Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

lampka solarna - nie działa

29 Kwi 2013 10:13 8553 10
  • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    W mojej lampce uszkodzeniu uległ najpierw panel słoneczny(przy pełnym oświetleniu dawał jedynie 1,1V i dodatkowo totalnemu zniszczeniu uległa przetwornica scalona podwyższająca napięcie YX801(zamienniki Q116, JD1803, QX5252). Niestety z powodu niedostępności tych układów chciałbym taką lampę naprawić w inny sposób. Samemu od zera zbudować układ zasilania z 1,2V akumulatorka, ładowanego przez panel z przetwornicą napięcia. Wiem że prościej i taniej kupić nową lampkę, ale chciałbym się też czegoś więcej o konstruowaniu takich układów dowiedzieć, także prosiłbym o podanie schematu takiego układu do lampki solarnej wraz z wykazem elementów. Z góry dziękuję.
    Pomysł mi się podoba bo mam nawet pod ręką pierścień ferrytowy ze świetlówki kompaktowej. Jeżeli mógłbyś doradzić jakie najlepiej wziąć wartości elementów, gdzie wpiąć sterowanie fotoelementem , by jak najmniejszy prąd płynął przez układ w momencie, gdy led nie świeci byłbym wdzięczny. Masz też może jakąś propozycję odnośnie układu nie pozwalającemu się rozładować akumulatorkowi, wydłużając jego czas pracy w ten sposób?
    Dzięki, o to mi chodziło.
  • Poziom 39  
    "Podepnę się" do tematu.
    Mam lampę na układzie JD1803 ale zamiast zwykłej diody LED chciałem zastosować migającą LED. Jednak po podłączeniu dioda świeci cały czas (nie miga). Natomiast przy zasilaniu diody zewnętrznym zasilaczem już od napięcia 2,5 V miga od samego początku (nie ma momentu w którym świeci ciągle). Co może być przyczyną tego, że dioda nie miga w układzie z JD1803?
  • Poziom 39  
    Można jakoś przerobić ten układ aby dioda migała?
    Dołożenie mostka prostowniczego na wyjściu JD1803 nic nie zmienia - dioda świeci cały czas.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Krzychu7 napisał:
    Można jakoś przerobić ten układ aby dioda migała?
    Dołożenie mostka prostowniczego na wyjściu JD1803 nic nie zmienia - dioda świeci cały czas.

Można spróbować czy dodanie elektrolitu za mostkiem nie pomoże.
    Powinien być dużej pojemności i małych wymiarów, np LOW ESR 2200uF/6,3V powinien się zmieścić, nie wiem jak wygląda ta lampka.Poprzez zmianę dławika można zmienić też wartość prądu, by szybciej naładować kondensator, oczywiście dokładając kondensator trzeba by wtedy ograniczyć rezystorem prąd diody, by jej nie uszkodzić przy zasilaniu zbyt wysokim napięciem.
    Co do mojego tematu to znalazłem odpowiednik tych układów solarnych dostępny w Polsce. Jest to PR4403 w cenie około 2-3zł więc jeżeli uszkodzeniu ulegnie lampka za 20zł to jeszcze warto zakupić , natomiast zupełnie bez sensu kupować go do lampek za 3-4zł.