Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

dobór projektora i odległości do wielkości pomieszczenia

Grzegorz_n 29 Apr 2013 14:05 9615 11
    Grzegorz_n
    Level 15  
    Witam :)

Na początku powiem/napiszę tak, iż nie zdawałem sobie sprawy z tego, że dobór projektora w stosunku do wielkości pomieszczenia, jest tak trudny ;-) Właśnie w tej sprawie piszę tutaj i proszę o pomoc.

Jestem w posiadaniu sali konferencyjnej, którą remontuję i w której chcę zamontować projektor multimedialny. Problem polega na tym, że nie chcę kupować na początek projektora, tylko dopiero za jakiś czas, jednak muszę już teraz zamontować uchwyt i kable do projektora, aby można było z niego korzystać, gdy ktoś obcy przywiezie projektor ze sobą i będzie chciał go podłączyć. Oczywiści już teraz zastanawiam się nad tym, jaki projektor zakupię w późniejszym czasie i chciałbym to zgrać na tyle dobrze, żeby póki co móc korzystać z obcych projektorów, a docelowo zamontować swój. Jak to wszystko dopasować, uśrednić, przewidzieć, nie mam bladego pojęcia.

Czy jest mi ktoś w stanie pomóc w tym temacie???

Sala ma wymiary:

szerokość 5,60 m - na tej ścianie będzie odbywała się projekcja
    długość 9.30 m
    wysokość 3,40 m

Ponieważ sala jest dosyć wysoka, można pomyśleć o tym, aby projekcja była wyświetlana nad głowami osób siedzących w rzędach (jeden rząd za drugim), bo w tym wypadku unikniemy tego, że osoby z końcowych rzędów będą widziały obraz przez ramiona innych.

1. Na jakiej odległości i wysokości, zamontować uchwyt na suficie.
    2. Jakie wymiary powinna mieć półka, na której stanie projektor, żeby zmieściło się na niej, kilka standardowych/popularnych projektorów?
    3. Jak długi może być kabel video, aby nie powstawały zakłócenia i zniekształcenia obrazu?
    4. Gdzie kupić ww. kabel?
    5. Przyszłościowo... o jakim projektorze mogę pomyśleć, żeby nadawał się do projekcji prezentacji (PowerPoint), videoclipów, filmów, karaoke (nie koniecznie w HD), ale żeby to był kompromis, pomiędzy ceną, a jakością samego projektora i jego możliwości. Nie ukrywam, ze czym tańszy, tym lepiej, ale również zdaję sobie sprawę z tego, że tańszy sprzęt ma zapewne mniejsze możliwości, a ja sam nie wiem, co do tego typu celów wykorzystam lub nie.

Domyślam się, że temat nie jest łatwy, ale jeżeli Ktoś z Szanownych forumowiczów może podpowiedzieć coś w temacie, to każda wskazówka będzie dla mnie bezcenna.

Z góry dziękuję :)

Pozdrawiam :)
    Grzegorz
    kudłaty79
    Level 15  
    Witam. Zapytam na początek ile jest okien w sali i czy jest możliwość ich całkowitego zasłonięcia okien,bardzo ważny parametr dotyczący jasności projektora. Zawsze możesz skorzystać z kalkulatora do zgrubnych obliczeń odległości od ekranu. Do zastosowań z różnymi projektorami jest gorzej bo mają różne parametry odległości do wielkości obrazu, chyba że ktoś ma projektor z zoomem.
    Jeśli chodzi o kable to ja osobiście włożył bym różne standardy od d-sub przez hdmi oraz Composite video. I kable np do sterowania ekranem. Naprawdę lepiej teraz włożyć niż później kuć.

Pozdrawiam
    Grzegorz_n
    Level 15  
    kudłaty79 wrote:
    ile jest okien w sali i czy jest możliwość ich całkowitego zasłonięcia okien
    Okien jest 3 sztuki. Będą rolety. Jeszcze nie wiem, czy z tkaniny do całkowitych zaciemnień, może do półmroku, żeby nie zrobić "grobowca"

kudłaty79 wrote:
    Zawsze możesz skorzystać z kalkulatora do zgrubnych obliczeń odległości od ekranu.
    Gdzie znajdę taki kalkulator?

kudłaty79 wrote:
    Jeśli chodzi o kable to ja osobiście włożył bym różne standardy od d-sub przez hdmi oraz Composite video.
    Jakie max długości kabli można zastosować?

kudłaty79 wrote:
    I kable np do sterowania ekranem
    Czy to są kable w jakiś sposób powiązane z projektorem, czy chodzi o kabel niezależny, który zasili mechanizm opuszczania ekranem?

Czy jeżeli ściana projekcyjna będzie biała, to potrzebny jest ekran?
    kudłaty79
    Level 15  
    Stronka z kalkulatorem

http://www.projectorcentral.com/projection-calculator-pro.cfm

Po za tym kalkulator pokazuje też wymaganą jasność projektora do danej odległości od ekranu i jasności pomieszczenia.

Niektóre projektory maja specjalne wyjście (wyjście Trigger) które po włączeniu projektora uruchamia ekran i chowa go po projekcji.

Jak jest biała ściana to ok .Ja u siebie ścianę pomalowałam Tikkurila Super White , miałem ekran wcześniej i wole moją farbę.

Kable nim krótsze tym lepiej :)
    Ganjor86
    Level 21  
    A jaki to był ekran że już biała farba jest lepsza ?
    cyryl85
    Level 16  
    Na kablach nie ma co oszczędzać, jeśli ma być VGA to koniecznie ekranowane, jak kabel będzie puszczony gdzieś w ścianę czy podłogę, to zostawić zapas z jednej i drugiej strony (końcówki lubią się zużywać), tak aby było z czego w razie konieczności zarobić koncówkę na nowo.
    Jeżeli będzie HDMI, a długość kabla wyjdzie większa niż 10m, to warto rozejrzeć się za wersją aktywną.

Jak chcesz mieć profesjonalnie przygotowaną salę konferencyjną to zainwestuj w ekran, biała ściana powoduje straty na jasności i kontraście.

Do wyboru masz projektory wykonane w technologi LCD, DLP i LED, o ich zaletach i wadach warto abyś poczytał przed zakupem, ponieważ dopiero jak wybierzesz technologię, możesz zacząć szukać konkretnego modelu o wymaganych parametrach.
    Ganjor86
    Level 21  
    A co do kabli component to bardzo dobrze spisuje się kabel satelitarny :) mam nim podłączony dekoder km00188 do epsona emp-x3 czytałem na forum o telewizji hd że taki kabel component wykonany z kabla satelitarnego spokojnie może konkurować z kablem za 300zł i więcej więc po co przepłacać skoro sztywność kabla nie będzie przeszkadzał bo będzie pod tynkiem :)
    kudłaty79
    Level 15  
    Witam. A propos pytania Ganjor86 był to ekran z domu kultury , piękny biały i przede wszystkim duży ekran ale nawet przy całkowitym zaciemnieniu kolory były dziwne i wszystko szare . Fakt, że pomalowałem ścianę naście razy zanim byłem zadowolony. Mi się wydaje , że chodziło tu bardziej na fakturę powierzchni, teraz jest chropowata nawet bardzo a przedtem idealnie gładka.
    Może to kwestia gustu , ale jak koledzy byli i mówili o zmianie na lepsze :)

Ps. ciekawy pomysł z kablem od satelity :)
    Ganjor86
    Level 21  
    Bardziej chodziło mi o firmę i fakturę materiału oraz to czy był z warstw a nie tak ogólnie :) a co do kabla component z kabla satelitarnego to już ponad rok mam w ten sposób połączony projektor z dekoderem i nie widzę żadnej różnicy jakości między kablem VGA i tym wynalazkiem chociaż nie wiem jak by było przy full hd możliwe że wtedy trzeba by zainwestować w kabel satelitarny z miedzianym oplotem.
    Grzegorz_n
    Level 15  
    kudłaty79 wrote:
    Niektóre projektory maja specjalne wyjście (wyjście Trigger) które po włączeniu projektora uruchamia ekran i chowa go po projekcji.
    Zapewne już nie zdążę kupić gotowego i na odpowiednią odległość, więc pytam, czy można go zrobić, to znaczy:
    - ile żył
    - czy w ekranie
    - jakie końcówki?

cyryl85 wrote:
    jeśli ma być VGA to koniecznie ekranowane
    Będę potrzebował ok 10-15metrów, czy można gdzieś kupić taki długi i czy w ogóle można stosować takie długie kable VGA bez utraty jakości obrazu?
    A może dobrym rozwiązaniem jest zrobić go samemu, tylko jaki zastosować przewód?

cyryl85 wrote:
    Jeżeli będzie HDMI, a długość kabla wyjdzie większa niż 10m, to warto rozejrzeć się za wersją aktywną
    Co to znaczy wersja aktywna? Mogę prosić o jakiś "sklepowy" przykład?

kudłaty79 wrote:
    od d-sub przez hdmi oraz Composite video
    Czy kabel composite video a component, to jedno i to samo?

Ganjor86 wrote:
    do kabli component to bardzo dobrze spisuje się kabel satelitarny
    Rozumiem, że satelitarny, czyli koncentryczny, taki jakim łączy się konwenter z dekoderem?

Czy można zastosować do kabli jakieś rozwiązanie z przejściówkami, a jeżeli tak to do jakiego z ww. kabli?
    Ganjor86
    Level 21  
    Tak chodzi o kable antenowe między dekoderem a konwerterem i w takim kablu po obu stronach mają być wtyki chinch tylko że jest problem z przylutowaniem ich bo środkową miedziana żyła a właściwie drut jest gruby i sztywny. Ja ten problem rozwiązałem używając cienkiego kabelka 50ohm bo dało się połączyć żyły środkowe obu kabli i ekranowanie (jeśli będzie z miedzi to zlutuj a jeśli ze stali to połącz w kostce stosowanej do instalacji elektrycznej. Końcówkę kabla od kabla satelitarnego (przy każdym kablu satelitarnym wystarczy 30cm) bez problemu przylutujesz do miedzianego wtyku chinch (miedzianego a nie stalowego bo tych stalowych to wcale nie da się lutować i nie wiem po co w ogóle one są sprzedawane). Są dwa sposoby podłączania kabli component do projektora, albo bezpośrednio wtykiem chinch albo przez przejściowkę VGA na Component i w taka przejściowkę się zaopatrz. Co do różnicy między Composit a Component to composit jest najprostszym i najgorszym sposobem przekazywania sygnału video i ten sytem opiera się na jednym kablu koncentrycznym który jeśli też chcesz zrobić to możesz go zrobić tak jak kable do Component. System przekazu video o nazwie Component to opiera się na trzech kablach koncentrycznych i jest najlepszym analogowym sposobem przekazywania sygnału video bo obsługuje również full hd (4k już nie obsługuje). VGA o długości 15 metrów kupisz bez problemu i nie powinno być z nim żadnych problemów ale hdmi to cyfrowy sposób przekazu video i tam jeśli sygnał będzie za słaby to na ekranie albo nic nie zobaczysz albo kolorową mozaikę i dlatego warto kupić kabel hdmi aktywny czyli z wzmacniaczem który zapobiegnie zanikowi lub osłabieniu sygnału w kablu. Jest jeszcze s-video czyli system przekazu video nieznacznie lepszy od composit i chyba z tego powodu warto dać sobie z nim spokój.
    Grzegorz_n
    Level 15  
    Witam ponownie :)

Mam jeszcze kilka pytań, jeżeli można.

1.
    Ganjor86 wrote:
    Tak chodzi o kable antenowe między dekoderem a konwerterem i w takim kablu po obu stronach mają być wtyki chinch tylko że jest problem z przylutowaniem ich bo środkową miedziana żyła a właściwie drut jest gruby i sztywny.
    Dlaczego kabel antenowy, który jest gruby i sztywny, a nie zwykły ekranowany (0,75 mm2 lub 1,0 mm2), czyli dokładnie taki, jakie dostaje się często do kupowanego zestawu?

2.
    Ganjor86 wrote:
    dlatego warto kupić kabel hdmi aktywny czyli z wzmacniaczem który zapobiegnie zanikowi lub osłabieniu sygnału w kablu
    Gdzie kupię taki kabel? Inaczej... jest tego od groma, ale przedział finansowy to od 100 zł do 600 zł, a wiem, że nie trzeba za taki kabel dawać 600 zł. żeby był dobry.

3.
    Do czego (w projektorach) stosuje się takie gniazda jak:
    - USB zwykłe
    - USB takie jak w drukarkach (kwadratowe z lekko ściętymi dwoma rogami)
    - RJ45
    - RCA

4.
    To złącze TRIGGER to z jakiego kabla należy wykonać?

5. Szukam takich złączek/przejściówek montażowych, które można zamontować w panel multimedialny, ale bez lutowania. Czyli z jednej strony panelu normalny kabel z gotową końcówką np. HDMI i po drugiej stronie panelu dokładnie to samo.

Przykład.
    Do projektora potrzebuje kable 15 metrowe, więc kupuje gotowe kable 10 metrów i 5 metrów. Za płytami kartonowo-gipsowymi prowadzę kable 10 m (od projektora do panelu na ścianie), a kablami 5 m od panelu do komputera. Oczywiście mógłbym zainstalować zwykłe końcówki montażowe i dolutować kable, ale już w przypadku kabla D-SUB będzie problem, a o HDMI to chyba nawet nie ma o czym rozmawiać.