Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bardzo proste radio lampowe

fysiek 04 Maj 2013 20:21 45072 46
    kaka0204
    Poziom 28  
    Profesor AS napisał:
    No teraz piszesz o zasilaniu lam wykonawczych. Ja już nie rozumiem co Ty zaczynasz kombinować

Aby lampa zaczęła prawidłowo działać (mam tu na myśli układ na samych lampach a nie hybrydy) napięcie na anodzie powinno wynosić od 150-200V. Nie ma znaczenia czy jest to magiczne oczko, czy lampa mocy, mówię o popularnych lampach a nie o niskonapięciowych.
    Profesor AS napisał:
    Każda przetwornica posiada swoją sprawność. > Tzn. straty w rdzeniu ΔP (?), straty w przewodniku (zazwyczaj ΔPcu), straty na elementach wykonawczych oraz innych podzespołach bierno - funkcyjnych...

No ok... ale ta lampa (magiczne oczko) pobiera tak znikomą ilość prądu, że nie ma potrzeby męczyć się nad uzyskaniem jak największej sprawności przetwornicy.
    PS. Mały off-top się robi ;)
  • PCBway
    Profesor AS
    Poziom 10  
    kaka0204 napisał:
    Aby lampa zaczęła prawidłowo działać (mam tu na myśli układ na samych lampach a nie hybrydy) napięcie na anodzie powinno wynosić od 150-200V. Nie ma znaczenia czy jest to magiczne oczko, czy lampa mocy, mówię o popularnych lampach a nie o niskonapięciowych.

A czego dotyczy ten projekt autora??? (chyba nie odnosi się do lamp o których piszesz ?)

kaka0204 napisał:
    No ok... ale ta lampa (magiczne oczko) pobiera tak znikomą ilość prądu, że nie ma potrzeby męczyć się nad uzyskaniem jak największej sprawności przetwornicy.
    PS. Mały off-top się robi

Kolego właśnie o tym mowa (to nie jest żaden off-top) przy tak niewielkich poborach energii sprawność przetwornicy ma olbrzymie znaczenie... (Czyli mówiąc prościej, jałowy pobór energii w stosunku do obciążenia w określonym czasie)
  • PCBway
    kaka0204
    Poziom 28  
    Profesor AS napisał:
    A czego dotyczy ten projekt autora??? (chyba nie odnosi się do lamp o których piszesz ?)

Odpowiedziałem koledze multihunter. Pytał się jak zasilić magiczne oczko z 12V, to podsunąłem my pomysł z powielaczem.
    Profesor AS
    Poziom 10  
    kaka0204 napisał:
    Odpowiedziałem koledze multihunter. Pytał się jak zasilić magiczne oczko z 12V, to podsunąłem my pomysł z powielaczem.

No i otóż to.. (rozchodzi się o zasilanie magicznego oczka, a nie samego radia)
    Problematyką tego tematu jest zastosowanie odpowiedniej przetwornicy która by się załączała przy zasilaniu z baterii ... :)
    PPK
    Poziom 26  
    Kurcze, dla mnie rewelka ! Wszystkie noty katalogowe PCC84 mówią o napięciu anodowym 90V a tu działa na 12V. Biorę się do roboty bo aż trudno uwierzyć, że to działa. Mam PCC88 , one mają podobne napięcie anodowe. Spróbuję końcówkę mocy zrobić też na lampie. Mam takie triody miniaturki L cośtam (katalogowo Va min=36V), które leżą w piwnicy już ze 40 lat. No nie do wiary :) !!!

ps. W epoce LED-ów chyba "magiczne oczko" można zrobić na zielonym/niebieskim pasku LED ? Nawet dla efektu, wybebeszyć starą lampę i wstawić do bańki pasek ze sterowniczkiem.
    fysiek
    Poziom 24  
    Witam. Zastanawia mnie po co w tak prostym układzie magiczne oczko? Dla szpanu? Raczej nie jest to jakieś ułatwienie, w i tak bardzo prostym strojeniu. Problemem jest nie tylko napięcie anodowe dla EMxx, ale także napięcie żarzenia. Poziom sygnału jest bardzo mały i raczej na pewno trzeba by go było wzmocnić zanim poda się go na wskaźnik - następna lampa. Z tego co pamiętam (piszę z głowy) paski w EM84 pokrywają się przy napięciu -22V.
    kofi84
    Poziom 11  
    Witam.
    Bardzo ciekawy projekcik. W swojej prostocie zachęca do wykonania. Nigdy jeszcze nie robiłem nic na lampach i w końcu zacznę :) Jestem ciekaw wrażeń odsłuchowych, szkoda że nic nie nagrałeś. Obudowa jak najbardziej ok. 230 V odseparowane. Można dotykać bez obaw.
    mikstu2
    Poziom 27  
    Piękne radyjko, estetycznie wykonane, a przy okazji - gdyby mi ktoś powiedział, że PCC84 będą działać z anodowym 12V nigdy bym nie uwierzył!!! :|
    A rzeczywiście z magicznym okiem to bym sobie dał spokój, bo niby po co ono, niepotrzebny wodotrysk, można dostatecznie dobrze dostrajać na słuch.
    Ja bym tylko dodał przełącznik dla fal średnich - co prawda nie ma już tam chyba żadnej polskiej stacji, ale powinno być sporo zagranicznych, zwłaszcza wieczorem.

fysiek gratuluję naprawdę fajnej konstrukcji!
    SQ9PXB
    Poziom 27  
    Cześć wszystkim!

Musze się przyznać iż czytałem opis tego radia z lekkim niedowierzaniem, jak lampy dedykowane do pracy z napięciem anodowym mogą pracować przy 12V. Moje niedowierzanie było tak duże, że przegrzebałem stare rupiecie i znalazłem jedną PCC84, drugą dokupiłem w necie. Radyjko zmontowałem tak, jak autor tematu - na laminacie, z uruchomieniem nie było żadnych problemów, a jakie było moje zdziwienie gdy usłyszałem bardzo silny i czysty sygnał Jedynki. To DZIAŁA! Jako antenę wykorzystałem odcinek 5m drutu rozwieszony w pokoju. Odbiór jest bardzo silny, słyszę też jakąś słowacką stację:) Tak z ciekawości sprawdziłem, przy jakim najmniejszym napięciu radio będzie pracować, wyszło ok 8-9V, ale odbiór jest znacznie słabszy niż przy tych 12:)

Co do wypowiedzi niektórych osób odnośnie bezpieczeństwa - nie przeginajcie, to że wystają świecące lampy nie znaczy, że od razu jest tam 200V.

Poniżej moja wersja odbiornika, jeszcze bez układu rezonansowego.

Podczas zabawy z odbiornikiem, zauważyłem dziwny, nieprzyjemny efekt, mianowicie dźwięk nie był do końca czysty, sprawiał wrażenie przesterowanego. Zacząłem więc szukać przyczyny, jak się okazało wina leżała w sprzężeniu drugiego stopnia w.cz. z detektorem siatkowym. Detektor obciążał wzmacniacz, w wyniku czego górna połówka sygnału w.cz. była przytłumiona. Zobrazowane to jest na zdjęciu oscylogramu (przepraszam za jakość, ale musiałem zrobić zdjęcie telefonem, gdyż nie miałem pendriva pod ręką aby zrobić bezpośrednie zrzuty z oscyloskopu :) )

Rozwiązanie było proste - dodatnie dodatkowego rezystora szeregowo z siatką lampy, oraz zmiana wartości rezystora 470k na 100k i kondensatora 33pF na 2.2 nF (na schemacie czerwoną czcionką).

Efekt modyfikacji obrazuje oscylogram :

Uważni obserwatorzy zauważą, o ile zwiększyła się amplituda sygnału, a co za tym idzie poprawa czułości odbiornika
    raczek3
    Poziom 22  
    A mnie korci żeby zbudować wersie zasilaną wysokim napięciem anodowym. Jak tylko znajdę czas wezmę sie za to.
    multihunter
    Poziom 25  
    Nie do końca tak jest, że wzrost wzmocnienia poskutkuje od razu wzrostem czułości radia
    bo jeżeli radio widzi szum z anteny, to jego przyrost nic nie da, bo wzmacniasz jednocześnie szum i sygnał
    Preskaler
    Poziom 37  
    Trochę z opóźnionym "zapłonem" przeczytałem temat ale myślę, że jeszcze nie dostanę ostrzeżenia za "wykopki"?
    Śmieszy mnie i trochę drażni teoretyzowanie n/t ew. rozbudowy takiego sprzętu. Moje zdanie jest takie - najpierw zrób a potem dyskutuj! Zwiększenie napięcia zasilającego nie tyle wzmocni szumy co da większe wzmocnienie w.cz. a to skutkować może sprzęganiem się układu. Zawsze to występowało u mnie przy dwóch stopniach w. cz. i ratowałem się zwykle tym, że świadomie ZMNIEJSZAŁEM napięcie zasilające te stopnie aż do momentu ustąpienia wzbudzania.
    Druga sprawa - przetwornica. Nie do zrealizowania (prawie) w tym układzie bo zakłócenia przez nią produkowane w praktyce uniemożliwią odbiór. Tego oczywiście nie sprawdzałem praktycznie ale proszę przeczytać dokładnie jeszcze raz temat bo tam jest wyraźnie napisane, że zakłócenia odbierane przez ten OR pochodziły z zbyt bliskiej obecności ładowarki!
    Gratuluję Wszystkim, którzy zbudowali i uruchomili ten OR a szczególnie Autorowi tematu oraz koledze, który wymyślił ten układ w celu odstresowania się!
    P.S.
    Zakłócenia w dzisiejszych czasach to zmora AM i nie tylko a ich źródłem mogą być prawie wszystkie urządzenia elektryczne. W swojej praktyce "dały mi w kość" żarówki oszczędnościowe, termometr cyfrowy, wszelkie urządzenia w stanie "czuwania" itd. O komputerze już nawet nie wspomnę.
    fortunat70
    Poziom 8  
    Mam jeszcze takie pytanie na schemacie jest symbol potencjometru montażowego z podpisem 100kB. Co oznacza to "B"? rozumiem że poprostu 100k ohma?
    mikstu2
    Poziom 27  
    fortunat70 napisał:
    Mam jeszcze takie pytanie na schemacie jest symbol potencjometru montażowego z podpisem 100kB. Co oznacza to "B"? rozumiem że poprostu 100k ohma?

Stosowanie potencjometru montażowego jest trochę bez sensu gdy chodzi o regulację siły głosu. Powinien być normalny potencjometr, i wtedy B onacza charakterystykę logarytmiczną.
    DJCheester
    Poziom 16  
    Witam

Fajne radyjko - jak odbiera długie to już mi sie podoba poza tym nie wymaga wysokiego napięcia to juz ogólnie jest super - biorę się za wykonanie - zasilanie wezmę z zasilacza od laptopa 19V myślę że będzie ok poza tym mam jedno pytanie nie mam lampek PCC84 za to mam PCC88 czy te lampki mogę użyc

Pozdrawiam .....

Moderowany przez Kuniarz:

Temat archiwalny, zamykam.