygnał wcale nie nadchodzi bezpośrednio z kierunku nadajnika. Czasami trzeba powędrować z antena w bok, nieco wyżej lub niżej....

0
  • #13 29 Kwi 2013 20:10
    dexxtress
    Poziom 6  

Tak próbowałem, kręciłem anteną. Było tak, że obróciłem antenę o 20 stopni. Było wtedy 100% jakości (utrzymywało się przez 4 h - przez tyle mniej więcej sprawdzałem). Jak przyjechałem następnym razem po dwóch tygodniach było w tak 70% Antena nie rusza się :P :D. Później w innym dniu przez jakiś czas pojawiło się około 30% i znowy wróciło na 100% :D:D:D Ale przez większość czasu utrzymuje się na wysokim poziomie, że można oglądać. Generalnie chcę tą sprawę rozwiązać, gdyż nie chcę mieć "przerwy" podczas ciekawego filmu :P
    Pisałem już wcześniej - praktycznie już wszystko sprawdziłem.
    Myślę, że dowiedziałem się już wszystkiego co chciałem. Pozdrawiam serdecznie.

0