Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spadek cisnienia C.O w piecu IMMERGAS NIKE MINI

25 Lut 2005 21:36 21192 21
 • Poziom 12  
  Od pewnego czasu zauważyłem że spada cisnienie w obwodzie C.O na piecu IMMERGAS NIKE MINI. Po uzupełnieniu wody w obwodzie C.O do poziomu 1,6 bara w ciągu doby ciśnienie spada ponizej 1 bar-a. Nigdzie nie zauważyłem wycieku wody na kaloryferach i rurkach wykonanych w miedzi, ale część rurek jest schowana w ścianie więc trudno jest mi to do końca sprawdzić. Wcześniej zauważyłem lekki wyciek wody spod pieca (nie wiem czy z obiegu C.O czy ciepłej wody) ale od pewnego czasu zjawiska (wycieku) nie zauważyłem. Pieca jeszcze nie rozbierałem. Czy jest to możliwe że gdzieś na piecu uchodzi powietrze z obiegu C.O czy raczej jest to wyciek do mury w nitce C.O.
  Osoby znające sie na temacie prosiłbym o poradę.
  I jeszcze jedna sprawa piec ani nitka CO nie posiada zaworu odcinającego tak żeby odciąć nitke CO od reszty pieca i sprawdzić czy wtedy spada ciśnienie.
  Pozdrawiam
 • Poziom 14  
  Z obiegu C.O. żadne powietrze Ci nie uchodzi, bo go tam nie ma (oczywiście, masz obieg zamknięty, skoro masz 1,6 bara w instalacji). Jest tylko jedna możliwość-wyciek w ścianę. Jak mi w domu źle połączyli plastiki wody w ścianie, to wyciek pojawił się dopiero po paru miesiącach. Jeśli znasz trasę prowadzenia instalacji, pozostaje Ci tylko obserwacja ścian. A i to jest niemiarodajne, bo u mnie wyciek był w piwnicy, a wadliwe łącze na piętrze.
 • Poziom 28  
  Nie pozostaje nic innego niż tak jak napisał gipter obserwacja miejsc gdzie są zabudowane rurki, lub:
  -odłączyć kocioł i zwiększyć ciśnienie wody może szybciej pokaże się wyciek,
  - jeśli pamiętasz gdzie są połączenia rur odkuwać po koleii i obserwować wyciek
 • Poziom 12  
  Niestety mieszkam w tym mieszkaniu dopiero kilka miesięcy i jest to moja pierwsza zima. Powietrze chyba się znajduje w górnej części zbiornika wyrównawczego który zabudowany jest w piecu, od góry jest niezabudowane dojscie do tego zbiornika na ktorym znajduje sie zawór przypominający do złudzenia zawór w kołach samochodowych z identycznym trzpieniem do spuszczania powietrza. W momęcie gdy go naciskam wylatuje z niego powietrze podobnie jak z dętki i wtedy ciśnienie leci w dół, myslałem że może on przepuszcza ale próba na ślinę (podobnie jak w rowerze) nic nie wykazala. Oczywiście spadek cisnienia zauważalny jest przy wylaczonym piecu.

  Dodano po 8 [minuty]:

  Może należy całe powietrze wypuścić przez ten zawór i uzupełniac wode, ale tutaj mogłby poradzic ktos znajacy sie na CO i podobnych piecach, ja niestety niemam do niego zadnej instrukcji i nie wiem czy tak sie go odpowietrza i czy wogóle się go odpowietrza ale może się mylę
 • Poziom 14  
  No widać żeś w instalacjach zielony. W tym zbiorniku powietrze ma być!!! W środku jest membrana, która oddziela wodę od tego powietrza. W miarę rozgrzewania się wody, jej objętość zwiększa się i powietrze w tym zbiorniku ma to kompensować. Gdyby tego nie było, to ciśnienie niebezpiecznie może wzrosnąć, łącznie z rozwałką pieca albo rur, albo kalafiorów!! Jak upuściłeś z baniaka powietrze to musisz go uzupełnić na zimnym i nie pracującym C.O. Wartość ciśnienia w tym zbiorniku powinieneś mieć podaną w dokumentacji pieca, albo dowiedz się w serwisie i uzupełnij pompką samochodową z manometrem. Ciśnienie w instalacji też ustala się na zimno. A instalację C.O. odpowietrza się tylko przez odpowietrzniki w kalafiorach!!! No chyba że Twój piec ma jeszcze osobny odpowietrznik.
 • Poziom 12  
  Otworzyłem zawór tylko na ułamek sekundy i było to tylko psyknięcie powietrza.

  Dodano po 13 [minuty]:

  Masz rację bo ciśnienie na manometrze gwałtownie spadło, dlatego jeżeli ktoś z kolegów ma instrukcję z takiego pieca to prosiłbym o kontakt. Wątpię czy w serwisie udzielą mi takiej informacji, raczej będą chcieli sami przyjechać by serwisować piec
 • Poziom 14  
  Wejdź na www.immergas.com.pl i może coś znajdziesz w pdf ach?

  Dodano po 17 [minuty]:

  Z tego co wyczytałem w pdf, to Twój piec ma naczynie 6 litrowe. W sklepie z takimi szpejami dowiesz się jakie ciśnienie ma być w takim zbiorniku (powinni to wiedzieć). Jak chcesz uzupełnić ciśnienie - to spuść wodę z instalacji (0 ciśnienia na manometrze) napompuj baniak. I dopiero uzupełnij wode w instalacji do zadanego w instrukcji ciśnienia. Ciepłych kalafiorów Ci życzę i szczelnej instalacji.

  Dodano po 2 [minuty]:

  http://www.immergas.com.pl/php/produkty_opis.php?id_zakladki=10&id=124
 • Poziom 12  
  Witam.
  A ile pięterek chatka kolegi jankurt posiada? Bo to ciśnienie 1,6 bara to dość spore... A tak sobie zadywagowałem, bo miałem identyczny problemik z piecykiem firmy IMMERGAS (troszku inny model). Się okazało, że woda ciekła tuż pod piecem (partacko poskręcane śrubunki, jedna uszczelka (w pobliżu zaworu trójdrożnego) zniszczona w trakcie montażu (piece wówczas wędrowały do nas w kawałkach). Problem pojawił się kiedy zachciało mi się eksperymentować i podniosłem ciśnienie do 2 barów. Po lekkim puknięciu się w czoło doszedłem do wniosku, że na moje 3 kondygnacje 1,1 bara to aż zadość. Może więc przegląd szczelności pieca i niewielkie obniżenie ciśnienia załatwi sprawę. Na marginesie dodam, że wycieki były prawie niewidoczne. Z uwagi na niewielką pojemność instalacji wystarczyło, że troszkę wody ubyło (i zaraz odparowała) i już ciśnienie zaczynało gwałtownie spadać.
  Swoją drogą naczynie wzbiorcze to niech kolega dodmucha, bo jak będzie bez powietrza to się po pierwsze zniszczy (szlag trafi membranę) a po drugie - dopiero będzie ciśnienie skakać.
  Pozdrawiam,
  GAD
 • Poziom 12  
  Mieszkanie nie jest duże 50m2, a wartosc ciśnienia 1,6 bar-a podał mi poprzedni właściciel mieszkania, Centralnego na razie nie włączam (grzeję elektrycznie i piecykiem naftowym ZIBRO) do momentu gdy wszystko będzie O.K. Stronę immergas.pl odwiedziłem, ale w dołączonym katalogu pdf nic szczególnego niema, dane techniczne ogólne i nic więcej.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Pod piec podłożyłem gazetę i nie widać na niej żadnych sladów wody a ciśnienie w ciągu nocy znowu spadło mi o 0,5 bar-a
 • Poziom 14  
  0,5 w ciągu nocy, to dużo , za dużo. Popytaj sąsiadów czy czegoś na swoich ścianach nie zauważyli, bo z Twoich zeznań wynika, że niestety idzie w ścianę, obym się mylił. Ale gdzieś ta woda musi się znaleźć. Gorzej jak to gdzieś pod flizami cieknie. Jak odpadną to się dowiesz.
 • Poziom 28  
  Ciśnienie w zbiorniku przeponowym powinno być około 0,8bara.
  Dokładnie wg wzoru: p=pst+0,2 [bar].
  pst - ciśnienie hydrostatyczne na poziomie króćca przyłącznego naczynia wzbiorczego [bar]
  Tak jak napisał gipter jest to ciśnienie w przestrzeni gazowej naczynia, panujące przed przyłączeniem naczynia do instalacji i w takim stanie należy go sprawdzić.
 • Poziom 14  
  Pisać można różne rzeczy. Nie wypowiem się, bo nie miałem z tym nic do czynienia. Może to i dobre??
 • Poziom 12  
  Witam.
  Jak napisał Gipter 0,5 bara to bardzo dużo.
  Mogę zaproponować metodę, którą zastosował hydraulik w podobnym przypadku w domku mojego kolegi.
  Po spuszczeniu wody z instalacji (odłączony piec na zasilaniu, powrót zamknięty zaworem) podłączył do zasilania kompresor, potraktował instalację powietrzem pod ciśnieniem ok. 5 barów i biegał po mieszkaniu ze stetoskopem.
  Przytaczam tutaj ten pomysł raczej jako ostatnią deskę ratunku gdyż według mnie jego skuteczność jest raczej wątpliwa. W rzeczonym przypadku pan majster twierdził, że "wysłuchał" przeciek, ale i tak skończyło się kuciem w paru miejscach bo było więcej niż jedna nieszczelności.
  Oczywiście, aby tą metodę zastosować należy przynajmniej w dużym przybliżeniu znać rozkład instalacji w ścianach/podłogach mieszkania.
  Pozdrawiam,
  GAD.
 • Poziom 14  
  No ciekawe, ciekawe. Przy okazji może wysuszy poprzednie zalanie w ścianie ;-))).
 • Poziom 12  
  Najgorsze jest to że niema zaworu na zasilaniu i powrocie C.O, rurki mied ziane poprzez śrubunki wchodzą bezpośrednio do pieca. Jedyny zawór to zasilanie zimnej wody i gazu. Przeprowadzę próbę ze środkami uszczelniającymi o ewentualnych efektach tygo eksperymentu napiszę na forum. Jeżeli to nie pomoże zostanie mi albo odcięcie instalacji w ścianie i położenie nowej powierzniowej lub kucie muru.
 • Poziom 14  
  Zamiast podłączonego pieca możesz zaślepić jeden koniec, a do drugiego podłączyć sprężarkę. Pewnie będą odpowiednie redukcje. No ale to już sam ustalić. A przy okazji (nie życzę) nowej instalki, to zamontuj zawory odcinające przy piecu. Powodzenia
 • Poziom 15  
  Jeżeli ciśnienie nie spada do zera to znaczy że naczynie jest za słabo napompowane, jeżeli woda spada do końca to masz problem. Mały wyciek jest trudno znaleść z powodu bieżącego odparowywania wody. Miałem przypadki że takie cudo lokalizowałem po długich miesiącach i to tylko dlatego że pojawiał się nalot patyny na złączce lu grzejniku czy pod piecem. Próby na wysokie ciśnienia nic Ci nie dadzą. Jeżeli chcesz zrobić próbę szczelności to musisz opróżnić instalasję z wody i zrobić próbę na powietrze o ciśnieni 15 mbar. Możesz to zrobić za pomocą manometru wodnego z tzw u-rurki. Różnica poziomów ok 15 cm. A miejsce lokalizuj za pomocą piany z mydła i pędzla.
 • Poziom 12  
  Cytat:
  miejsce lokalizuj za pomocą piany z mydła i pędzla

  no i oczywiście: tomografu komputerowego, a także laparoskopu - bo o ile dobrze zrozumiałem - jankurt za wszelką cenę chce uniknąć prucia ścian i podłóg. :sm16:
  Pzdr,
  GAD.
 • Poziom 15  
  Po za ścianami i podłogami pozostaje jeszcze sterta miejsc na grzejnikach przy odpowietrznikach korkach dławicach na zaworach oraz śrubunkach. Można od razu zakładać najgorsze ale należy najpierw wykluczyć coś co może być pod nosem. Pisałem jeszcze jak sprawdzić samą szczelność instalacji. A tomograf to może zostawmy na później. Co do nietypowych metod detekcji przecieków to temat otwarty ponieważ już wielokrotnie przy trudnych tematach kombinowałem jak to zrobić. Termometr z zdalnym pomiarem temperatury nie zdaje egzaminu, można tylko zlokalizować gdzie idą rury. Był w projekcie jakiś czujnik wilgotności ścian i posadzek oczywiście bez inwazyjny, tylko pytanie gdzie i czy takie cudo istnieje.
 • Poziom 14  
  Napisz czy problem rozwiązałeś .Bo jest jeszcze coś o czym nikt nie napisał.Ciś. w bańce około 1,2bar przy pustym układzie,w instalacji niezależnie od wielkości zalecane 1,5-1,8bar.
 • Poziom 11  
  To jak rozumiem ja mam też zamknięty układ bo mam ciśnienie w instalacji co?,i mam też gdzieś wyciek ale chyba gdzieś w piecu,no i ciśnienie spada ,bo na grzejnikach,na podłodze nie ma śladu,mam piec SAS-a